Z przykrością informujemy, że 26 grudnia 2021 zmarła Grażyna Popławska – wieloletnia solistka i pedagog baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. Była absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie, a później pedagogiem w szkołach w Łodzi i Gdańsku. Na łódzkiej scenie zadebiutowała 1974 roku w baletach Cztery eseje i Dramatic story w choreografii Tomasza Gołębiowskiego.

Wersja do druku

Udostępnij

W Teatrze Wielkim w Łodzi wystąpiła w kilkudziesięciu premierach baletowych realizowanych przez znakomitych choreografów, wśród których znalazły się te najbardziej znane, m.in.: Jezioro łabędzie, Giselle, Dziadek do orzechów, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Coppelia, Koncert f-moll, Próba, Pan Twardowski, Sen nocy letniej, Wolfgang Amadeus, Kopciuszek. Ostatnim spektaklem z udziałem Grażyny Popławskiej była w 1992 roku ponownie Królewna Śnieżka; tym razem Artystka wystąpiła jako krasnoludek Śmieszek.

Więcej: https://encyklopediateatru.pl/osoby/4137/grazyna-poplawska

Ceremonia pogrzebowa Grażyny Popławskiej odbędzie się w Kaplicy przy bramie głównej Cmentarza „Srebrzysko” w Gdańsku w następny poniedziałek – 10 stycznia o godz. 13.00.

Opracowano na podstawie materiałów Teatru Wielkiego w Łodzi.

Grażyna Popławska w balecie Ludomira Różyckiego „Apollo i dziewczyna” w ramach „Wieczoru baletów polskich” w reżyserii Zbigniewa Kilińskiego, Teatr Wielki w Łodzi, 1978. Fot. Chwalisław Zieliński

Grażyna Popławska w balecie Bolesława Szabelskiego „Concerto grosso” w reżyserii Teresy Kujawy, Teatr Wielki w Łodzi, 1976. Fot. Chwalisław Zieliński

Grażyna Popławska w balecie Léo Delibesa „Coppelia” w reżyserii Teresy Kujawy, Teatr Wielki w Łodzi, 1983. Fot. Chwalisław Zieliński

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close