Wersja do druku

Udostępnij

Dziś, w wieku 92 lat zmarła Teresa Kujawa, legenda polskiego baletu. Wybitna tancerka, znana przede wszystkim z ról charakterystycznych, jedna z czołowych powojennych choreografek w kraju, reżyserka i pedagożka oraz wielki autorytet w dziedzinie historii polskiego baletu. Przez wiele lat związana z Operą Wrocławską – jako tancerka, choreografka i kierownik baletu oraz z Operą im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu – przede wszystkim jako tancerka. Choreografie układała też m.in. dla Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, czy Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, ale także dla telewizji i filmu. Wielokrotnie nagradzana, w tym Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski i Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis. Prywtanie żona tancerza i choreografa Franciszka Knapika. 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close