Wersja do druku

Udostępnij

Zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja? 

 

Znamy pierwszych artystów XVII edycji Festiwalu Ciało/Umysł „Zorientuj się!”, która odbędzie się w STTUDIO teatrgaleria w dniach 30 września – 5 października 2018.Twórcy tegorocznej edycji stawiają sobie i nam osobiste pytania, bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Zapisane w spektaklach indywidualne doświadczenie otwiera możliwość porozumienia opartego na empatii, pozwala zrewidować to, co znane. Jest punktem wyjścia do rozmowy zarówno o Europie, jak i o świecie arabskim.

 

Omar Rajeh (Liban)
#minaret
po raz pierwszy w Polsce

(premiera: 30.09.2018, Festiwal Romaeuropa) trailer


Czy miasto może umrzeć? A wraz z nim jego historia, kultura, pamięć jego mieszkańców? Minaret Meczetu Umajjadów w Aleppo, który wznosił się ponad miastem przez prawie tysiąc lat, legł w gruzach. To jeden z utraconych zabytków, które tworzyły tożsamość świata arabskiego. Był duszą największego miasta Syrii i świadkiem historii Aleppo oraz wielu pokoleń jego mieszkańców. Spektakl Omara Rajeha jest wyrazem niezgody na unicestwienie Aleppo. W jaki sposób stawić czoło zniszczeniu i zawłaszczeniu całych miast oraz pogwałceniu ludzkiej intymności i prywatności? Jak budować na gruzach?

 

Omar Rajeh jest najbardziej znanym choreografem świata arabskiego, który przecierał ścieżki dla tańca współczesnego w tym kręgu kulturowym. Na festiwalu Ciało/Umysł polska publiczność 2 dni po premierze w Rzymie zobaczy jego najnowszy spektakl #minaret. W przedstawieniu spotykają się taniec współczesny i tradycyjna muzyka będąca dziedzictwem kulturowym Aleppo.

 

Kiedy: 2 października 2018, godz. 20.30 
Gdzie: STUDIO teatrgaleria
Bilety: 40/50 zł

 

Simon Mayer (Austria)

Sons of Sissy
po raz pierwszy w Polsce

(premiera: 2015, Wiedeń) trailer

 

Czterech mężczyzn gra na żywo muzykę folkową i tańczy tradycyjne, męskie tańce grupowe. Simon Mayer, młody choreograf pochodzący z Górnej Austrii, wziął na warsztat tańce i muzykę ludową rodzinnego regionu. Kwartet nudystów, eksperymentalne rytualne kombo taneczne, queerowy zespół folklorystyczny? – synowie Sissy nie pozwalają się zaszufladkować w ramach tradycyjnego wzorca męskości. Żonglują momentalnymi znaczeniami i żywiołowo bawią się konwencją. Konserwatyzm? Ich odpowiedzią jest humor.

 

Kiedy: 3 października 2018, godz. 20.30 
Gdzie: STUDIO teatrgaleria
Bilety: 40/50 zł

 

Radhouane El Meddeb (Tunezja/Francja)
Facing the Sea, for Tears to Turn into Laughter
po raz pierwszy w Polsce

(premiera: 2017, festiwal w Awinionie) trailer

 

Radhouanne El Meddeb po 20. latach spędzonych we Francji wrócił do Tunezji, która przeżyła rewolucję i wciąż żyje w oczekiwaniu zmiany. Spotkał się z Tunezyjczykami,  którzy brali udział w rewolucji. Dla wielu z nich był tym, który zostawił swój kraj. Stworzył spektakl rozpisany na dziesięcioro artystów z Tunisu, tancerzy, aktorów i muzyków, kobiet i mężczyzn, w którym czerpie z ich i swoich osobistych doświadczeń, a także z tradycji i współczesności Tunezji. Stawia pytania o tożsamość i przynależność, żałobę i utratę więzi, wyraża gniew wobec kraju, który pozostawiając ubogich samym sobie, wydaje ich ekstremistom.

 

Przedstawienie buduje intensywność gestu, muzyki, śpiewu, obrazu i – przede wszystkim – spojrzenia. Mężczyźni i kobiety w napięciu patrzą na morze, patrzą na rzędy widzów. Tytułowe morze dzieli nie tylko Europę i Afrykę Północną, ale przede wszystkim konkretnych ludzi. Taniec definiowany jest zwykle przez ruch, gest, ale ten spektakl dzieje się właściwie pomiędzy gestami, w obliczu utraconych więzi. Każda ze stron na coś czeka.Czy jestem na właściwym miejscu? – to pytanie artysta stawia sobie i każdemu z widzów.

Kiedy: 5 października 2018, g. 20:30 
Gdzie: STUDIO teatrgaleria
Bilety: 40/50 zł

 

W programie XVII edycji Ciało /Umysł także:

Premiery polskich artystów, projekt wymiany, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, arabska kuchnia i muzyka.

 

Zorientuj się! Przyjdź na Ciało/Umysł.

 

***

 

Festiwal Ciało/Umysł
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizator: STUDIO teatrgaleria
Partnerzy: network apap – advancing performing arts project, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Francuski, Instytut Francuski Pologne, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Patronat medialny: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your pocket, E-teatr.pl, taniecPOLSKA.pl, Teatralia.com.pl
Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”

 

Więcej informacji o festiwalu na: www.cialoumysl.pl
30 września – 5 października 2018 roku, STUDIO teatrgaleria, Warszawa  

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close