Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na pierwszą Interdyscyplinarną konferencję naukową Kto tańczy? Pytania o podmiot/przedmiot tańczący. Konferencja odbędzie się 21 kwietnia 2023 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Wersja do druku

Udostępnij

W konferencji będzie można uczestniczyć w charakterze wolnej słuchaczki / wolnego słuchacza. Chęć uczestnictwa należy zgłosić na adres e-mail: karolina.graca@nck.krakow.pl do dnia 20 kwietnia 2023r.

Planowana jest również transmisja online.

PROGRAM KONFERENCJI

10.00 – 11.30 CIAŁO-ROŚLINY. GRZYBY, MONSTERY, MIMOZY

 • Katarzyna Pastuszak – Ciała wspólne – choreograficzne strategie spotkań z grzybami;
 • Magdalena Niedzielska – Czas, uważność i sprawczość ciał roślin w praktyce kontakt improwizacji z Szelferą Drzewkowatą i Monsterą Dziurawą;
 • Joanna Tarasińska – Tańczy roślina. Tańczy jak roślina.

12.00 – 13.30 CASE STUDY. AI, KOPARKA, PRAKTYKA

 • Aleksandra Czarkowska – Istota reżyserująca – sztuczna inteligencja a proces tworzenia sztuki na przykładzie spektaklu Burza Grzegorza Jarzyny i Weroniki Murek;
 • Maciej Guzy – Łabędzia gracja ciężkiego sprzętu. Kilka uwag o posthumanistycznym potencjale Baletu koparycznego Izy Szostak;
 • Aniela Kokosza, Paulina Giwer, Iza Chlewińska, Bartosz Mroczkowski  – W tańcu uważności z obiektami: oglądać a doświadczać (w) ruchu.

14.30 – 16.00 OBIEKT – CIAŁO. KOSTIUM, WYWAR, INTYMNOŚĆ

 • Dorota Morawetz – Kostium i jego sprawczość w kontekście działań sceniczno-performatywnych;
 • Jagna Nawrocka – Ciało relacji. Choreografia widm;
 • Izabela Zawadzka, Katarzyna Waligóra – Choreografia scen intymnych w teatrze.

16.30 – 18.00 WIĘCEJ-NIŻ-LUDZKIE. PSY, ROBOTY, BÓSTWA

 • Zuzanna Kubiak – Taniec dla nie-ludzkich odbiorców. Choreograficzne próby przekształcenia podmiotowo-przedmiotowej relacji gatunkowej;
 • Marta Seredyńska – Ludzkie i nie-ludzkie na scenie – o relacji choreografii i robotyki;
 • Zuzanna Kann-Skorupska – Kto tańczy – o obecnościach scenicznych klasycznego tańca indyjskiego.

Pierwsza konferencja organizowana przez Krakowskie Centrum Choreograficzne jest preludium do 3. edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca. Motywem przewodnim Festiwalu i Konferencji jest pytanie o to, kto tańczy, kto jest głównym bohaterem/główną bohaterką spektaklu. W jaki sposób ciało nie-ludzkie, obiekt czy roślina może być równorzędnym performerem/równorzędną performerką? Pytania dotyczącego tego, co i kto tańczy, a także, jak i dlaczego to robi, mogą być ciekawym punktem wyjścia do praktyk upodmiotawiania obiektów nie-ludzkich na scenie.

Po konferencji planowana jest publikacja artykułów prelegentów/prelegentek na stronie Krakowskiego Centrum Choreograficznego w zakładce „teksty” oraz wydanie bezpłatnego e-booka ze wszystkimi tekstami. Ponadto prelegentom/prelegentkom wybranym przez redakcję „Didaskaliów” zostanie zaproponowana publikacja w czasopiśmie na prawach pierwodruku.

Organizator: Nowohuckie Centrum Kultury, Krakowskie Centrum Choreograficzne
Koordynatorki: mgr Pamela Bosak, Karolina Graca
Opieka naukowa: dr Hanna Raszewska-Kursa, Instytut Sztuki PAN
Patronat: czasopismo teatralne „Didaskalia”
Wsparcie: Katedra Teatru i Dramatu oraz Katedra Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Więcej: krakowskiecentrumchoreograficzne.pl.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close