Wersja do druku

Udostępnij

Zniewolony umysł w choreografii Roberta Bondary to jeden z najsłynniejszych polskich baletów współczesnych ostatniej dekady. Choreograf zadebiutował nim w 2011 roku na scenie bydgoskiej Opery Nova. Opera wydała właśnie zapis spektaklu na DVD. Płyty będzie można kupić przy okazji pokazów spektakli, które w najbliższym czasie zaplanowane są na 25, 27 i 28 października (szczegóły), a także w kasach biletowych. Planowana jest także edycja na Blu-ray.

Tytuł spektaklu nawiązuje do słynnego zbioru esejów Czesława Miłosza pod tym samym tytułem. Ten traktat polityczny z 1953 roku, wiarygodne doświadczenia świadka i uczestnika opisywanych wydarzeń, wydawał się niemożliwy do przełożenia na taniec. Robert Bondara urzeczywistnił swoją wizję przełożenia literatury na poruszającą opowieść taneczną, luźno inspirując się książką.

Balet w dwóch odsłonach to refleksja o kondycji ludzkiej, etyce, wolności i zniewoleniu – przede wszystkim psychicznym. Prostymi, lecz subtelnymi środkami teatralno-tanecznymi stworzony został na scenie symboliczny i wręcz hipnotyczny świat, wciągający bez reszty w opowiadaną tańcem, uniwersalną historię.

W spektaklu wykorzystane zostały utwory Philipa Glassa (m.in. wybrane fragmenty kompozycji: Metamorphosis, Symfonia Nr 3, Glassworks, Mad rush, Kwartet smyczkowy Nr 2, Kwartet smyczkowy Nr 5) i Wojciecha Kilara (Kościelec).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close