Wersja do druku

Udostępnij

Polskie środowisko taneczne, od dawna aktywne w dialogu z instytucjami i władzami różnego szczebla, coraz bardziej zdecydowanie organizuje się i osiąga cele. Po tak skutecznych oddolnych inicjatywach, jak Otwarte Forum Środowisk Sztuki Tańca, które doprowadziło do powołania Instytutu Muzyki i Tańca, i wielu innych działaniach na rzecz sztuki tańca i choreografii, edukacji tanecznej i innych obszarów związanych z tańcem – czas na zrzeszenie krytyków i krytyczek.

Czas na dostrzeżenie naszych potrzeb i problemów, sformułowanie propozycji rozwiązań i doprowadzenie do wdrożenia ich w życie, tak na poziomie przepisów prawnych, jak na poziomie społecznie uznawanych dobrych praktyk. Pamiętajmy, że profesjonalizacja środowiska tańca zależy nie tylko od istnienia centrów choreograficznych, domów produkcyjnych i szeroko rozumianych domów tańca, centrów kultury z miejscem dla tańca, obiegu i dystrybucji spektakli, świetnej edukacji. Zapewnia ją także nasza praca przy wydawnictwach, recenzjach, esejach, czyli stale obecny i poszerzający swoje kręgi dyskurs o tańcu. To wciąż istotne zadanie, jaki stoi przez nami, krytyczkami i krytykami.

Z pewnością każda i każdy z piszących o tańcu zna bolączki naszej profesji, które utrudniają nam regularną pracę. Spróbujmy wspólnymi siłami zmienić sytuację. Dzięki zainteresowaniu się naszą sytuacją przez Związek Artystów Scen Polskich mamy szansę doprowadzić do powołania Sekcji Krytyki Tańca. Będzie to proces złożony, ale przeprowadzenie go jest w pełni realne. Po zachęcie, wyrażonej na II Kongresie Tańca przez p. Monikę Myśliwiec (przewodniczącą Sekcji Tańca i Baletu), zdecydowałyśmy się kuć żelazo póki gorące. Dlatego kontynuujemy rozmowy podjęte na forum podczas II Kongresu Tańca i pragniemy jak najszybciej zmierzać do powołania Sekcji. ZASP widzi realną szansę na jej powstanie. Będzie ona reprezentować interesy krytyków i krytyczek tańca, mając charakter odpowiedni do specyfiki zawodu.

Zapraszamy na środowiskowe spotkanie, na którym przedstawimy możliwości, a także zbadamy zainteresowanie członkostwem w sekcji. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom w dwóch terminach, by ułatwić uczestnictwo osobom o różnych grafikach dziennych. Link do spotkania zostanie zamieszczony na forumtanca.org i w wydarzeniu na Facebooku.

Daty spotkania:

– poniedziałek, 19 października 2020, godz. 17.00-18.00,
– czwartek, 22 października 2020, godz. 10.00-11.00.

Na spotkanie można zdecydować się nawet w ostatniej chwili, ale zachęcamy do zgłoszenia chęci uczestnictwa – to pozwoli nam z większym prawdopodobieństwem oszacować czas potrzebny na dyskusję.

Kontakt do inicjatorek: anna.krolica@gmail.com, hanna.raszewska@gmail.com

Kilka linków dla wprowadzenia w temat:

– jakie są korzyści w członkostwa w ZASP? https://zasp.pl/zasp/przywileje/

– jak działa Sekcja Krytyków Teatralnych? https://zasp.pl/sekcje/sekcje-nierepartycyjne/sekcja-krytykow-teatralnych/

– jak działa Sekcja Tańca i Baletu? https://zasp.pl/sekcje/sekcje-nierepartycyjne/sekcja-tanca-i-baletu/

– jak działa ZASP? http://zasp.pl/wp-content/uploads/2020/10/Statut_ZASP_2019.pdf

Zapraszamy do aktywności i upowszechniania wiedzy o spotkaniach 19 i 22 października.

Anna Królica i Hanna Raszewska-Kursa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close