Autor: Aneta Wira-Ostaszyk

05.12.2022 Aneta Wira-Ostaszyk

Audycje do zespołu baletowego

Nauka w szkole baletowej to początek drogi zawodowej tancerza. Jednak ukończenie szkoły i otrzymanie dyplomu nie gwarantują nam angażu w zespole baletowym i rozpoczęcia pracy w zawodzie. O tym decydują dopiero audycje do zespołów baletowych. Tancerze najczęściej prezentują się wówczas podczas lekcji tańca klasycznego w grupie. Słowo „audycja” zaczerpnęliśmy od angielskiego „audition” i w tej formie, nie zaś polskiego odpowiednika („przesłuchanie”) zostało na stałe przyjęte w baletowym nazewnictwie.

14.11.2022 Aneta Wira-Ostaszyk

Troska o ciało

Ciało to instrument ruchu każdego człowieka, a dla tancerza – jego główne narzędzie pracy. Regeneracja i możliwość odpoczynku jest dla artystów baletowych niezwykle istotna. Wielokrotnie czytałam, że relaks to jedna z wielu składowych treningu. Tylko wypoczęte ciało może nieustannie pokonywać swoje własne bariery, co w technice tańca klasycznego jest bardzo istotne. W końcu bez ustanku dążymy do nigdy nieosiągalnej perfekcji, która w naszym zawodzie jest – mimo utopijności tych aspiracji – wymagana.

24.10.2022 Aneta Wira-Ostaszyk

Cechy artysty baletowego a życie codzienne

Wiele mówi się i pisze o fizycznym przystosowaniu tancerzy baletowych do tego wymagającego zawodu, ale równie istotne są nasze cechy charakteru. Niektóre są wrodzone, inne nabywamy wraz z latami treningów, prób oraz występów. Zanim jednak do nich przejdę, chciałabym zwrócić uwagę czytelników na niektóre kwestie związane z postrzeganiem klasyki przez społeczeństwo.

03.10.2022 Aneta Wira-Ostaszyk

Przedstawienie baletowe krok po kroku

Wyjście do opery to dla wielu z nas wielkie wydarzenie. Starannie wybieramy tytuł, który chcemy obejrzeć, z wyprzedzeniem kupujemy bilety. Im bliżej planowanego wyjścia, tym częściej zastanawiamy się, w co się ubierzemy. Bywa, że specjalnie na tę okazję szykujemy odświętną kreację. Co jednak dzieje się w samym teatrze, zanim widzowie wejdą w jego progi, aby obejrzeć na scenie wyczekiwane dzieło baletowe i oklaskiwać występujących na niej tancerzy?

12.09.2022 Aneta Wira-Ostaszyk

Powrót z wakacji tanecznym krokiem

Letnie wakacje to dla artystów pracujących w państwowych teatrach czas wytchnienia po ciężkich sezonach. Urlopy dla pionów artystycznych rozpoczynają się wraz z opadnięciem kurtyny po ostatnim spektaklu. Artyści są już wtedy myślami na tropikalnych plażach czy w górach. Odpoczynek wybieramy taki, jaki lubimy najbardziej, żeby naładować baterie do maksimum, aby po paru tygodniach ponownie w pełni sił stanąć przy baletowym drążku.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close