LMA jest systemem służącym do obserwacji, opisu i notacji ruchu. Zainicjowany przez Rudolfa Labana w początkach XX wieku był i jest wciąż rozwijany przez używających go ludzi – antropologów, choreografów, instruktorów jogi i sztuk walki, aktorów, terapeutów, psychologów, tancerzy a nawet konsultantów politycznych. W świecie tańca dziedzictwo Labana widoczne jest w twórczości choreografów takich jak Mary Wigman, Kurt Jooss, Hanya Holm, Pina Bausch czy William Forsythe. Laban opracował język notacji (tzw. Notacja Labana) pozwalający szczegółowo opisywać ruch ciała ludzkiego w czasie i przestrzeni.

Wersja do druku

Udostępnij

LMA jest systemem służącym do obserwacji, opisu i notacji ruchu. Zainicjowany przez Rudolfa Labana w początkach XX wieku był i jest wciąż rozwijany przez używających go ludzi – antropologów, choreografów, instruktorów yogi i sztuk walki, aktorów, terapeutów, psychologów, tancerzy a nawet konsultantów politycznych. W świecie tańca dziedzictwo Labana widoczne jest w twórczości choreografów takich jak Mary Wigman, Kurt Jooss, Hanya Holm, Pina Bausch czy William Forsythe.

Laban opracował język notacji (tzw. Notacja Labana) pozwalający szczegółowo opisywać ruch ciała ludzkiego w czasie i przestrzeni. Jedną z zalet stosowania analizy i zapisu ruchu jest fakt, że wymuszają one niezwykle uważną obserwację ruchów ciała przez róźne pryzmaty oraz próbę zrozumienia jak te ruchy odnoszą się do kontekstu interakcji. Zapytałem kiedyś choreografkę holenderską Joan van der Mast dlaczego w swojej pracy nie zastąpiła pracochłonnej notacji nagraniami wideo. Odpowiedziała, że w nagraniach widoczny jest jedynie ruch – w notacji natomiast, widać zestaw konkretnych intencji, które ten ruch generują.

Fundamentami LMA są cztery pryzmaty, przez które patrzymy na ruch – Ciało, Wysiłek, Kształt i Przestrzeń (Body, Effort, Shape, Space). Co ciekawe, te cztery elementy mogą być wykorzystane nie tylko do analizy ruchu, ale również do świadomego poszukiwania nowych możliwości ruchowych.

TaniecPolska (miniaturka)Cały artykuł do pobrania tutaj:

Piotr Bielecki: Laban Movement Analysis

Wydawca

taniecPOLSKA.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close