Ludzie tańca

Zdjęcie: Agnieszka Wolna

Fot. z archiwum teatru.

Wersja do druku

Udostępnij

Agnieszka Wolna – pierwsza solistka baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Absolwentka Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Brała udział w licznych koncertach, konkursach i warsztatach baletowych. Jeszcze jako uczennica odnosiła sukcesy artystyczne, m.in.: zatańczyła partię Mirty w Giselle Adama na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu, zajęła też III miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku (1997). Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Po ukończeniu szkoły baletowej została zaangażowana do zespołu baletowego opery poznańskiej, początkowo na stanowisko koryfejki, a następnie awansowała na stanowisko solistki i pierwszej solistki.

Jest wykonawczynią większości głównych partii z repertuaru baletowego Teatru Wielkiego w Poznaniu. Występowała jako Mirta w Giselle, Młoda i Wdowa w Harnasiach, Nimfa w Popołudniu Fauna, Żywy Klejnot w Panu Twardowskim, Maria Magdalena w Próbie, Odetta-Odylia w Jeziorze łabędzim, Kitri w Don Kichocie, Hanna w Hrabim Monte Christo, Dobra Wróżka w Dziadku do orzechów, Tytania w Śnie nocy letniej, Marina w Greku Zorbie, Julia w Romeo i Julii, Markiza w Niebezpiecznych związkach. Kreowała też partie solowe w choreografiach Conrada Drzewieckiego, Marka Różyckiego, baletach do muzyki Krzysztofa Pendereckiego i innych choreografiach współczesnych.

Fot. z archiwum teatru.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close