Ludzie tańca

Zdjęcie: Andrzej Ziemski

Fot. Sebastian Ćwikła.

Wersja do druku

Udostępnij

Tancerz i pedagog urodzony w Warszawie. W 1969 roku ukończył Państwową Szkota Baletową w Warszawie i zaangażował się do zespołu Teatru Wielkiego. Jako tancerz o doskonałych warunkach szybko uzyskał tytuł solisty, występując m.in. w głównych partiach Danse Sacrée Debussy’ego w choreografii Witold Borkowskiego, w Jeziorze łabędzim i Don Kichocie. W 1971 roku wyjechał z kraju i zaangażował się do baletu Opery Marsylskiej, a w kilka miesięcy później rozpoczął pracę w Baletach Marsylskich Rolanda Petit. W sezonie 1972/1973 występował w Królewskim Balecie Szwedzkim. W latach 1973-1984 był solistą Baletu XX Wieku Maurice’a Béjarta. Występował w całym repertuarze tego okresu i uczestniczył w ówczesnych tournée zespołu, tańcząc solowe partie w Romeo i Julii, Bhakti, Weselu, Pli selon pli, Ognistym ptaku, Pietruszce, Notre Faust i Dichterliebe. Od 1979 roku prowadzi wraz z Piotrem Nardellim prywatną szkołę baletową „Balletomania” w Brukseli. W latach 1984-1992 był pedagogiem baletu w Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie oraz w Akademii Tańca w Kolonii. Jako pedagog był zapraszany przez Balet Teatru Narodowego w Pradze, Compagnie Rosas d’Anne-Teresa de Keersmaeker, Ballets de Monte-Carlo, Ballet Opery Narodowej w Helsinkach, Ballet du Nord w Roubaix, Balet Bayerische Staatsoper w Monachium oraz zespoły w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Japonii, Niemczech, USA i Włoszech. Obdarzony urodą i harmonijną budową, był tancerzem efektownie prezentującym się na scenie, a po zakończeniu znakomitym pedagogiem, zapraszanym także do Polski na letnie warsztaty taneczne.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close