Ludzie tańca

Zdjęcie: Anna Grabka

Fot. Sebastian Ćwikła.

Wersja do druku

Udostępnij

Wybitna tancerka. Urodziła się w Szczecinie. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie (1980). W 1973 r. jako uczennica wykonała partię małej Klary w Dziadku do orzechów na scenie Teatru Wielkiego. Po ukończeniu nauki została zaangażowana przez Marię Krzyszkowską do zespołu baletowego TW. W 1982 roku została solistką, a w 1985 roku – pierwszą solistką. Jest zdobywczynią II miejsca na IV Ogólnopolskim Konkursie Tańca i Choreografii w Gdańsku (1984). W 1984 r. otrzymała dyplom ukończenia Zaocznego Wyższego Studium Magisterskiego dla Nauczycieli Tańca w Akademii Muzycznej w Warszawie. W jej repertuarze znalazły się takie partie klasyczne, jak: Swanilda w Coppelii w choreografii Messerera, Księżniczka Aurora i Księżniczka Florina w Śpiącej królewnie w choreografii Gusiewa, Lise w Córce źle strzeżonej w choreografii Ashtona, Odetta-Odylia w Jeziorze łabędzim Petipy, partia tytułowa i Pas de deux w Giselle Coralliego i Perrota, a także partie solowe w La Ventanie Bournonville’a, Serenadzie Balanchine’a i Suite en blanc Lifara.

W 1985 r. podpisała kontrakt z zespołem Neumeiera w Hamburgu, gdzie w 1987 r. została I solistką i tańczyła do 2001 roku. Neumeier stworzył specjalnie dla niej rolę Aasy w Peer Gyncie oraz partie solowe w Shall We Dance , V Symfonii Gustava Mahlera, Windows on Mozart i w Requiem . Ponadto w baletach Neumeiera wykonywała partie: Odetta w Illusionen – wie Schwanensee , tytułowa Dama kameliowa , Księżniczka Aurora i Księżniczka Florina w Śpiącej królewnie , Hyppolita i Titania w Śnie nocy letniej , Młoda dziewczyna w Ognistym ptaku , Rosalind i Celia w Jak wam się podoba , Macocha w Cinderella Story , Brangäne w Tristanie , Lady Capulet w Romeo i Julii , Diana w Sylvii , Eleonora Bereda w Niżyńskim , Berta w Giselle , a także takie partie solowe w baletach: Bach Suite-3 , Shall We Dance?, II i IV Symfonii Gustava Mahlera, Pasja wg św. Mateusza , Now and Then , In The Between , Désir , Bernstein Dances . Występowała także w baletach innych choreografów: Johna Cranko, Matsa Eka, José Limón, Leonid Jacobson (George Balanchine), William Forsythe), Anthony Tudor . Od 1997 roku pracuje jako baletmistrzyni w zespołach baletowych: Dance Company Thos w Kilonii i w Hanowerze, Balet Bawarski w Monachium oraz English National Ballet w Londynie. Pracuje także z Hamburg Ballet i prowadzi zajęcia z uczniami szkoły baletowej działającej przy tym zespole. Jej taniec cechowała niezwykła lekkość, precyzja oraz jasność i czystość linii ciała.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close