Ludzie tańca

Zdjęcie: Anna Krzyśków

Junkie. Fot. Tomasz Zerek.

Wersja do druku

Udostępnij

Tancerka, pedagog, kierownik zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Łodzi. Edukację taneczna otrzymała w Państwowej Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Po ukończeniu szkoły związała się ze zespołem baletowym opery łódzkiej, gdzie w 1991 roku otrzymała tytuł pierwszej solistki baletu Teatru Wielkiego. Na tej scenie była wykonawczynią wielu partii tytułowych i solowych w repertuarze klasycznym oraz współczesnym. Artystka jest także absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalność: pedagogika baletu oraz wielu kursów, seminariów i workshops z zakresu tańca klasycznego i współczesnych technik tańca. Była niezapomnianą wykonawczynią partii Mariny w spektaklu baletowym Lorki Massine’a Grek Zorba. Kontakt z choreografem – synem wybitnego tancerza i choreografa Leonida Miasina – zaowocował dłuższą współpracą.

W 1991 roku tancerka rozpoczęła działalność pedagogiczną i choreograficzną, była m. in. głównym asystentem i repetytorem choreografii Lorki Massine’a oraz rekonstruktorem i repetytorem baletów jego ojca. Przygotowała dotąd ponad 30 premier spektakli baletowych i operowych (choreografia, ruch sceniczny) dla polskich i zagranicznych scen operowych. Jako tancerka i choreograf współpracowała m.in. z : Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Bolszoj (Moskwa), Wiener Staatsoper, Opera Garnier (Paryż), Teatro La Scala (Mediolan), Opera di Roma, Les Grands Ballets Canadiens (Montreal), Cairo Opera House, Greek National Opera (Ateny). Jako pedagog prowadziła wykłady w Akademii Muzycznej w Łodzi, współpracowała ze szkołami baletowymi, aktorami, a nawet sportowcami. Kierowała zespołem baletu w Operze Bałtyckiej, aktualnie jest kierownikiem baletu w Teatrze Wielkim w Łodzi. Dwukrotnie otrzymała medal Łódzkich Spotkań Baletowych oraz medal Premium di Danza przyznany w Turynie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close