Ludzie tańca

Zdjęcie: Elżbieta Kwiatkowska

Wersja do druku

Udostępnij

Tancerka, primabalerina Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Absolwentka Gdańskiej Szkoły Baletowej (1983), od początku kariery związana z Teatrem Wielkim w Warszawie. W 1986 roku została solistką, a rok później otrzymała tytuł pierwszej solistki. W 1989 roku została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Młodych im. Wyspiańskiego I stopnia. Otrzymała także Medal Wójcikowskiego (1994), przyznawany dorocznie najzdolniejszej polskiej tancerce młodego pokolenia. Występowała w czołowych partiach repertuaru klasycznego i współczesnego. Była jedyną wykonawczynią tytułowej roli w warszawskiej inscenizacji Carmen Matsa Eka. Specjalnie dla niej Emil Wesołowski stworzył główne role w swoich realizacjach Święta wiosny, Powracających fal i Cudownego mandaryna, po wykonaniu których w 2000 roku otrzymała tytuł primabaleriny. Brała udział w występach zagranicznych baletu warszawskiego; m.in. tańczyła Odettę-Odylię w Jeziorze łabędzim podczas tournée po Francji, a partię tytułową i Mirtę w Giselle podczas wizyty naszego zespołu w Stanach Zjednoczonych. W roli Mirty wzięła też udział z baletem Teatru Wielkiego w prestiżowych występach w Hiszpanii, na dziedzińcach klasztoru w Escorialu oraz pałacu królewskiego w Madrycie. Karierę zakończyła w 2006 roku.

Najważniejsze partie: Odetta-Odylia (Jezioro łabędzie), rola tytułowa i Mirta (Giselle), Kitri (Don Kichot), Wróżka Bzu i Wróżka Szafirów (Śpiąca królewna), Królowa Śniegu (Dziadek do orzechów), Wróżka (Kopciuszek), Sylfida (Bal kadetów), Soledat (Popołudniowa sjesta), Żona Putyfara (Legenda o Józefie), Pani T. (Gry), Metella (Brazylijczyk w Paryżu), Dziewczyna ofiarna (Święto wiosny), Kobieta (Powracające fale), Dziewczyna (Cudowny mandaryn), partie solowe w Wariacjach Don Juan Béjarta, After Eden Butlera, Miłość i ból i świat i marzenie Neumeiera, w Adagiu Hammerklavier, Three Pieces i Bits and Pieces van Manena, Dies irae Wesołowskiego, Trzeciej symfonii Pastora, Rossinianach Fodora i Nienasyceniu Rudnickiej.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close