Ludzie tańca

Zdjęcie: Feliks Malinowski

Fot. P. Gamdzyk/@ Opera na Zamku w Szczecinie

Wersja do druku

Udostępnij

Tancerz. Urodził się 30 czerwca 1936 r. W wieku 14 lat rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie, którą opuścił po 4 latach nauki, zaangażowany do Polskiego Zespołu Tańca pod dyrekcja Eugeniusza Paplińskiego. Jako solista odbył z nim liczne tournée krajowe i zagraniczne (ZSRR, NRD, Czechosłowacja). Od stycznia 1957 r. do końca 1958 r. pracował jako solista w Operze w Łodzi, partnerował m.in. Marii Łapińskiej, primabalerina tego zespołu. W 1959 roku przeniósł się do Opery Warszawskiej, gdzie wykonywał m.in. partie Zygfryda w Jeziorze łabędzim, Parysa i Romea w Romeo i Julii, Alberta w Giselle i inne partie solowe. W 1960 r. wyjechał na półroczne stypendium do Teatru Bolszoj w Moskwie. Wraz z partnerką Olgą Sawicką wystąpili tam gościnnie w głównych rolach w Giselle. Po powrocie do kraju nadal tańczył na scenie warszawskiej, występował w licznych koncertach i programach telewizyjnych. W 1965 r. otrzymał propozycję zatańczenia Pas de deux w Opowieściach Hoffmana Offenbacha w choreografii Jeana Babilée. Wyjechał do Paryża i wziął udział e tej produkcji partnerując primabalerinie Opery w Hamburgu Gerdzie Daum. W 1964 r. Sonia Gaskell zaproponowała mu angaż w Het National Ballet, ale nie otrzymała zgody opery i Ministerstwa Kultury. Podobnie stało się w 1966 r. kiedy angaż zaproponował Maurice Bejart. W drugiej połowie lat 60., będąc u szczytu kariery artystycznej, został nagle zdjęty ze swoich ról w repertuarze i przestano uwzględniać go w nowo przygotowywanych baletach, ponieważ nie akceptował układów istniejących w zespole. W tej sytuacji w marcu 1970 r. złożył wymówienie, które zostało przyjęte. Wyjechał do Bejrutu do rewii w Casino du Liban, a trzy lata później do Paryża jako solista do Moulin Rouge, a następnie w Folies Bergère, gdzie w 1981 roku zakończył karierę tancerza. Od 1974 roku pracuje jako pedagog tańca klasycznego w studiach w Paryżu, konserwatoriach oraz jest zapraszany przez teatry Ajaccio, Bastia, Dijon, Lyonu, Tulonu, Valence, Montpellier, Villeurbanne, Clermont-Ferrand, Palermo, Mediolanu, Karlsruhe, Nancy. Juror konkursów baletowych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close