Ludzie tańca

Filip Barankiewicz

  • choreograf
  • tancerz
  • pedagog
Zdjęcie: Filip Barankiewicz

Wersja do druku

Udostępnij

Filip Barankiewicz – tancerz, pedagog, dyrektor Czeskiego Baletu Narodowego.

Urodził się 15 września 1976 roku w Warszawie. W wieku 10 lat rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im.Romana Turczynowicza w Warszawie. Już jako uczeń debiutował w rolach solowych w baletach takich jak m.in.: Mozart i Salieri, Dziadek do orzechów, a Emil Wesołowski ułożył specjalnie dla niego choreografię Droga. W 1991 roku wyróżniony został medalem okolicznościowym Wacława Niżyńskiego. W 1995 roku zajął I miejsce w grupie starszych chłopców w kategorii „taniec klasyczny” podczas IX Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku.W tym samym roku otrzymał dyplom ukończenia szkoły i został finalistą Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Lozannie. W programie jego występów znalazły się fragmenty dwóch baletów: Paquita Mariusa Petipa i 5 Tangos Hansa van Manena. Przewodniczącym jury konkursu był Heinz Spoerli, honorowym członkiem Maurice Béjart. Ponadto w skład oceniających wchodzili m.in: Pierre Lacotte i Peter van Dyk. Następnie jako stypendysta Fundacji im. Rudolfa Nuriejewa kontynuował naukę w Académie de Danse Classique w Monte Carlo.

W 1996 roku otrzymał dyplom ukończenia Akademii i angaż do zespołu Baletu Stuttgarckiego. W 2001 roku został nominowany na solistę, a w 2002 roku na pierwszego solistę.

Występował na wielu światowych scenach baletowych, brał udział w galach i festiwalach. Tańczył w spektaklach najwybitniejszych choreografów: Johna Cranko, Fredericka Ashtona, Johna Neumeiera, George’a Balanchine’a, Jerome’a Robbinsa, Maurice’a Béjarta, Jiříego Kyliána, Kennetha MacMillana, Hansa van Manena, Jeana-Christophe‘a Maillot, Uwe Scholza, Williama Forsythe‘a, Petera Schaufussa. Dorobek artystyczny Filipa Barankiewicza obejmuje wszystkie najważniejsze role męskie znajdujące się w repertuarze klasycznym i współczesnym Baletu Stuttgarckiego. Jego partnerkami scenicznymi były największe gwiazdy światowego baletu m.in.: Polina Siemionowa, Allesandra Ferri, Alina Cojocaru, Maria Eichwald.

W 2003 roku ukończył studia pedagogiczne. Obecnie pracuje jako korepetytor i pedagog gościnny. Asystuje przy realizacjach baletów. 20 grudnia 2014 roku został powołany na dyrektora artystycznego Czeskiego Baletu Narodowego. Stanowisko objął w sezonie 2017/2018.

Opracowała: Joanna Brych

Copyright taniecPOLSKA.pl (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close