Ludzie tańca

Zdjęcie: Hanna Strzemiecka

Hanna Strzemiecka. Fot. archiwum prywatne.

Wersja do druku

Udostępnij

Hanna Strzemiecka− założyciel, była choreograf i dyrektor artystyczny Lubelskiego Teatru Tańca (do 2006) i Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej (do 2005).

Ukończyła Politechnikę Lubelską (1979). Na przełomie lat 60. i 70 tańczyła w Społecznym Ognisku Baletowym w Lublinie. W latach osiemdziesiątych uczestniczyła w warsztatach tańca współczesnego w Centrum Animacji Kultury w Warszawie. Następnie, latach 1988-90, przebywała w USA, gdzie poznawała nowatorskie sposoby tworzenia tańca współczesnego i różnorodne formy ruchu i teatru tańca. Zdobyte doświadczenie wykorzystała po powrocie do kraju w swojej pracy w studenckim ruchu artystycznym w Lublinie.

Wielokrotna laureatka nagrody za choreografie przygotowane dla Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, tj. Puste ulice − nagroda specjalna za choreografię na IV Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu (1996 ); W tej anizotropii po prostu byliśmy− nagroda indywidualna dla instruktora i choreografa na VI Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu (1998), Głosy (wspólnie z Ryszardem Kalinowskim) − I Nagroda na VII Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu (1999); Godziny, lata… − wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Monastyrze (Tunezja, 2000).

Artystka jest również autorką choreografii dla Lubelskiego Teatru Tańca: Traktakt optyczny (2001, Akrobaci, kwiaty i księżyc pomiędzy (2002), plepleJAdy (2004), Snooker (wersja work in progress, 2005).

Pomysłodawca i długoletni dyrektor Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie oraz organizator i współtwórca przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym, m.in. Festiwal „Chagall w Lublinie” (2003). Była nauczycielem tańca i wielokrotnym jurorem festiwali i konkursów tańca współczesnego w Polsce i za granicą.

Za swoją działalność na polu kultury otrzymała wiele wyróżnień, tj. Srebrna Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1985), Nagroda Prezydenta Miasta Lublina za całokształt pracy w dziedzinie kultury w sezonie 1997/98, Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w promowaniu sztuki tańca (2001), Nagroda Teatralna Prezydenta Miasta Lublina za wybitne osiągnięcia artystyczne w pracy z Lubelskim Teatrem Tańca i Grupą Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej (2003) oraz nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt pracy artystycznej (2010).

Hanna Strzemiecka. Fot. archiwum prywatne.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close