Ludzie tańca

Zdjęcie: Janina Pudełek

Wersja do druku

Udostępnij

Janina Pudełek (1930-2004) − historyk i teoretyk baletu. Studiowała na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także dramaturgię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W latach 1952-1953 była sekretarzem redakcji „Pamiętnika Teatralnego”. Przez ponad 30 lat prowadziła dział teatrów muzycznych w Muzeum Teatralnym.

Była wieloletnim pedagogiem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – od 1997 profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Edukacji Muzycznej (w Katedrze Edukacji Muzycznej); habilitowała się w 1984 na podstawie pracy o balecie warszawskim w latach 1867-1915 Jak wspominają studenci i wykładowcy Akademii Muzycznej (obecnie: Uniwersytetu Muzycznego), „od początku istnienia kierunku studiów przygotowującego pedagogów baletu wAkademii Muzycznej prowadziła wykłady zhistorii tańca ibaletu. Jej wszechstronna wiedza pozwalała pokoleniom pedagogów baletu poznawać ciekawe dzieje, anie nudne fakty. Była promotorem prac magisterskich, często nagradzanych na konkursach”.

Współpracowała z magazynem „Taniec”, była recenzentką przedstawień baletowych w miesięczniku „Teatr””, publikowała także w programach baletowych warszawskiego Teatru Wielkiego. Jest autorką librett baletowych: baletowej wersji opery Hrabina w choreografii Henryka Konwińskiego i Figlów szatana w opracowaniu Witolda Grucy. Od 1970 – jako redaktor naukowy działu „Tancerze” współpracowała z Encyklopedią Muzyczną PWM (Państwowego Wydawnictwa Muzycznego). Opracowała katalog repertuaru teatrów warszawskich w latach 1821-1835, katalog osobowy polskich śpiewaków i dyrygentów w latach 1821-1839 oraz katalog repertuaru polskich teatrów muzycznych po II wojnie światowej.

Organizowała wystawy poświęcone historii baletu oraz międzynarodowe seminaria naukowe. Jest autorką wielu prac poświęconych historii baletu, m.in.Warszawski balet romantyczny. 1802-1866 (1968), Z historii baletu (1981), Tajniki sztuki baletowej. Rozważania o estetyce i anatomii baletu (1995); hasło Balet, w: Encyklopedia kultury polskiej XX wieku. Teatr.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close