Ludzie tańca

Zdjęcie: Janusz Orlik

Live on stage. Fot. Jakub Wittchen.

Wersja do druku

Udostępnij

Janusz Orlik – tancerz, choreograf. Po ukończeniu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie studiował na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. Występował w produkcjach takich choreografów jak Olga Cobos, Peter Mika, Catherine Guérin, Rebekka Murgi, Nicole Caccivio, Charlotte Vincent. Od 2002 roku jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania).

 

Od przeszło dekady tworzy również własne prace choreograficzne. Jest autorem spektakli Exérèse monobloc (2004, wspólnie z Pią Libicką), a bliźniego swego jak siebie samego (2006, w ramach I edycji Solo Projekt), Live on stage (2008), Święto wiosny (2011, z udziałem Joela Claesson i Nicholasa Keegana), Insight (2013, we współpracy z Joanną Leśnierowską). W 2007 roku wystąpił w spektaklu towarzystwa gimnastycznego nic.

 

W 2009 roku wziął udział w spektaklu Happy Nigela Charnocka, będąc jednocześnie asystentem choreografa. Rok później dołączył do grupy Ugo Dehaesa, Kwaad Bloed (Belgia), występując w spektaklu Forces. W 2011 roku dołączył do Nigel Charnock + Company (Wielka Brytania) rozpoczynając pracę nad spektaklem Ten Men. W 2011 roku współpracował przy tworzeniu i wystąpił w Rekonstrukcji Joanny Leśnierowskiej. W 2012 roku wziął udział we wznowieniu Horsemeat Gary Clarke’a (Wielka Brytania). W 2013 roku rozpoczął współpracę z Danielem Landauem (Izrael).

 

W 2014 roku wystąpił w… (Rooms by the sea) z cyklu ćwiczenia w patrzeniu autorstwa Joanny Leśnierowskiej oraz w spektaklu  Skutki niezamierzone autorstwa Sjoerda Vreugdenhila (premiera jubileuszowa z okazji 10-lecia programu Stary Browar Nowy Taniec,  na inaugurację cyklu SBNT na Malcie) . Pozostałe prace to m.in. Wysokie obcasy dla zespołu baletowego Opery Krakowskiej, Alfa dla Sceny Tańca Współczesnego z Poznania, Adagio dla Teatru Muzycznego w Poznaniu.

 

 Poza pracą sceniczną Janusz prowadzi warsztaty taneczne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2011.

 

www.januszorlik.com

Święto wiosny. Z lewej strony Janusz Orlik. Fot. Jakub Wittchen.
Święto wiosny. Z tyłu Janusz Orlik. Fot. Jakub Wittchen.
Live on stage. Fot. Jakub Wittchen.
Live on stage. Fot. Jakub Wittchen.
Live on stage. Fot. Jakub Wittchen.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close