Ludzie tańca

Jarosław Świątek

  • tancerz
  • choreograf
Zdjęcie: Jarosław Świątek

Na zdjęciu: Jarosław Świątek. Fotografia: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Wersja do druku

Udostępnij

Jarosław Świątek – kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku choreografia i technika tańca oraz Studium Choreograficznego w Krakowie o specjalności taniec ludowy i narodowy.

Od 1993 roku jest związany z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, najpierw jako tancerz solista, od 2011 roku jako kierownik baletu i od 2018 roku jako kierownik artystyczny. Swoją taneczną drogę rozpoczął w 1986 roku w Zespole Pieśni i Tańca „Nowa Huta”. W latach 1995–2018 objął kierownictwo artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”, którego również był choreografem. W latach 2017–2018 był kierownikiem artystycznym i choreografem Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta”.

Jest jurorem na Ogólnopolskim Festiwalu Polskich Tańców Narodowych dla Uczniów Ogólnokształcących Szkół Baletowych, w Ogólnopolskim Konkursie  Młodych Choreografów oraz na różnych festiwalach folklorystycznych.

Pracuje jako pedagog oraz kierownik artystyczny Warsztatów Polskich Tańców Ludowych i Narodowych i pedagog Śląskiej Letniej Szkoły Wokalnej w Koszęcinie, a także wykłada na Kursie dla Instruktorów Tańca Ludowego w Krakowie.

Jest autorem wielu układów choreograficznych, które na stałe weszły do repertuaru wielu zespołów, między innymi Zespołu Pieśni I Tańca „Śląsk”. Współpracował z Polską Sceną Operową przy realizacji choreografii przedstawień: Straszny Dwór i Halka Stanisława Moniuszki oraz Krakowiacy i Górale Wojciecha Bogusławskiego.

Jest reżyserem i twórcą choreografii widowiska muzyczno-tanecznego Carmina Burana Carla Orffa zrealizowanego wraz z Filharmonią Częstochowską oraz widowiska plenerowo-obrzędowego Noc Świętojańska; reżyserem, scenarzystą i choreografem spektaklu muzyczno-tanecznego Idą Powstańcy, którego premiera odbyła się 11 listopada 2020 roku w TVS.

Poświęcił się także działalności kulturoznawczej, pracując nad odtworzeniem i zaadaptowaniem na scenę tańców okolic Częstochowy. Jego praca badawcza skupiała się na wiernym odtworzeniu dawnej kultury tej ziemi i ocaleniu jej od zapomnienia. Podróżując po terenach ziemi częstochowskiej, poszukiwał i rejestrował opisy rdzennych tańców, by potem włączyć je do repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”.

Współpracował z wieloma wybitnymi pedagogami, choreografiami i muzykami, między innymi z: Anatolem Kocyłowskim, Janiną Strzembosz, Conradem Drzewieckim, Jurajem Kubánką, Hanną Chojnacką, Aiszą Hadyną, Stanisławem Hadyną, Krzysztofem Kowalskim, Jerzym Swobodą czy Kazimierzem Więckiem.

Za swoje osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie nagradzany. W 2003 roku w plebiscycie „Gazety Wyborczej” w Częstochowie otrzymał tytuł „Twórca Roku”. W 2006 roku otrzymał Odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2008 roku otrzymał zaś Brązowy Krzyż Zasługi. W 2013 roku został wyróżniony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Medalem CIVITAS NOVA Częstochowa. W 2016 roku został laureatem nagrody Sekcji Tańca i Baletu ZASP „Terpsychora” oraz odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W  roku 2018 otrzymał  Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medal Samorządu Województwa Małopolskiego „Polonia Minor”.

W latach 2006–2009 był i od 2011 roku jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close