Ludzie tańca

Jerzy Maria Birczyński

  • choreograf
  • pedagog
Zdjęcie: Jerzy Maria Birczyński

Na zdjęciu: Jerzy Maria Birczyński. Fot: Jacek Wcisło, archiwum prywatne

Wersja do druku

Udostępnij

Jerzy Maria Birczyński – choreograf, pedagog i tancerz.

Naukę baletu rozpoczął w studiu baletowym przy Krakowskim Teatrze Muzycznym, kontynuował ją w szkole baletowej w Poznaniu. Brał udział w spektaklach Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego za dyrekcji Conrada Drzewieckiego. Po ukończeniu szkoły podjął pracę w Teatrze Wielkim w Łodzi. Potem studiował na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej w Krakowie.

W 1969 roku, jako uczestnik ruchu studenckiego, założył Balet Form Nowoczesnych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przez cztery dekady kształcił w nim setki amatorów i realizował z nimi spektakle.

Jako choreograf, na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych nagradzany w kraju i zagranicą. Był między innymi laureatem pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym „Le Ballet pour Demain” w Paryżu-Bagnolet w 1979 r. (za Larghetto z Koncertu f-moll F. Chopina), V miejsca na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Nyon w Szwajcarii w 1979 r. (za utwór Tears of Joy do muzyki Don Ellisa) i wyróżnienia na Konkursie Choreograficznym w ramach „Łódzkich Spotkań Baletowych” (za Wariacje B-dur do muzyki F. Chopina).

Birczyński pracował również jako choreograf w teatrach dramatycznych; w latach osiemdziesiątych współpracował między innymi z Romaną Próchnicką, Tadeuszem Słobodziankiem i Mikołajem Grabowskim. Z kolei na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych zrealizował dwie choreografie w Polskim Teatrze Tańca – Balecie Poznańskim.

Był bohaterem filmu dokumentalnego Kochanek Terpsychory (1998, reż. Aleksander Kuc).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close