Ludzie tańca

Lucyna Zwolińska

  • choreografka
  • kierowniczka
Zdjęcie: Lucyna Zwolińska

Lucyna Zwolińska. Fot. Eiji Yamamoto

Lucyna Zwolińska naukę tańca rozpoczęła w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Od 2003 roku kontynuowała edukację taneczną na stypendium w Wyższej Szkole Muzycznej i Sztuk Performatywnych we Frankfurcie nad Menem (Niemcy), gdzie tańczyła w utworach George’a Balanchine’a, Williama Forsythe’a, Marguerite Donlon i innych.

Wersja do druku

Udostępnij

W 2006 roku tańczyła gościnnie z The Forsythe Company w Human Rights. W 2007 roku dołączyła do Ballet Augsburg, w którym pracowała trzy sezony. Występowała w spektaklach Itzika Galili, Mauro Bigonzettiego, Kevina O’Daya, Amandy Miller, Cayetano Soto, Emily Molnar, Leo Mujica, Philipa Egly i innych. Od 2010 roku była częścią Ballet des Saarländisches Staatstheater w Saarbrücken, gdzie tańczyła w spektaklach Marguerite Donlon, Stijna Celisa, Bernarda Baumgartena, Johana Ingera, Alexandra Ekmana. W tym czasie uczyła utworów repertuarowych Marguerite Donlon w Wyższej Szkole Muzycznej i Sztuk Performatywnych we Frankfurcie nad Menem. W 2015 roku dołączyła do Company Susanne Linke/Theater Trier, gdzie współpracowała z Susanne Linke, Ursem Dietrichem, Davidem Hernandezem i innymi.

Od sezonu 2018/2019 działała jako niezależna tancerka i choreografka. Jej praca pt. DROGA została wybrana do udziału w 26. Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hannowerze. W 2013 roku w 8. Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Ludwigshafen „No balet” otrzymała II nagrodę Jury, Nagrodę Prezentacji Tanzmesse NRW oraz Nagrodę Publiczności. Kreacja Trying to breathe powstała w ramach „Think Big – programu rezydencji artystycznych 2018”, wspólnej inicjatywy baletu Opery Narodowej w Hanowerze i TANZtheater INTERNATIONAL. W czerwcu 2019 ta choreografia została odtworzona dla Stuttgarter Ballett. W 2019 roku stworzyła utwór Reflexio, wspierany głównie przez Choreographisches Centrum Heidelberg, TROIS C-L Luxemburg, Landeshauptstadt Saarbrücken, Ministerium für Bildung und Kultur Saarland. W 2020 roku otrzymała nagrodę kulturalną Zonta-Club Saarlouis i rozpoczęła pracę nad nowymi wspólnym projektem B&Z Productions z muzykiem Gabriele Basilico, z którym w 2021 roku stworzyła nowe choreografie dla Theater Trier (Niemcy), Dance Arts Faculty (Włochy) oraz Step Up-Dance Limerick (Irlandia).

W sezonie 2021/2022 objęła stanowisko kierowniczki baletu Opery na Zamku w Szczecinie.

Lucyna Zwolińska. Fot. Eiji Yamamoto

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close