Ludzie tańca

Zdjęcie: Marek Zajączkowski

Fot. Marek Hofman.

Wersja do druku

Udostępnij

Marek Zajączkowskitancerz, choreograf, baletmistrz. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie. Jako dziecko występował w przedstawieniach baletowych i operowych w warszawskim Teatrze Wielkim oraz w programach telewizyjnych. Po ukończeniu szkoły pracował w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego jako solista baletu. W 1982 roku zaangażował się do baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Występował w licznych partiach solowych, m. in. w Teresy Kujawy (Harnasie, Yerma, Goya) i Johna Neumeiera (Miłość i ból, świat i marzenie). Przed wyjazdem z kraju brał także udział w przedstawieniu Śpiewnik domowy partnerując Ewie Głowackiej. W 1985 roku wyjechał do Kanady, gdzie współpracował na stałe z trzema zespołami: Les Ballets Jazz d`Montreal, Ballet B.C. (jako tancerz i założyciel) oraz Ballet Eddi Tussaind. Odbył tournée m.in. po Japonii, Brazylii, USA, Australii i Europie. Był stypendystą rządu kanadyjskiego i Ministra Kultury Kanady.

W latach 1989-1994 pracował w zespole Neumeiera w Hamburgu. Tańczył w 20 spektaklach baletowych w jego choreografii (Kopciuszek, Don Kichot, Sen nocy letniej, Otello, Peer Gynt, Romeo i Julia, Święto wiosny i in.). W 1992 roku wraz z zespołem hamburskim występował na Festiwalu Mozartowskim w Salzburgu z Barbarą Hendricks (Requiem). Po rozstaniu się z Neumeierem rozpoczął pracę jako baletmistrz w Amsterdamie i gościnnie w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, gdzie przez jeden sezon pełnił funkcję asystenta Ewy Wycichowskiej. W latach 1997-1999 był zastępcą kierownika baletu Opery Krakowskiej, choreografem i pedagogiem; stworzył tam m.in. choreografię, kostiumy i światła do III suity orkiestrowej D-dur J.S. Bacha. W sezonie 2005/2006 objął funkcję kierownika baletu Opery Nova, którą pełnił do września 2010 roku. W kwietniu 2006 roku odbyła się na tej scenie premiera jego baletów: Trzy kolory i Chopin w Nohant. Na inaugurację XIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego w roku 2007 przygotował premierę baletu Ludomira Różyckiego Pan Twardowski. Współpracuje z Państwową Szkołą Baletową w Warszawie, w której przygotowuje choreografie dla uczniów klas dyplomowych. W sezonie 2011/2012 był dyrektorem baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.

Najważniejsze prace: Balety: Dziadek do orzechów (Opera na Zamku w Szczecinie), Chopin w Nohant (Opera Nova w Bydgoszczy), Trzy kolory (Opera Nova w Bydgoszczy), Pan Twardowski (Opera Nova w Bydgoszczy), Suite no.3 J.S Bach (Opera Krakowska); Opery: Hrabina (Opera na Zamku w Szczecinie), Halka (Opera na Zamku w Szczecinie), Opowieści Hoffmana (Opera na Zamku w Szczecinie), Jaś i Małgosia (Opera Nova), Traviata (Opera Nova); Operetki: Clivia (Opera na Zamku w Szczecinie), Gasparone (Opera na Zamku w Szczecinie); Musicale / Suity choreograficzne: On The Town Leonarda Bernsteina, West Side Story Leonarda Bernsteina, Amerykanin w Paryżu George Gershwina, Suita Kubańska George Gershwina, Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka, Danzon no.2 Arturo Marqueza

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close