Ludzie tańca

Nina Novak

  • tancerka
  • pedagog
Zdjęcie: Nina Novak

Nina Novak i George Zoritch z Ballet Russe de Monte Carlo w „Mississippi Dance” w choreografii Donalda Saddlera w 1958 roku. Fot. Jack Mitchell/Getty Images

Wersja do druku

Udostępnij

Nina Novak (wł. Janina Novak), ur. 23 marca 1923 roku w Warszawie. Ukończyła szkołę baletową przy warszawskim Teatrze Wielkim, była uczennicą Bronisławy Niżyńskiej i Leona Wójcikowskiego. Solistka Polskiego Baletu Reprezentacyjnego (1937–1939). Po zakończeniu II wojny światowej została solistką Polskiego Baletu Parnella, a następnie zespołu Mikołaja Kopińskiego. W roku 1946 wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Wkrótce została primabaleriną, baletmistrzynią oraz pedagogiem Ballet Russe de Monte Carlo. Tańczyła główne partie w Jeziorze łabędzim, Giselle, Don Kichocie, Coppelii, Dziadku do orzechów, a także w baletach George’a Balanchine’a, obok Alicji Alonso i Marii Talchieff. Jej kariera w USA miała spektakularny przebieg, otrzymała honorowe obywatelstwo pięciu amerykańskich miast. Po zakończeniu kariery wykonawczej (1962) wyszła za mąż za wenezuelskiego dyplomatę Romana Rojasa Cabota i wyjechała do Caracas, gdzie otworzyła własną szkołę baletową. Od 1991 jest też dyrektorem Ballet Classico Nina Novak de Caracas.

W Polsce wystąpiła gościnnie w roku 1961 w Warszawie jako Giselle w Poznaniu i jako Odetta w Jeziorze łabędzim, a także w 1978 w Coppelii w Teatrze Wielkim w Warszawie.

W 2017 została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarła 14 marca 2022 roku w Filadelfii.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close