Ludzie tańca

Zdjęcie: Roman Komassa

Fot. z archiwum BTT.

Wersja do druku

Udostępnij

Roman Komassa – choreograf, tancerz i pedagog Bałtyckiego Teatru Tańca. Absolwent gdańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. W latach 1979 – 1981 i 1983 – 1989 był solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. O okresie od 1981 do1983 roku tańczył w Operze Bałtyckiej. Jako solista i choreograf pracował też w Staatstheater w Kassel, Braunschweig i Giessen. Współpracował również z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu. W sezonie 2005/06 pełnił funkcję pedagoga baletu Opery Bałtyckiej. Na scenach polskich i niemieckich kreował znakomicie czołowe partie w repertuarze klasycznym i XX-wiecznym. Do jego najważniejszych osiągnięć należą partie: Alberta w Giselle, tytułowy Spartakus, Wroński w Annie Kareninie, tytułowy bohater w balecie Pan Twardowski, Romeo w Romeo i Julii, tytułowy Grek Zorba i Pietruszka). Jako choreograf stworzył prawie trzydzieści spektakli baletowych, w tym Giselle i Tango live na scenie Opery Bałtyckiej. W 2010 roku zrealizował spektakl Mały Książę w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W Operze Bałtyckiej przygotował choreografie do Halki Moniuszki oraz Traviaty Verdiego. Jest laureatem m.in. Medalu Leona Wójcikowskiego dla Najlepszego Polskiego Tancerza (1988) i Medalu Wacława Niżyńskiego za szczególne osiągnięcia baletowe. Obecnie jest pedagogiem BTT.

Fot. z archiwum BTT.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close