Ludzie tańca

Ryszard Baranowski

  • choreograf
  • tancerz
  • pedagog
Zdjęcie: Ryszard Baranowski

Fot. z archiwum artysty.

Wersja do druku

Udostępnij

Ryszard Baranowski – tancerz, pedagog i choreograf. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Warszawie oraz pedagogikę baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Uczeń wybitnych radzieckich pedagogów: Raissy Kuzniecowej, Giennadija Lediaha i Leonida Żdanowa. W latach 1976-1979 był solistą w Polskim Teatrze Tańca Conrada Drzewieckiego. Sezon artystyczny 1980-1981 spędził jako solista w Operze Wrocławskiej. W latach 1981-1985 był I solistą i pedagogiem Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Tańczył na niemal wszystkich ważniejszych scenach operowych Europy. Od 1985 roku z przerwami, przebywał we Włoszech, gdzie współpracował z wieloma szkołami baletowymi i teatrami jako pedagog, choreograf i tancerz. W 1996 roku wrócił do kraju i objął funkcję asystenta, pedagoga a później baletmistrza w Polskim Teatrze Tańca Ewy Wycichowskiej. W latach 1999-2004 był pedagogiem i choreografem w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W latach 2012-2014 był pedagogiem baletu i asystentem choreografa w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Od 2005 roku jest nauczycielem w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej -Lipczyńskiej w Poznaniu. Przygotował wielu uczniów do ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów baletowych m. in.: w Szczecinie, Gdańsku, Paryżu, Pekinie. Był członkiem zespołu ekspertów Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa realizujących projekt nowej podstawy programowej dla szkolnictwa baletowego w Polsce. Odznaczony Medalem 200-lecia Baletu Polskiego.

Ważniejsze role i spektakle: Mieczysław Karłowicz Odwieczne pieśni (Abel), Oskar Nedbal Kryminałki Nedbalki (Pudelek), Wojciech Kilar Krzesany, Karol Kurpiński Mars i Flora (Amor), Grażyna Bacewicz Z chłopa król (Pasterz), Fryderyk Chopin Fantaisie Impromptu, Stanisław Moniuszko Hrabina (Zefir), Jerry Bock Skrzypek na dachu, Boris Asafiew Fontanna Bachczysaraju (Wacław), Giuseppe Verdi Requiem (Lucyfer Książę Ciemności), Georges Bizet Carmen (Toreador, Zuniga), Piotr Czajkowski Dziadek do orzechów (Fred) i inne.

Choreografie: Johann II Strauss, Bal kadetów, Teatr Muzyczny w Poznaniu (2002), Lehar Franz, Kraina uśmiechu, Teatr Muzyczny w Poznaniu (2003), przekłady baletów klasycznych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close