Ludzie tańca

Zdjęcie: Szymon Brzóska

Fot. z archiwum artysty.

Wersja do druku

Udostępnij

Szymon Brzóska urodził się w 1981 roku w Poznaniu, gdzie w Akademii Muzycznej w 2005 roku ukończył studia w klasie kompozycji Mirosława Bukowskiego. U Luca Van Hove studiowałpóźniej w Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii (2005-2007). W 2006zdobył nagrodę na Konkursie dla Młodych Kompozytorów Music @venture w Antwerpii. We wrześniu 2008 roku miało miejsce prawykonanie jego Koncertu na fortepian, smyczki i perkusję Hommage a Schnittke podczas 42. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Jest także autorem muzyki filmowej oraz teatralnej. Sutra z udziałem Mnichów ze Świątyni Szaolin (reżyseria i choreografia: Sidi Larbi Cherkaoui, scenografia: Antony Gormley),której premiera odbyła się w maju 2008 w londyńskim teatrze Sadler’s Wells, została pokazywanana najważniejszych festiwalach na całym świecie (m.in. w Avignon, Barcelonie, Berlinie, Sydney oraz Nowym Jorku). Jest także twórcą ścieżki dźwiękowej do francuskiego filmu Le bruit des gens autour w reżyserii Diastème, którego przedpremiera odbyła się podczas Festiwalu w Avignon w 2008.

Orbo Novo, spektakl zudziałem tancerzy zCedar Lake Company w Nowym Jorku, to kolejny owoc współpracy pomiędzy kompozytorem a choreografem – Sidim Larbim Cherkaouim (premiera odbyła się podczas festiwalu Jacob’s Pillow w Stanach Zjednoczonych w lipcu 2009 roku).

Kolejne spektakle z muzyką Brzóski to I will we współpracy z choreografką i tancerką Małgorzatą Dzierżon (premiera w Londynie w czerwcu 2009 roku) oraz Dunas – duet Sidiego Larbi Cherkaoui’ego ze światowej sławy tancerką flamenco Marią Pages (premiera odbyła się w październiku 2009 roku w Singapurze), (S)NOW, w choreografii Joosta Vrouenraetsa (premiera w Tilburgu w październiku 2010 roku) oraz Labyrinth (choreografia: Sidi Larbi Cherkaoui), spektakl zamówiony przez Het Nationale Ballet w Amsterdamie. Napisana na orkiestrę muzyka Brzóski została wykonana przez Holland Symfonia pod dyrekcją Jurjena Hempela oraz pianistkę Barbarę Drążkowską. W listopadzie 2011 odbyła się w Poznaniu premiera spektaklu Desert w choreografii Pauliny Wycichowskiej, we współpracy z Polskim Teatrem Tańca.

Zespół Kinematic zadebiutował – kilka miesięcy po powstaniu – 11 grudnia 2010 roku w szczecińskich 13 Muzach koncertem muzyki Szymona Brzóski ze spektakli Orbo Novo, Sutra, (S)NOW oraz Dunas. Skupia muzyków współpracująych z kompozytorem od paru lat. W przygotowaniu trasa koncertowa zespołu w Polsce i za granicą.

W dniach 6 i 7 listopada w ramach XIX Spotkań Sztuki Akcji RODROŻE 2012 w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie odbyła się premiera najnowszego spektaklu kolektywu U/LOI, Oh, Noh, koncepcja Kaya Kołodziejczyk oraz Karolina Wołkowiecka, do którego muzykę skomponował Szymon Brzóska a wykona Kinematic Ensemble.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close