11–15 września 2023 roku w Águedzie (Portugalia) odbędą się warsztaty Watering Words. Encounters.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Warsztaty są skierowane do wszystkich zainteresowanych praktykami site-specific, tańcem/ ruchem i humanistyką środowiskową. Odbędą się w dniach 11–15 września 2023 (poniedziałek–piątek) w rezydencji Agit Lab w Águedzie w Portugalii.
Strona internetowa: https://agitlab.wordpress.com

Warsztaty są częścią Land Art Moving Biennale, wydarzenia odbywającego się w weekendy 8–10 i 15–17 września, w związku z czym uczestnicy warsztatów mogą zostać w rezydencji od 8 do 17 września.

Wszyscy uczestnicy będą mieli zapewnione trzy posiłki dziennie (wegetariańskie lub wegańskie) od 11 do 15 września.

Program

Warsztaty Watering Words są zorientowane na bezpośredni kontakt z lokalnym środowiskiem i ciałami wodnymi w okolicach Águedy, takimi jak: jezioro Pateira Fermentelos, rzeka Águeda i Ocean Atlantycki. Podczas pięciu dni wspólnych sesji zostaną podjęte następujące działania:

1) Praktyki site-specific – eksploracja wybranych obszarów Águedy, podczas której uczestnicy poznają specyficzne środowisko regionu oraz zaangażują się w nie poprzez działania fizyczne, pisanie tekstów poetyckich, czytanie i dyskusję. W ten sposób nawiążą dialog z otoczeniem i przyczynimy się do poetyckiego mapowania terytorium.

2) Wspólna praktyka fizyczna w studiu – po działaniach w środowisku naturalnym uczestnicy wrócą do studia, aby kontynuować pracę z materiałami powstałymi podczas sesji terenowych.

3) Instalacja – stworzona z materiałów zebranych podczas warsztatów. Prace mogą przybrać formę wierszy, rysunków, obiektów naturalnych, nagrań audio, zdjęć itp.

4) Końcowy performans site-specific – prezentacja na zakończenie warsztatów zostanie włączona do programu Land Art Moving Biennale.

Warsztaty zostaną udokumentowane filmowo i fotograficznie. Dokumentacja będzie częścią projekcji wideo Land Art Moving Biennale w dniach 16-17 września. Następnie materiały zostaną opublikowane w internecie i udostępnione uczestnikom.

Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

Harmonogram*

08.00 – wspólna poranna praktyka (nieobowiązkowa)
09.00 – śniadanie
10.00–13.00 – sesja poranna
13.00 do 14.00 – obiad
14.00–18.00 – sesja popołudniowa
20.00 – obiad
21.00 – zajęcia dodatkowe lub czas wolny

*Harmonogram każdego dnia może się nieznacznie różnić w zależności od tego, czy będziemy pracować w terenie, czy przebywać w studio.

Prowadzące

Warsztaty poprowadzą twórczynie projektu Watering Words: Kristina Feldhammer, Joanna Gruntkowska i Małgorzata Suś.

Małgorzata Suś
Performerka, tancerka, choreografka, współtwórczyni projektów z obszaru sztuk wizualnych i wideo. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie oraz kursu tanecznego Performact, od 2016 roku mieszka i pracuje w Portugalii. Inspirowana ideami hydrofeminizmu i humanistyki środowiskowej, jej praktyka artystyczna poświęcona jest badaniom nad związkiem ciała i ruchu z naturą. Współtwórczyni projektu The Memory of Water (razem z artystką wizualną Viliją Vitkute). Inicjatorka Plants Dictionary, audiowizualnego projektu taneczno-poetyckiego skupiającego się na botanice i tematyce wrażliwości roślin. Kuratorka 2. edycji Land Art Moving Biennial.
Zobacz więcej: www.malgosiasus.com, https://www.instagram.com/movementimage/

Kristina Feldhammer
W swojej praktyce Kristina porusza się między performansem, fotografią eksperymentalną i pisaniem – zawsze z naciskiem na znalezienie sposobów współpracy z różnymi ciałami i materiałami. Kristina pracuje z naturą, przedmiotami i ciałem jako archiwami, i w ten sposób nie tylko kwestionuje i przetwarza materiały i obiekty, ale także zajmuje się procesami i historiami w nie wpisanymi. Współtworzy spektakle solowe i grupowe, praktykuje butoh i prowadzi warsztaty na temat zrównoważonych procesów fotograficznych. Jest częścią Klasse für Alle, programu edukacyjnego Uniwersytetu Sztuk Stosowanych we Wiedniu. Zobacz więcej: www.kristinafeldhammer.com.

Joanna Gruntkowska
Tancerka i performerka. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Improvise & Organize w Portugalii, biorąc udział w różnorodnych projektach koncentrujących się przede wszystkim wokół działań site-specific i zaangażowanych środowiskowo. W latach 2017-2019 była współtwórczynią Studio Kokyu w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, z którym stworzyła choreografię i wystąpiła w spektaklu Halo?. Obecnie współtworzy interdyscyplinarny projekt Watering Words, który wychodząc od założeń teorii hydro-feministycznej, bada zależności pomiędzy językiem, wyobraźnią i cielesnością różnych ciał wodnych. Zaangażowana również w projekt Cyclical Body, badający koncepcje i jakości kobiecości wychodząc od działań fizycznych.

Koszty

Early bird (do końca czerwca): 420 euro
Cena regularna: 570 euro
Dla stałych uczestników sesji online Watering Words. Encounters: 250 euro
Dla lokalnych uczestników z Águedy (bez zakwaterowania i wyżywienia): 200 euro
Dla lokalnych uczestników z Águedy (bez zakwaterowania, ale z wyżywieniem): 300 euro

Organizator:
Jeśli chcesz wziąć udział, ale powstrzymuje Cię cena warsztatów, skontaktuj się z nami, a na pewno znajdziemy rozwiązanie.

W celu rezerwacji miejsca należy wpłacić zaliczkę w wysokości 150 euro do 7 dni od potwierdzenia zgłoszenia.

Zapisy

Należy wypełnić formularz on-line: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeJkLFyP0S2oS4t8rs3NKrgPHgLROgsN1M4u0U0EfYk_Y741w/viewform?usp=sf_link

Termin zgłoszeń: do 20 sierpnia 2023 lub do wyczerpania miejsc (maksymalna liczba uczestników: 12).

Należy pamiętać, że cena Early Bird kończy się 30 czerwca 2023 roku.

W razie jakichkolwiek pytań można się skontaktować z organizatorem: wateringwords@gmail.com

Więcej o projekcie Watering Words: www.wateringwords.com

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close