Fundacja Strefa WolnoSłowa wraz z Łukaszem Wójcickim zaprasza na wyjątkowe wydarzenie poświęcone praktykom dekolonizacyjnym w tańcu w ramach cyklu Laboratorium Praktyk Ruchowych. Warsztaty pod hasłem Decolonize Dance odbędą się w terminie 4–8 września 2023 roku w Studio42 przy ul. Twardej 42.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Dekolonizacja różnych dziedzin życia, w tym sztuk performatywnych, od kilku lat nabiera tempa i – razem z działaniami queerowo-feministycznymi czy antykapitalistycznymi – staje się jedną z wiodących interdyscyplinarnych praktyk w procesie demontażu białej supremacji.

Warsztaty Decolonize Dance będą mikrodziałaniem w globalnym procesie dekolonizacji sztuki. Ich uczestnicy zajmą się przede wszystkim dekolonizacją tańca, choreografii i ciała, ale w szerszym kontekście – uwzględniającym perspektywy: queerową, feministyczną, antykapitalistyczną, klasową czy ekologiczną, bez których nie sposób mówić o dekolonizacji. Doktorka medycyny Ijeoma Opara w tekście It’s Time to Decolonize the Decolonization Movement pisze, że „ruch dekolonizacyjny, który nie jest intersekcjonalny i nie walczy z tymi wzajemnie wzmacniającymi się, współzależnymi systemami opresji i przemocy strukturalnej, […] jest skazany na porażkę”.

W Polsce, temat dekolonizacji jest jeszcze dość mało znany, co się tłumaczy brakiem udziału Polski w historycznym procesie kolonizacji. Niemniej, proces ten ma swoje konsekwencje dzisiaj, w zglobalizowanym świecie, w którym z efektów kolonizacji korzystają przede wszystkim rozwinięte ekonomicznie kraje, w tym Polska.

Kolonizacja tańca i choreografii ma długą historię i sięga głęboko w przeszłość i dziedzictwo kultur pozaeuropejskich, Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Organizatorzy wydarzenia chcą przyjrzeć się tym procesom i zaproponować teorie i praktyki z różnych obszarów tańca, choreografii i pracy z ciałem, które pozwolą lepiej zrozumieć, czym dekolonizacja tańca może być i dlaczego jest tak ważna.

Przez pięć dni w Studio42 w Warszawie (ul. Twarda 42) od 4 do 8 września będzie można pracować z osobami, które zaproponują różne perspektywy dekolonizacji tańca i ciała. Każdego dnia będzie odbywało się laboratorium z inną osobą, która oprócz praktyki podzieli się również teorią:

???????????????? ???????????????????? / ???????????????? ???????????????????????????????? – tancerka, choreografka i performerka japońskiego pochodzenia

Laboratorium: Warsztat bazujący na technice japońskiego tańca klasycznego jiutamai (poniedziałek, 4.09, godz. 11.00–18.00)

Jak możemy mówić o praktyce jiutamai w kontekście kultury, która skolonizowała Okinawę i Hokkaido i prawie doszczętnie wyrugowała kulturę Riukiu i Ainu? Której imperialne zapędy w brutalny sposób opresjonowały ludy Azji Wschodniej, Południowej i Pacyfiku? Mimo powojennej okupacji amerykańskiej i kulturowej ekspansji Zachodu, trudno mówić o Japonii jako o ofierze polityki kolonialnej. Podczas warsztatu przyjrzymy się złożonym aspektom tańca jiutamai praktykowanego na przecięciu kultur i perspektyw artystycznych.

???????????? ????. ???????????????????????????? – Czarna Polka, tancerka i aktorka

Laboratorium: Jazz funk i choreografia dekolonizacji (wtorek, 5.09, godz. 11.00–18.00)

W trakcie warsztatu przybliżona zostanie historia jednego z prekursorów jazz funku (hybrydy stylów hip-hop i jazz) – Franka Hatchetta, oraz poprowadzone zostaną zajęcia ruchowe, przybliżające techniki tego stylu oraz obejmujące naukę choreografii z elementami pracy nad improwizacją w Jazz Funk.

???????????????????????????? ???????????????????????????????????????????????????? – choreografka i badaczka ruchu indyjskiego pochodzenia, mieszkająca w Amsterdamie

Laboratorium: Praca stóp i kompozycja przestrzeni rytmicznej (środa, 6.09, godz. 11.00–18.00)

Warsztat wprowadza język pracy stóp (footwork) w celu przyjrzenia się naszemu ciału z perspektywy tworzenia dźwięku poprzez aktywne i wzajemne słuchanie. Materiał ruchowy do tego warsztatu pochodzi z formy indyjskiego tańca klasycznego bharatanatjam, w którym praca stóp jest podstawą ekspresji.

???????????????????????????????? ???????????????????? ????????????????-???????????????????? – Czarna Polka, aktywistka i edukatorka

Laboratorium: Dekolonizacja i antyrasizm w ciele i tańcu (czwartek, 7.09, godz. 11.00–18.00)

Jak przetłumaczyć dekolonizację na ruch i ciało? Jak wyrazić to przez ruch z ciała, oddech z ciała, krzyk z ciała? Jak odzyskać swoje ciało i ruch przez zrozumienie, docenienie i uznanie własnego czyjegoś dziedzictwa? Jak pielęgnować w sobie wrażliwość, uważność i świadomość połączenia między ciałem a transformacją społeczną? Jak wygląda dekolonizacja w ciele? Jak nasze indywidualne doświadczenia życiowe i tożsamości społeczne wpływają na refleksję nad własnym ciałem, nad tańcem i nad relacjami w różnorodnych przestrzeniach? To będziemy praktykować.

???????????????????????????????? ???????????????????????????????????????? – Czarny Polak tancerz i performer

Laboratorium: Od streetdance do whitewashingu (piątek, 8.09, godz. 11.00–18.00)

Na warsztacie, oprócz przedstawienia podstaw związanych z social dances i innych korzeni tańców streetdance’owych, uczestnicy zajmą się fizycznym i technicznym aspektem tańca, ale też wezmą na warsztat temat zjawiska whitewashingu streetdance’u w popkulturze i reprezentacji osób pochodzenia afroamerykańskiego, afrykańskiego i latynoskiego, jako twórców tych styli.

W planie godzinna przerwa na lunch we własnym zakresie. Podczas zajęć będzie woda, kawa, herbata i suche przekąski.

Cena wczesna: 250–290 euro / 1150–1300 zł – do 31 lipca
Cena regularna: 300–340 euro / 1350–1500 zł – do 20 sierpnia
Cena późna: 350–380 euro / 1600–1700 zł – do 2 września

Można wybrać kwotę między najniższą a najwyższą podaną ceną. Jeśli jest się w stanie zapłacić nieco więcej niż dolna granica, będzie to wsparcie dla tych, dla których najniższa cena jest wyzwaniem.
Nie ma zaliczki. Płaci się całą kwotę jako gwarancję miejsca w laboratorium. Organizatorzy zwracają połowę kwoty w przypadku rezygnacji nie później niż do połowy lipca lub całą kwotę, jeśli uczestnik znajdzie kogoś innego na swoje miejsce.

Istnieje również możliwość ubiegania się o jedno pełne i jedno połówkowe stypendium dla osób z grup marginalizowanych. Jeśli uważasz się za osobę, która potrzebuje takiego stypendium, napisz e-mail z krótkim uzasadnieniem i linkiem (linkami) do swoich mediów społecznościowych (opcjonalnie).

Zgłoszenia są przyjmowane do 2 września 2023 roku.

Zapisy i informacje pod adresem mailowym: labpraktykruchowych@gmail.com

Więcej informacji: https://fb.me/e/39bp2RLjM

Ijeoma Opara It’s Time to Decolonize the Decolonization Movement: https://speakingofmedicine.plos.org/…/its-time-to…/

Przyjazd Keerthi Basavarajah został dofinansowany ze środków Ambasady Królestwa Niderlandów.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close