Teatrze Rozbark w Bytomiu zaprasza na akcję miejską Schulz. Performance malarsko-teatralny. To warsztaty malarskie, aktorskie i wokalne. Projekt adresowany do młodzieży uczącej się w bytomskich szkołach ponadpodstawowych (15–19 lat), zarówno młodzieży polskiej, jak i ukraińskiej. Odbędą się one się od 18 do 31 lipca w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Udział w dwutygodniowych zajęciach jest bezpłatny (dla pierwszych dziewięciu osób).

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Instytutu Teatralnego, im. Zbigniewa Raszewskiego, w ramach programu Lato w Teatrze.

W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, a przede wszystkim w kontekście napływu ludności ukraińskiej do polskich miast, w tym do Bytomia, twórczość Schulza stanie się łącznikiem. Poprzez warsztaty aktorskie, wokalne, plastyczne młodzież funkcjonująca w dwóch różnych kulturach będzie miała okazję do wyrażenia siebie poprzez działania artystyczne.

Twórczość Brunona Schulza, obywatela świata, urodzonego w Drohobyczu, teksty, grafiki, proza, szkice – wszystkie te elementy będą bazą warsztatów, na które Teatr zaprasza bytomską młodzież ze szkół średnich. Proponowane przez tę Instytucję warsztaty niosą za sobą następujące wartości edukacyjne: poznawanie kultury języka i literatury, umiejętności posługiwania się językiem angielskim czy też poznawanie tożsamości miejsca poprzez poezję.

Celem Teatru jest zasymilowanie nastolatków z różnych środowisk i krajów. Uczestnicy skoncentrują się na wybranych fragmentach twórczości Brunona Schulza. Poprzez teatr – warsztat teatralny – organizator ma zamiar stworzyć platformę wspólnej kreacji w przestrzeni Bytomia. Finałem tej dwutygodniowej pracy będzie akcja miejska w formie performatywnego działania poprzez gest, ruch, śpiew i rap. Powstanie także mural, który ubarwi powierzchnię jednej ze ścian niedaleko siedziby Teatru Rozbark. Wszystko to w oparciu o twórczość Brunona Schulza.

Zajęcia będą się odbywać od (poniedziałku) 18 lipca do (niedzieli) 31 lipca w godzinach 9.00–15.00. Każdego dnia młodzież będzie uczestniczyła w sześciu godzinach zegarowych warsztatów. Dla każdego uczestnika przewidziany jest poczęstunek, a także wykupione zostanie ubezpieczenie. Dla pierwszych dziewięciu osób udział w warsztatach jest bezpłatny, dla pozostałych sześciu osób koszt w zajęciach to 100 zł za osobę. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń.

Nabór uczestników będzie prowadzony do 23 czerwca lub do wyczerpania limitu miejsc. Szczegółowe informacje o projekcie udzielane są pod numerem telefonu: 32 428 13 11 lub pod adresem e-mail: k.staneczek@teatrrozbark.pl.

Karta zgłoszenia i regulamin dostępne są na stronie www.teatrrozbark.pl.

Projekt realizowany w ramach programu Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego w Warszawie. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

O instruktorach

Kamil Bończyk – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Debiutował w spektaklu Anny Piotrowskiej Democratic body
w 2015 roku. Obecnie wykładowca na Wydziale Sztuk Scenicznych, Instytutu Choreografii i Techniki Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, jak również na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. W 2020 roku debiutował jako reżyser i choreograf w spektaklu Czy mnie kochacie?. W swoim dorobku ma także prowadzenie zajęć warsztatowych, zarówno aktorskich jak i ruchowych czy tanecznych, oraz udział w realizacjach teatralnych, filmowych i telewizyjnych, jak i w projekcie wykorzystującym technikę motion capture. Laureat nagrody na Festiwalu SzekspirOFF 2018 w Gdańsku, za spektakl Bless the King_nieliryczna pieśń w 2018 roku.

Julia Lewandowska – absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Absolwentka studiów licencjackich na grafice warsztatowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współtworzyła studencki teatr tańca współczesnego „KoInspiracja”. Występowała z Teatrem Pijana Sypialnia, Stowarzyszeniem Living Space Theatre oraz w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Stypendystka Rose Bruford College of Theatre and Performance. Prowadzi działalność animacyjną – BodyVoicing. Współrealizatorka m.in. projektu pt. Resocjalizacja poprzez kontakt ze sztuką, czyli Zarapuj mnie Ślunsk. Stypendystka Prezydenta Miasta Bytomia w roku 2022. Swoje umiejętności rozwija w realizacji filmów artystycznych.

Daniel Zych – absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz Szkoły Aktorskiej Doroty Pomykały i Danuty Owczarek „ART-PLAY”. Twórca muzyczny pod pseudonimem DaNTe. Prowadzi w Teatrze Rozbark Radio. Nasz podcast, który ma stawać się wielowymiarową platformą wyrazu, odwołującą się do zagadnień doświadczenia śląska i śląskości: poprzez słowo i wyobraźnię, wzbogacona o aspekty szeroko pojętej cielesności połączonej z imersją dźwiękową. Daniel Zych wraz z Anną Piotrowską zapraszają na specyficzny rodzaj słuchowiska, gdzie zanurzają się, aby odkryć coś, co zostało przysypane przez piaski czasu.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close