
Grafika: Mazowiecki Instytut Kultury
Mazowiecki Instytut Kultury i Fundacja Artystyczna PERFORM zapraszają na czerwcowe laboratoria ruchowe. Warsztaty są otwarte dla wszystkich, bez względu doświadczenie czy sprawność ruchową.
Laboratoria ruchowe to improwizacja kontaktowa oraz forum działań improwizacji tanecznej artystów/artystek, pedagogów/pedagożek i muzyków improwizujących.
Szczegóły dotyczące wydarzenia:
Klara Łucznik, Kasia Tekielska
CST Laboratorium ruchowe: Global Underscore
Termin: 22 czerwca 2023 (czwartek), godz. 18.00–21.30
Miejsce: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa
Underscore jest praktyką uważnego jamu improwizacji kontaktowej, opracowaną przez Nancy Stark Smith, jedną z twórczyń i światowych edukatorek KI. Jego struktura pozwala na pełne spektrum ekspresji energetycznej i fizycznej, ucieleśniające szereg form i zmieniających się stanów. Praktyka Underscore jest opisana i ustrukturalizowana, ale mimo to nieprzewidywalna. Przechodzi przez szeroki zakres stanów dynamicznych, w tym długie okresy bardzo małej, prywatnej i cichej aktywności wewnętrznej oraz inne okresy wyższej energii i tańca w grupie. Data przesilenia letniego rozpoczyna światowe obchody Underscore – jamy w tej formie odbywają się na całym świecie, często w tym samym czasie (sobota po przesileniu). Nasze spotkanie będzie wpisane w te wydarzenia.
Program spotkania:
18.00 – wprowadzenie do praktyki Underscore poprowadzi Klara Łucznik
19.00 – jam Underscore z muzyką na żywo Kasi Tekielskiej
21.30 – krąg zamykający praktykę
Wszystkim zainteresowanym organizator poleca odwiedzenie strony Nancy Stark Smith → nancystarksmith.com; obejrzenie relacji filmowej z praktyki Global Underscore prowadzonej przez Nancy w ramach V edycji festiwalu Warsaw CI Flow → link
Zapisy
Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy (od 12 czerwca): https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd0JMPwcEJW-WLQowodH9QzfQpI7msfVDdX4Zh4kx9Gu9aWFA/closedform
Organizator prosi o punktualność.
***
O prowadzących:
Klara Łucznik specjalizuje się w byciu pomiędzy: pomiędzy sztuką a nauką, pomiędzy tańcem a psychologią, pomiędzy ucieleśnieniem a uciekającymi myślami, pomiędzy improwizacją a potrzebą struktury. Zaczęła od studiowania fizyki teoretycznej, praktykuje fizyczność w ruchu. Obroniła doktorat na pograniczu psychologii i sztuk performatywnych o twórczości i flow (poczuciu przeływu) w tanecznej improwizacji grupowej (University of Plymouth, UK), członkini Institute for Study of Somatic Communication, kierowanego przez Nitę Little. W poszukiwaniach tanecznych odkrywa ucieleśnioną komunikacją, rolą dotyku i przygląda się, jakie jeszcze pozytywne skutki uboczne przynosi praktykowanie improwizacji tanecznej. W międzyczasie organizuje przestrzenie dla tańca: kuratorka Warsaw CI Flow, Laboratoriów Ruchowych w MIKu, współorgranizatorka działań KI w Totnes, UK. Swoją pasję dla improwizacji grupowej konsoliduje w cyklu warsztatów Robiąc Miejsce.
Kasia Tekielska to absolwentka klasy altówki Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku oraz Koninklijk Vlaams Conservatorium w Antwerpii. Gra również na skrzypcach, śpiewa i komponuje własną muzykę. Brała udział zarówno w koncertach muzyki klasycznej, jak i tych związanych z innymi gatunkami muzycznymi. Współpracowała z zespołami, takimi jak: The Frozen North (post rock), Ba Bu (autorskie aranżacje coverów na 3 głosy i looper) oraz z Emmą Bonnici (folk, pieśni tradycyjne). Na swojej ścieżce spotyka się też z artystami z innych dziedzin sztuki – tworzy muzykę do spektakli tańca (cykl performansów Połączeni / Fundacja Sztuka Ciała), inspirowaną malarstwem, rzeźbą. Regularnie pracuje z tancerzami, tworząc muzykę na żywo pod improwizacje.
***
Projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie, edycja IV
Kuratorki: Klara Łucznik i Zuzanna Bukowski
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie: miasto st. Warszawa