Klub Żak w Gdańsku ogłasza konkurs na „rezydencję na solo taneczne 2024” – projekt spektaklu z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Pokazy solo to wizytówka głównego programu Gdańskiego Festiwalu Tańca, od lat przyciągająca do Gdańska międzynarodowe grono tancerzy. W tym roku organizatorzy postanowili poszerzyć program festiwalu o kolejne pokazy solistów, które zaprezentowane zostaną jeszcze na wiosnę tego roku. Celem konkursu jest wspieranie i promocja tańca współczesnego (contemporary dance / contemporary ballet). Do udziału w konkursie mogą zgłosić się nie tylko tancerze/tancerki z Polski, ale także ci, którzy prezentowali swoje spektakle na konkursie Solo Dance Contest, organizowanym w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca w latach 2016–2023.

Do rezydencji tanecznej zostaną wybrane dwie osoby, które w okresie od 22 do 28 kwietnia 2024 roku w Klubie Żak, pod okiem cenionego polskiego choreografa i tancerza – Macieja Kuźmińskiego – będą mogły dopracować i zrealizować zgłoszone przez siebie w konkursie solo. Rezydencje zakończą się pokazami premierowymi 28 kwietnia br. w Klubie Żak w Gdańsku.

Maciej Kuźmiński od 2009 roku rozwija autorską metodę ruchu i kompozycji zwaną Dynamic Phrasing. Oparta na pięciu filarach metoda jest szeroko wykorzystywana przez choreografa w pracy artystycznej i pedagogicznej. Tylko w ostatnich latach Dynamic Phrasing był nauczany w konserwatoriach, takich jak: Codarts, ArtEZ, PERA GAU, Belgrade Dance Institute, Trinity Laban oraz w Polskim Teatrze Tańca.

W ramach rezydencji tancerze/tancerki otrzymają:

środki na realizację zgłoszonego solo w wysokości 5 tys. zł,
– opiekę mentora Macieja Kuźmińskiego,
– pomoc techniczną w trakcie prób generalnych (akustyka i oświetleniowca),
– przedpremierową promocję,
– możliwość skorzystania z przestrzeni do prób,
– możliwość ponownego pokazania spektaklu w Klubie Żak na jesieni tego roku.

Do konkursu można zgłosić wyłącznie nowe, oryginalne solo taneczne, których premiera odbędzie się w ramach konkursu. Formą planowanego spektaklu powinien być solo, w którym dominującą formą ekspresji jest taniec współczesny (contemporary dance / contemporary ballet). Czas trwania planowanego solo nie powinien być dłuższy niż 40 minut.

 

Zgłoszenie można wysyłać do 29 lutego 2024 roku do godz. 16.00.

Formularz aplikacyjny, regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie internetowej:  www.gdanskifestiwaltanca.pl.

Gdański Festiwal Tańca to jeden z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Polsce. Na całoroczny program składają się prezentacje lokalnych oraz polskich artystek i artystów,  rezydencje pod okiem uznanych autorytetów zakończone spektaklami premierowymi. Latem sprowadza do Gdańska tancerzy z całego świata na konkurs Solo Dance Contest i pokazy najciekawszych teatrów z zagranicy. Festiwal to spotkania, emocje, artystyczny dyskurs i wymiana idei, pomysłów i doświadczeń.

Organizatorem konkursu jest Klub Żak – miejska instytucja kultury z siedzibą w Gdańsku, jeden z najstarszych ośrodków kultury w Polsce. Organizator międzynarodowych festiwali: Dni Muzyki Nowej, Festiwal Jazz Jantar oraz Gdańskiego Festiwalu Tańca.

Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197

Na zdjęciu: Monika Witkowska, Klub Żak, Solo Dance 2017, fot. Paweł Wyszomirski

Na zdjęciu: Jhonathan Alexander Arias Gomez, Klub Żak, Solo Dance 2021, fot. Jan Rusek

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close