Zakład Kulturalny w Gdańsku zaprasza w dniach 1–2 października do udziału w warsztatach z Maciejem Kuźmińskim oraz studentami szkoły Codarts w Rotterdamie, którzy biorą udział w spektaklu polskiego choreografa horyzont zdarzeń.
Wersja do druku
Pobierz PDF
Udostępnij
Program warsztatów:
1.10 (sobota), w godz. 15.00–18.00
Partnering + repertuar, prowadzenie: Stavali Portegijs, Tommaso Terribile
2.10 (niedziela), w godz. 10.00–13.00
Dynamic Phrasing, prowadzenie: Maciej Kuźmiński
Maciej Kuźmiński jest polskim choreografem tworzącym od 2014 roku. Jego twórczość, odważna formalnie, z ugruntowanym, dynamicznym ruchem, obraca się wokół koncepcji egzystencjalnych i filozoficznych. Twórczość artysty była prezentowana ponad 180 razy w 21 krajach, stopniowo zyskując międzynarodowe uznanie, a także ponad 20 nagród za choreografię. Kuźmiński tworzył również spektakle na zaproszenie Staatstheater Kassel, Scapino Ballet Rotterdam, Polskiego Teatru Tańca, Theater Regensburg Tanz, Teatru Rozbark, Šeiko Dance Company, oraz konserwatoriów Codarts czy Pera.
Od prowadzącego:
Dynamic Phrasing jest techniką ruchu rozwijaną przeze mnie od 2010 roku. Impulsem do stworzenia tego stylu były moje obserwacje sposobu uczenia różnych technik tanecznych oraz wyborów tancerzy związanych z dynamiką ruchu. Tancerze najczęściej wykorzystują ruch organiczny, a zatem połączenie akcji z ich naturalną jakością wysiłku i rytmem. Wolny flow i lekki, nieskrępowany ruch, często zapoczątkowany impulsem, stanowią naturalnie preferowane jakości i pozostają nawykiem dla większości tancerzy. Niewiele osób zna i wykorzystuje pełną gamę możliwości (według Labanowskiej choreologii to 10 akcji, 8 rytmów oraz 8 jakości wysiłku). Dynamic Phrasing przygląda się tym jakościom, kładzie nacisk zarówno na nomenklaturę i wiedzę teoretyczną, jak i na zastosowanie ich w praktyce. Cechą najbardziej wyróżniającą Dynamic Phrasing wśród innych technik jest zatem nacisk na naukę jakości ruchu, a nie języka ruchowego.
Język ruchowy wykorzystywany do nauczania Dynamic Phrasing to wolne połączenie poszczególnych elementów innych technik – Releasing Technique (inicjacja różnymi częściami ciała, przejścia w podłogę), Floor Work (różnego rodzaju slajdy i rolle w podłodze) i hip-hop (specyficzna praca nóg, praca korpusu). Jest to zatem język bardzo zróżnicowany i mocno rozwijający świadomość ciała.
Dynamic Phrasing jest jednak nie tylko techniką pełną ruchowych niuansów. Radość i przyjemność płynące z dynamicznego poruszania całego ciała są ważnymi elementami zajęć, a obrazy i sytuacje dołączone do wyuczonych fraz pozwalają na dodatkową własną interpretację i ekspresję. Do indywidualnego poszukiwania jakości zachęca sprzyjająca atmosfera, a wykorzystanie różnorodnych technik nauczania pozwala uczestnikom na bardziej wydajne zdobywanie wiedzy.
Więcej o spektaklu horyzont zdarzeń
Koszt udziału w warsztatach:
I. pula do czwartku 29.09
jeden dzień – 150 zł
dwa dni – 280 zł
II pula 30–2.10
jeden dzień–170 zł
dwa dni – 320 zł
Zapisy pod adresem: biuro.zakladkulturalny@gmail.com
W wiadomości należy podać: imię, nazwisko, wiek uczestnika + doświadczenie
Przelew opłaty na konto ZK = rezerwacja miejsca
Tytuł przelewu: warsztat weekendowy + imię nazwisko uczestnika
nr konta: 05 1140 2004 0000 3702 7877 6572
Miejsce: Gdańsk, Zakład Kulturalny, ul. Rzeczypospolitej 8