Holland Dance Festival zaprasza do udziału w kolejnej odsłonie DanceAble Symposium, które odbędzie się w piątek, 11 lutego 2022 roku. Udział w sympozjum jest bezpłatny. Hasłami przewodnimi tegorocznej edycji wydarzenia są nowe pytania, wspólne świętowanie i stawianie wyzwań.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Prezentacje, rozmowy, dyskusje panelowe i warsztaty z osobami pracującymi w różnych obszarach branży tanecznej będą poświęcone inkluzji w tańcu. Celem DanceAble Symposium jest wspieranie edukacji tanecznej oraz ewolucji sztuki tańca i sposobów jego praktykowania przez osoby z niepełnosprawnościami.

„Bądź odważny/a, ciekawy/a, szczery/a, entuzjastyczny/a, proaktywny/a”.

Nad tegoroczną edycją DanceAble Symposium czuwają Kimberley Harvey i Irene van Zeeland, które wspólnie skomponowały bogaty program w oparciu o problemy zachęcające do pogłębionej refleksji nad dalszym rozwojem tańca osób z niepełnosprawnościami. Podczas popołudniowych sesji paneliści i panelistki zmierzą się z pytaniami takimi jak: „Gdzie jest miejsce dla zawodowych artystów i artystek tańca z niepełnosprawnościami?”, „Czym jest inkluzywna praktyka choreograficzna?” oraz „Czym jest estetyka dostępu?”. Osoby uczestniczące w sympozjum on-line będą mogły zadawać pytania ekspertom i ekspertkom z całej Europy oraz zastanowić się nad praktycznymi i proaktywnymi strategiami dalszego rozwoju tańca osób z niepełnosprawnościami.

Z powyższymi pytaniami zmierzy się międzynarodowe grono prelegentów i prelegentek: Charlotte Darbyshire (Candoco), Damar Lamers (ReDiscoverMe), Isis Geurts (Stichting Dans+), Robert Swinston, Diana Anselmo (Al.Di.Qua), Jordy Dik (Compagnie 21), Lisette Reuter (Un-Label) i Claudia Marinelli (LKCA), którzy wspólnie z osobami uczestniczącymi w sympozjum online podejmą refleksję nad własnymi brakami w wiedzy i uprzedzeniami.

Autorką głównej prelekcji będzie Kimberley Harvey, która podejmie kwestię niepełnosprawności jako (składowej) tożsamości:

To, kim jesteśmy i jak się identyfikujemy, jest złożone, wielowarstwowe i podlega nieustannym zmianom. Z moich doświadczeń jako osoby z widoczną niepełnosprawnością wynika, że naszą tożsamość zbyt często sprowadza się do faktu bycia „osobą z niepełnosprawnością” lub „użytkowniczką wózka inwalidzkiego” – tak jakby wszystkie inne kwestie były niejako mniej istotne. Co z tego wynika?

Na scenie zaprezentowane zostaną również rezultaty współpracy artystycznej, podczas której Misiconi Dance Company (Rotterdam) i Joop Oonk wspólnie z Robertem Swinstonem analizowali koncepcję przypadku w ujęciu Merce’a Cunninghama, tworząc niezwykły projekt skierowany do uczestników i uczestniczek DanceAble Symposium.

Osoby zainteresowane procesem twórczym mogą również obserwować pracę artystów i artystek-rezydentek za pomocą aplikacji  Zoom. Streamy z przygotowań do prezentacji będą dostępne 3, 4, 5, 6, 8 i 9 lutego, w godzinach 13.00-16.00, podobnie jak ich rezultat końcowy, który dostępny będzie 11 lutego w formie streamu na żywo, towarzyszącego DanceAble Symposium.

Inne wydarzenia towarzyszące, dostępne online podczas DanceAble Symposium, to m.in. prezentacje prac All Inclusive (Un-Label & Diana Niepce) i No Bodies (Compagnie 21).

Program
10.00–11.00 Sesja plenarna
11.00–11.15 Przerwa
11.15–12.15 Gdzie szukać przestrzeni dla zawodowych artystów i artystek tańca z niepełnosprawnościami?
12.15–13.00 Przerwa
13.00–14.00 Inkluzywna praktyka choreograficzna
14.00–14.15 Przerwa
14.15–15.15 Estetyka dostępności
15.15–15.30 Podsumowanie i zakończenie sympozjum

Gdzie szukać przestrzeni dla zawodowych artystów i artystek tańca z niepełnosprawnościami?
Panelistki: 
Damar Lamers (Holandia), Isis Geurts (Holandia), Diana Anselmo (Włochy)

Sesja z udziałem czterech bardzo różnych artystek tańca, które wspólnie z publicznością będą rozmawiały o (braku) przestrzeni dla artystów i artystek tańca z niepełnosprawnościami. Na podstawie własnych doświadczeń przeanalizują tę przestrzeń i zmierzą się z pytaniami dotyczącymi tego, jak powinna ona wyglądać. Jak możemy wspólnie przyczynić się do tego, by istniejąca przestrzeń – fizyczna lub inna – stała się bardziej dostępna? W jaki sposób tworzyć nowe przestrzenie tego typu?

Sesja w języku angielskim

Inkluzywna praktyka choreograficzna
Paneliści: 
Robert Swinston (USA/Francja), Joop Oonk (Holandia), Jordy Dik (Holandia), Margriet Jacobs (Holandia), Charlotte Darbyshire (Wielka Brytania)

Podczas sesji poświęconej tematowi inkluzywności w choreografii artyści i artystki o różnych doświadczeniach i podejściach do pracy inkluzywnej zaprezentują publiczności swoje praktyki choreograficzne oraz podzielą się swoim podejściem do choreografii inkluzywnej poprzez wspólną praktykę fizyczną w przestrzeni. Uczestnicy i uczestniczki online będą mogli się zanurzyć w świecie inkluzywnych metod pracy choreograficznej i odkryć, w jaki sposób je wykorzystać we własnej praktyce tanecznej.

Sesja w języku angielskim

Estetyka dostępności
Paneliści: Un-Label / Lisette Reuter (Niemcy) + Dodzi Dougban (Niemcy) + Nils Rottgardt (Niemcy) + Max Greyson (Belgia).

Warsztat będzie poświęcony procesowi wykorzystania dostępu jako części kreacji artystycznej, w której nie zostaje sprowadzony do myśli uzupełniającej lub elementu dodanego po zakończeniu procesu artystycznego. Kolektyw Un-Label zastosował to podejście w pracy Gravity (i innych atrakcjach, przygotowanych z okazji sympozjum), który zostanie zaprezentowany wieczorem. Praca była zorientowana na włączenie języka migowego i audiodeskrypcji w proces artystyczny już na pierwszym etapie przedsięwzięcia. Organizatorki sympozjum zachęcają wszystkie osoby uczestniczące do dzielenia się spostrzeżeniami na temat tak pojętego procesu twórczego, a także dobrymi praktykami w zakresie estetyki dostępu. Paneliści i panelistki odpowiedzą również na pytanie o to, w jaki sposób dostęp może się przyczynić do powstania wyjątkowej estetyki i jak może to wzmocnić doświadczenie publiczności bez niepełnosprawności i z nimi.

Sesja w języku angielskim

Więcej informacji: DanceAble Symposium – Holland Dance Festival (holland-dance.com)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close