Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na warsztaty pisania o tańcu współczesnym w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice 2023. Odbędą się one w siedzibie Instytucji w dniach 17–20 października 2023 roku. Poprowadzi je Julia Hoczyk – teatrolożka, krytyczka i teoretyczka tańca, redaktorka.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Szczegółowe informacje o warsztatach:

Choć sztuka tańca i choreografii rozwija się w Polsce bardzo prężnie, a uwolnione po przełomie 1989 roku twórcze (i systemowe) możliwości znacząco przyspieszyły ten proces, w przypadku krytyki tańca wciąż jest sporo do zrobienia. Cieszy przede wszystkim pojawienie się nowego pokolenie (nowych pokoleń?) krytyków i krytyczek, nierzadko będących jednocześnie badaczami i badaczkami sztuk performatywnych. Jednak bez tego, co poprzedziło swoisty boom dyskursywny i bez reprezentantów poprzednich generacji – niekiedy wciąż aktywnie piszących – nie wydarzyłaby się trwająca moda na pisanie o tańcu. Jak widać, zagadnienie to pełne jest paradoksów, którym będą przyglądać się uczestnicy i uczestniczki warsztatów wraz z prowadzącą.
Punktem wyjścia dla zajęć będą rozważania wybitnego polskiego krytyka teatralnego, Konstantego Puzyny, zestawione z wybranymi tekstami na temat krytyki tańca, zebranymi w tomie Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym pod redakcją Jadwigi Majewskiej. Ponieważ pochodzą one z obszaru anglosaskiego i wiele z nich ma rangę historyczną, uczestnicy i uczestniczki warsztatów zastanowią się, na ile wciąż są aktualne i dadzą się zaimplementować do pisania o tańcu w Polsce. Przyjrzą się także temu, jakie zadania spełnia i mogłaby spełniać dziś krytyka tańca. Tematu do dyskusji dostarczą również eseje zebrane w tomach poświęconych choreografii i wydanych przez Art Stations Foundation (we współpracy z innymi organizacjami) pod redakcją Marty Keil. Przedmiotem refleksji będzie kwestia tego, na jak wiele sposobów można dziś rozumieć choreografię i jaką rolę spełnia ona w spektaklach teatru tańca, a jaką w przypadku form bardziej eksperymentalnych.
Kolejna część zajęć obejmować będzie analizę tekstów o spektaklach tanecznych w różnych odsłonach, które ukazały się w Polsce w mediach poświęconych sztukom performatywnym tj,. „Didaskalia”, taniecPOLSKA.pl, „Dwutygodnik” i miesięcznik „Teatr”, zarówno z ostatnich lat, jak i starszych. Osoby biorące udział w warsztatach przyjrzą się stylom pisania (także o tym samym przedstawieniu) i obieranym przez krytyków i krytyczki strategiom podejścia do krytycznej refleksji nad tańcem i choreografią. Wspólnie spróbują zastanowić się, co w pisaniu o tańcu sprawia i sprawiać może największą przyjemność, a co nastręcza największych trudności.
Ostatni moduł warsztatów poświęcony będzie rozmowie o spektaklach, wspólnie obejrzanych podczas jesiennej odsłony programu Przestrzenie Sztuki. Taniec w Katowicach, i analizie stworzonych przez uczestników i uczestniczki zajęć tekstów na ich temat. Wszyscy zainteresowani dalszym pisaniem o tańcu będą mogli skorzystać z późniejszych konsultacji w tym zakresie z prowadzącą.

***

Informacje praktyczne:

Termin: 17 października, godz. 15.00; 18, 19, 20 października, godz. 10.00
Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek (Plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice), sala 204
Prowadzenie: Julia Hoczyk
Czas trwania warsztatu: 180 minut

Dodatkowo w październiku po zakończeniu warsztatów stacjonarnych dla wszystkich chętnych przewidziane są konsultacje on-line z prowadzącą.
Zgłoszenia do 13 października 2023 roku na adres ps@miasto-ogrodow.eu. Limit miejsc: 10 osób.

Zadanie jest finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close