Krakowski Teatr Tańca zaprasza tancerki i tancerzy z Węgier, Słowenii, Chorwacji, Polski, Rumunii i Szwecji do udziału w Summer Dance Academy, która odbędzie się w Krakowie w dniach 19–28 sierpnia 2024 roku. Nabór zgłoszeń trwa do 20 czerwca 2024 roku.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Dziesięć dni szkolenia, rozwoju i poszukiwań artystycznych, pod okiem trzech osób mentorskich, zakończy się prezentacją pracy uczestników i uczestniczek Summer Dance Academy na scenie Cricoteki – Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, w ramach programu prezentacji tańca „Rollercoaster”.

Troje spośród uczestników i uczestniczek otrzyma stypendium w wysokości 2 tys. EUR na stworzenie krótkiej pracy choreograficznej, realizowanej pod opieką jednego z mentorów.

MENTORZY:

Francesco Scavetta – urodził się we Włoszech, studiował w National Academy of Dance of Rome, ukończył Teatr i Sztuki Performatywne oraz studia podyplomowe z nauk o komunikacji. Jest założycielem Vitlycke-Centre for Performing Arts (Szwecja), www.vitlycke.org. Scavetta prowadził warsztaty m.in. w: P.A.R.T.S. (Bruksela), IMPULSTANZ (Wiedeń), Henny Jurriëns Foundation (Amsterdam), SEAD (Salzburg), Experimental Dance Academy, Greenwich Dance (Londyn) oraz na wielu festiwalach tanecznych i teatralnych w 46 krajach na całym świecie. W 1999 roku założył w Oslo, wraz z Gry Kipperberg, zespół taneczny Wee i od tego czasu wyprodukował 23 spektakle, pokazywane w 37 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej.

Eryk Makohon – pedagog, choreograf, twórca i lider Krakowskiego Teatru Tańca, wykładowca i prodziekan Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Wykłada także na Wydziale Reżyserii i Dramaturgii. Doktor w dyscyplinie sztuk teatralnych i filmowych. Twórca kilkudziesięciu spektakli oraz współtwórca wielu projektów edukacyjnych i artystycznych w Polsce i Europie.

Jako tancerz pracował m.in. w Teatrze Tańca DF, Śląskim Teatrze Tańca Jacka Łumińskiego oraz stworzonym przez siebie Krakowskim Teatrze Tańca. Występował na scenach w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jako pedagog i choreograf od kilkunastu lat współpracuje z miejskim Teatrem KTO, jest twórcą ruchu w spektaklach z kilkunastu ostatnich sezonów, pokazywanych i nagradzanych na wielu festiwalach teatralnych na całym świecie.

Jako choreograf Krakowskiego Teatru Tańca konsekwentnie buduje charakterystyczną estetykę, której fundamenty tworzą: architektura ciała, plastyka obrazu i poziom preekspresywny tancerzy.

Razem z Pawłem Łyskawą jest twórcą i kuratorem programu „Rollercoaster”, cyklu pokazów spektakli tanecznych, który od października 2018 roku realizowany jest w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.

Lia Ujčič – artystka ruchu ze Słowenii, zainteresowana głównie improwizacją ruchową i choreografią. Studiowała w Northern School of Contemporary Dance, BA(Hons), MA. Jako performerka i asystentka choreograficzna współpracowała z Tanz Company Gervasi. Artystycznie współpracowała również z Laurą Witzleben, Christiną Comtesse, Mark Bruce Company, Mad Dogs Dance Theatre oraz przy filmie ANIMA Paula Thomasa Andersona, Thoma Yorke’a i Damiena Jaleta. Przez wiele lat była członkinią kolektywu badawczego Ferus Animi // Terra Nova. Lia tańczy obecnie z Compagnie Linga, a jej najnowsza praca choreograficzna Some things touch, we współpracy z Andrásem Engelmannem, pokazywana jest w całej Europie.

Summer Dance Academy jest otwarta dla profesjonalistów tańca, osób tańczących, choreografujących i praktykujących działania ruchowe. Organizatorzy poszukują przede wszystkim, ale nie wyłącznie, artystów i artystek tańca z doświadczeniem scenicznym. Zapraszają do aplikowania osoby z Polski, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Rumunii i Szwecji (spośród zgłoszeń wybiorą po dwie osoby z każdego kraju).

Miejsce i termin

18 sierpnia 2024 – przyjazd do Krakowa

19–27 sierpnia 2024– warsztaty/proces

28 sierpnia 2024 – prezentacja przed publicznością

29 sierpnia 2024 – wyjazd

Miejsce: Cricoteka – Ośrodek dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, Kraków

Krakowski Teatr Tańca zapewnia:

– zakwaterowanie na 11 nocy (18–29 sierpnia 2024),

– wyżywienie podczas pobytu,

– dofinansowanie kosztów podróży (do kwoty 130 euro).

Jak złożyć wniosek?

Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem Formularza Google: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSdnPkk8IUNf1J…/viewform, wypełniając następujące informacje:

– wykształcenie (ukończone studia, kursy i warsztaty);

– doświadczenie zawodowe;

– materiał wideo, który najlepiej reprezentuje pracę wnioskodawcy; należy podać link do materiału na wirtualnym dysku/YouTube/Vimeo.

Zgłoszenia można nadsyłać do 20 czerwca.

Wyniki otwartego naboru zostaną ogłoszone do 30 czerwca 2024 roku.

Organizatorzy zachęcają do śledzenia Krakowskiego Teatru Tańca na Facebooku i Instagramie, gdzie na bieżąco będą informować o wydarzeniach związanych z projektem i programem prezentacji tańca „Rollercoaster”.

Krakowski Teatr Tańca

www.instagram.com/krakowskiteatrtanca

Pytania można kierować do Krakowskiego Teatru Tańca – projekt Beyond Front@: krakowdancetheatre.bf@gmail.com.

Summer Dance Academy jest realizowana w ramach Beyond Fronta: Bridging Periphery, projektu Kreatywnej Europy (2023–2026) stworzonego przez Central Europe Dance Theatre – CEDT (Węgry), Bunker (Słowenia), Hrvatski institut za pokret i ples – HIPP (Chorwacja), Krakowski Teatr Tańca (Polska), M Studio (Rumunia) i Vitlycke – CPA (Szwecja) w celu wspierania lokalnego rozwoju dziedzin tańca współczesnego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close