Teatr KTO zaprasza młodych artystów tańca, ruchu, plastyki, pantomimy, sztuk wizualnych i performatywnych do zgłoszenia swoich propozycji w otwartym już naborze zgłoszeń, w  którym nagrodą jest 40 tys. złotych na produkcję spektaklu. Open call trwa do 31 maja.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Osiem spektakli konkursowych – trzy spektakle mistrzowskie w tym wielokrotnie już nagradzana ARCADIA w reżyserii Jerzego Zonia na podstawie poematów Tadeusza Różewicza oraz zachwycające Szekspirie Krakowskiego Teatru Tańca według koncepcji Eryka Makohona, warsztaty, wykłady, rozmowy z artystami w klubie festiwalowym oraz inne wydarzenia towarzyszące – to wszystko co czeka na uczestników i widzów 1. edycji Festiwalu Ciało i Czas.

37-letnie doświadczenie wynikające z organizacji ULICA Festival, czyli  międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych pozwala nam na odważne powołanie do życia kolejnego święta sztuk marginalizowanych.

Idea festiwalu, przeglądu, konfrontacji, zaproszenia ciekawych przedstawień powstała stąd, że odczuwamy jako organizatorzy wielki niedosyt uczestniczenia w  tego rodzaju przedstawieniach. Przyjęło się, że teatr, ten piękny, klasyczny oparty jest na dramacie. Ten teatr jest typowym wytworem kultury mieszczańskiej. Powstał, czołgał się przez całe tysiąclecia, by wsiąść na konia, który nazywa się dobrobyt o  złoconych lożach. A w tych ozłoconych lożach przywykliśmy, aby usiąść i patrzeć, jak aktor nam poda tekst – zauważa Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Podczas festiwalu chcemy przedstawić propozycje reprezentujące różne terytoria teatru od teatru tańca, ruchu, teatru fizycznego, przez pantomimę po sztuki performatywne.

Pragniemy celebrować różnorodność, którą skrywa w sobie teatr. Ponownie chcemy wypowiedzieć prowokacyjne „sprawdzam” i skonfrontować ludzi teatru i widzów ze sztuką, w której słowo zredukowane jest do minimum lub wcale nie występuje – mówi Sławomir Szczurek, kurator Festiwalu Ciało i Czas.

Open Call

Nieodłącznym elementem festiwalu jest ogłoszony już OPEN CALL dla profesjonalnych artystów lub studentów ostatnich lat kierunków artystycznych. Analizując nadsyłane propozycje wysoko oceniana będzie ich interdyscyplinarność. Do udziału w festiwalu, który odbędzie się w dniach 8 do 14 września 2024 roku zaprosimy ośmioro najciekawszych zdaniem jury artystów.

Sami jako Teatr KTO preferujemy język ciała, język obrazu, język muzyki, wszystko to, co w sumie daje performatykę w teatrze. Pogubimy się jednak w tym nazywaniu, w terminologii, jeżeli sobie nie przypomnijmy skąd wyszedł teatr? Co ma przedstawiać? I  jak możemy kategoryzować teatr? Teatr jest jeden. Dobry lub zły. I my szukamy tego pierwszegozaznacza Zoń.

Tematycznie festiwal skupiał się będzie wokół zagadnień ciała i czasu. To właśnie interpretacją artystyczną tych idiomów powinni wykazać się uczestnicy przedfestiwalowego naboru.

Festiwal będzie doskonałą okazją, aby zobaczyć jak zmienia się czas w naszym postrzeganiu? Jak zmienia się ciało? A także jak zmienia się ciało pod wpływem czasu? Wszystkich artystów serdecznie zapraszamy do udziału w OPEN CALL’u, a widzów we wrześniowym festiwalu zachęca Szczurek.

Zgłoszenia do konkursowej części festiwalu dla artystów przyjmowane są za pośrednictwem specjalnego formularza do 31 maja 2024 roku.

Link do formularza: https://forms.office.com/e/GZPx0N2Z1W

Regulamin naboru: https://tiny.pl/dcczj

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close