Living Space Theatre zaprasza na intensywne warsztaty z techniki Michaiła Czechowa z Jakubem Margosiakiem i Grzegorzem Łabudą – aktorami, którzy studiują tę technikę od kilku lat w USA, m.in. z Fern Sloan i Tedem Pugh.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

O warsztatach:

Michaił Czechow rozwinął w pełni psychofizyczną technikę, która skupia się na połączeniu między ciałem, psychiką i wyobraźnią. Jej ogromnym atutem jest użycie działań fizycznych i ruchu do uruchomienia pewnych wewnętrznych procesów, które następnie stają się wielką siłą napędową działań scenicznych aktora, czy performera. Przy pomocy konkretnych zadań fizycznych i wyobrażeniowych możemy osiągnąć odpowiednie stany emocjonalne oraz transformować się w postać. Warsztaty będą intensywnym kursem wprowadzającym do techniki Czechowa.

Od prowadzących:

„Odwoływanie się do własnych wspomnień i przywoływanie ich na scenie było dla nas przykrą koniecznością do momentu, gdy poznaliśmy technikę Czechowa. Praca z wyobraźnią stała się dla nas realną alternatywą, która poszerza możliwości aktora wyzwalając od przymusu używania własnej biografii. Ideą techniki Czechowa jest to, że to nie aktor stoi na scenie, a zrodzona z wyobrażeń postać zaczyna mówić swoim głosem. Czechow dał nam skuteczne narzędzia do pracy z ciałem, wyobraźnią i psychiką, dzięki którym możemy poczuć przyjemność i kreatywność w pracy scenicznej!”.

W trakcie warsztatów przedstawione zostaną poniższe narzędzia z techniki Czechowa:
– Jakości Ruchowe („qualities of movement”);
– Trzy Centra – Myślenia, Odczuwania, Woli („three centers – thinking, feeling, willing”);
– Centra Wyobrażone („imaginary centers”);
– Gest Psychologiczny („psychological gesture”);

Termin:

17 i 18 czerwca 2023 roku, w godzinach 15.00–18.00 i 18.30–20.30 (półgodzinna przerwa w trakcie). Łącznie 10 godzin zajęć.

Miejsce:

Hurtownia Ruchu, ul. Floriana Straszewskiego 28, Kraków

Koszt:

500 zł/os. za dwudniowe warsztaty.
Liczba miejsc na warsztatach ograniczona.

Zgłoszenia:

Warsztaty przeznaczone są dla aktorów, tancerzy, performerów, studentów kierunków aktorskich i tanecznych, osób zainteresowanych rozwojem osobistym.

Organizatorzy proszą chętnych o zapoznanie się z regulaminem warsztatów, wypełnienie karty uczestnika i przesłanie jej na adres: contact@livingspacetheatre.com.
Regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na stronie:
https://docs.google.com/document/d/15nbnAHsnc-41RCK6GGIwyM4JGqt6G502/edit?usp=sharing&ouid=108348123844181914976&rtpof=true&sd=true
Po zaakceptowaniu zgłoszenia należy dokonać opłaty za warsztaty. Dopiero opłacenie udziału w warsztatach rezerwuje miejsce w kursie.

O prowadzących:

Jakub Margosiak – aktor, tancerz, reżyser. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz wolny słuchacz na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Doktorant w Szkole Filmowej w Łodzi przygotowujący rozprawę doktorską pt. Psychofizyczność i wyobraźnia w pracy aktora i reżysera – na przykładzie techniki Michała Czechowa. Ukończył Immersion Course oraz Diving into the Deep w Michael Chekhov School w Nowym Jorku. Stypendysta programu Fulbrighta w celu badania techniki Michaiła Czechowa w USA, dzięki któremu przez 9 miesięcy uczył się od najlepszych amerykańskich nauczycieli techniki, takich jak m.in.: Fern Sloan, Ted Pugh, Joanna Merlin (jedyna żyjąca bezpośrednia uczennica M. Czechowa), Bethany Caputo, Dawn Arnold.
Prowadził warsztaty aktorskie m.in.: podczas 35th International Theatre Institute World Congress w Segowii (Hiszpania), w The New School University w Nowym Jorku, Balch Street Theatre w Akron (USA), School of Fine Arts w Guangzhou (Chiny) czy podczas Busan International Performing Arts Festival (Korea Południowa).
Założyciel Living Space Theatre oraz twórca spektakli: Ferdydurke reż. Jakub Margosiak (wyróżnione w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa, udział w XIV Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu, wyróżnienie dla spektaklu Ferdydurke w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” w sezonie 2019/2020 Miesięcznika Teatr); Kaj dzias, reż. i wykonanie Jakub Margosiak (m.in. udział w Europejskiej Stolicy Kultury 2019 w Płowdiw w Bułgarii, 54. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie, Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta w Tarnowie, Polskiej Sieci Tańca).

Grzegorz Łabuda – aktor tancerz, freelancer związany z Living Space Theatre – zespołem niezależnych twórców skupionych wokół teatru tańca. Od 2018 zajmuje się techniką aktorską M. Czechowa, studiując w Michael Chekhov School w Hudson. Ukończył również kursy w ramach treningów Michael Chekhov Assiociation oraz Michael Chekhov Europe, szkoląc się pod okiem międzynarodowej kadry.
W swojej pracy łączy techniki tańca współczesnego z metodami aktorskimi. Jako freelancer występuje gościnnie w teatrach polskich i zagranicznych, współtworzy choreografie do spektakli i tworzy własne, autorskie prace. Tańczył m.in. w spektaklach: Somatopia, chor. K.J. Holmes; Ende Galende, reż. K. Popiołek, chor. A. Jankowska; 43 przypadki szczęścia, chor. Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Archipelag, chor. Maciej Kuźmiński; Kaj Dzias, reż. Jakub Margosiak; Wyzwolenie, reż. Radosław Rychcik, chor. Jakub Lewandowski; Drgania, chor. J. Margosiak, D. Furmaniuk; Out Cry, chor. Edan Gorlicki; Carson City. Sześć pieśni o koniach w języku obcym, reż. Wojciech Faruga; Kocham Tylko i Wyłącznie Całym Sercem Nierozłącznie Magdalenę, chor. Jacek Łumiński; Rituals, chor. Shi Jing Xin; Whisper in my eye, chor. Małgorzata Haduch; Promised Land, reż. Katarzyna Raduszyńska.
Jako pedagog prowadził m.in. warsztaty taneczne w ramach Busan International Performing ArtsFestival w Korei, serię warsztatów ze świadomości ciała w Chinach (Xi’an, Pekin, Dali, Chengdu), warsztaty ruchowe w ramach Klubu Sztuk w Galerii BWA w Katowicach, warsztaty oraz wykłady podczas V Sympozjum Tańca w ramach Międzynarodowego Kongresu Teatralnego w Hiszpanii, cykl warsztatów tańca i ruchu w ramach projektu edukacyjnego Do sztuki gotowi start!, organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (2014–2019), stałe zajęcia edukacyjne Living Space Theatre i wiele innych.
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu oraz Szkołę Aktorską Art-Play w Katowicach. Ukończył Master Course w Workcenter Jerzego Grotowskiego i Thomasa Richardsa w Pontederze. Obecnie kończy studia magisterskie w Carnegie Mellon University w USA w ramach stypendium Fulbrighta. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne w 2016 rok.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close