Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na nieodpłatne Laboratorium dźwiękowe z Przemysławem Degórskim. Odbędą się one w dniach 13–16 grudnia 2022 roku.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

W trakcie czterodniowego warsztatu poruszona zostanie problematyka tworzenia warstwy dźwiękowej i muzycznej do scenicznych form performatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z teatrem tańca i choreografią. W oparciu o spektakl Café Müller w reżyserii Dominika Więcka, będący zarazem produkcją powstałą w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin w Centrum Kultury w Lublinie zastanowimy się wspólnie nad możliwymi alternatywami dźwiękowymi spektaklu oraz podejmiemy próbę wytworzenia nowych w procesie twórczej spekulacji.

Podczas warsztatów prześledzimy proces powstawania muzyki do ruchowych form scenicznych – od etapu pogłębionego researchu merytorycznego, przez analizę sytuacji scenicznej i performerskiej po stworzenie własnych pomysłów dźwiękowych i edycję ich w kontekście materii tańca i ruchu. Przyjrzymy się zatem, w jaki sposób muzyka i dźwięk sprzyjają budowaniu wielowątkowej narracji i mogą w twórczy sposób ze sobą korespondować, poszerzać i wchodzić w relację z wizjami choreograficznymi.

Spektakl Café Müller został wybrany nieprzypadkowo, gdyż sama jego formuła opiera się o remix, fanfiction i hipotezy oraz zaprasza do wyrażenia własnych odczuć, przeżyć i obserwacji.

Warsztat będzie mieć charakter teoretyczno-praktyczny, podczas którego Przemek Degórski przybliży i podzieli się narzędziami oraz sposobami myślenia o tworzeniu dźwięku dla form performatywnych. Warsztat skierowany jest do osób praktykujących i tworzących muzykę lub inne formy dźwiękowe, które zainteresowane są szczególną specyfiką tworzenia muzyki w kontekście ruchu, tańca i choreografii. W trakcie warsztatu używać będziemy programów DAW (przykładowo Ableton Live, Cubase, Reaper, Logic Pro, itd.) do tworzenia warstw dźwiękowych i ścieżek, stąd niezbędne jest posiadanie takiego (lub możliwości pobrania wersji trial). Prowadzący korzystać będzie z programu Ableton Live.

O prowadzącym:

Przemek Degórski – kompozytor, sound designer, producent muzyczny, artysta sztuk medialnych. Doktorant Katedry Teatru i Sztuki Mediów Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu – jego praktyka artystyczno-badawcza jest skupiona wokół szukania odniesień myśli nowego materializmu w obrębie studiów nad dźwiękiem oraz odkrywania bezpośrednich interakcji i zależności pomiędzy dźwiękiem a ruchem, analizowania relacji sonicznych w obrębie dźwiękowych środowisk i badania zjawisk z obszaru studiów nad dźwiękiem w kontekście nowego materializmu. Jest autorem muzyki do spektakli teatru tańca (m. in.: Bromance, Sticky Fingers Club, Café Müller), zajmuje się dźwiękiem interaktywnym oraz wykorzystuje w swojej pracy kontrolery ruchu i technologie śledzenia ruchu motion capture (Musica Posthumana, What’s that noise…, Reflections) prezentował swoją twórczość przy okazji festiwali w kraju i za granicą (Ars Electronica – Linz, Austria; BaletOFFFestival – Kraków; Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca – Lublin).

Osoby wyrażające chęć udziału w warsztatach do zgłoszenia powinny dołączyć biogram oraz linki do portfolio z dotychczasowych realizacji dźwiękowych i muzycznych w formacie audio/video (np. w postaci linków do platformy Dropbox, Soundcloud, Bandcamp, YouTube, itp.) o maksymalnym czasie trwania 20 minut i wielkości 10 MB.

Wymagane jest posiadanie na warsztatach własnych słuchawek oraz komputera z zainstalowanym oprogramowaniem DAW.

Harmonogram:

13 grudnia – 15.00–18.00;
14–15 grudnia – 10.00–16.00 ;
16 grudnia – 10.00–14.00

Warsztaty są nieodpłatne. Organizatorzy mogą zaproponować noclegi w terminach 13 do 16 grudnia 2022 roku dla uczestników coachingu w pokojach (2, 3-osobowych).

Na zgłoszenia czekamy do 2 grudnia 2022.

Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/SpWAR2D5Vtrs7rus7

Z wybranymi uczestnikami skontaktujemy się do dnia 6 grudnia 2022 roku.

Deklaracja uczestnictwa zakłada udział we wszystkich czterech dniach coachingu.

***

Wydarzenie realizowane jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close