Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza w piątek 5 sierpnia o godz. 17.00  na oprowadzanie performatywne Alicji Czyczel po wystawie Zwichnięty czas, które będzie miało elementy warsztatu. Artystka zaprosi widzów do doświadczenia i współmyślenia zaproponowanych praktyk ucieleśnienia, w których ludzkie ciało otwiera się na przyjemność, własną materialną złożoność i nasiąkliwość na to, co nieożywione i pozaludzkie. Ćwiczenia percepcyjne będą zachęcały osoby uczestniczące do głębokiego słuchania, odpoczynku oraz troski o własne emocjonalne i fizyczne samopoczucie.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Wystawa Zwichnięty czas (kuratorka: Katarzyna Słoboda) nie jest tylko artystycznym komentarzem do codziennego doświadczania problemów globalnych, lokalnych i prywatnych. To także zaproszenie do wspólnego poszukiwania alternatyw dla dotychczasowych sposobów doświadczania czasu. Zachęca, żeby potraktować życie nielinearnie i otworzyć się na inność, zarówno w drugiej istocie, jak i w nas samych. Jedną z propozycji może być rozumienie i odczuwanie upływu czasu poprzez ciało, wsłuchanie się w jego rytm. Sprzyja temu przestrzeń wystawy. Są tu warunki do tego, by czas odbierać inaczej, żeby wyrwać się z ciągłego biegu i skierować swoją uwagę na kwestie, które do tej pory nam umykały.

Niektóre z ćwiczeń będą odbywać się na podłodze, dlatego organizatorzy zachęcają do ubrania się w przewiewną, ale zakrywającą ciało wygodną odzież. Intensywność zajęć będzie dostosowana do potrzeb i możliwości ciał uczestników. Zapraszają do udziału wszystkie osoby bez względu na płeć, wiek, sprawność i niepełnosprawności. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi. Można także zgłosić organizatorom  swoje potrzeby (np. tłumacza PJM).

Wstęp płatny: 1 zł.

Alicja Czyczel (ona/jej) jest feministką, choreografką i edukatorką rozwijającą w swojej interdyscyplinarnej praktyce artystycznej związki ucieleśnienia i ekologii. Choreografię, improwizację tańca i somatykę, którymi dzieli się z dziećmi i dorosłymi, postrzega jako przestrzenie do wyrażania emocji, pogłębiania empatii, stawiania oporu i budowania wspólnoty. Od maja 2020 roku współtwórczyni środowiskowej inicjatywy Przestrzeń Wspólna.

Czyczel uzyskała dwa tytuły magistra na kierunkach: międzyobszarowe studia humanistyczne i społeczne (2015, UW) oraz choreografia (2019, ICI-CCN Montpellier). Spektakle sceniczne tworzy kolektywnie (Lagma, 2020) i solo (ciało, na głos, 2019). Prowadzi badania artystyczne, performanse i spacery dźwiękowe czerpiące inspiracje z queerowej ekologii. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jako edukatorka, publikowała w magazynie o muzyce współczesnej „Glissando”. Performerka w projektach artystki Joanny Piotrowskiej i choreografa Vincenta Dupont. była stypendystką „Młodej Polski” (2018, MKDiN), Alternatywnej Akademii Tańca (2018), danceWEB (2019), „Kultury w Sieci” (2020), Stypendium artystycznego m.st. Warszawy (2021) oraz Stypendium Twórczego Grażyny Kulczyk (2021).

https://cargocollective.com/alicjaczyczel

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close