Zespół Tańca Ludowego „Harnam” / Miejska Strefa Kultury w Łodzi zaprasza młodych tancerzy i choreografów do udziału w konkursie choreograficznym „Tańczmy w ojczystym języku”. Tegoroczny temat konkursu to: Krakowiak w twórczości polskich kompozytorów. Zgłoszenia można nadsyłać do 5 maja 2023 roku.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Celem konkursu jest propagowanie polskiej kultury tanecznej, a szczególnie rozbudzanie inspiracji wśród choreografów do tworzenia na kanwie polskich wzorców kulturowych, w zgodzie z polskim kanonem estetycznym i obyczajowym oraz zgodnie z ideą artystyczną w jakiej tworzyła tańce ludowe słynna choreograf – Jadwiga Hryniewiecka, założycielka Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”.
Jadwiga Hryniewiecka była przedstawicielką tańca wyrazistego, stworzyła kierunek tańca nazywany przez teoretyków „tańcem teatralnym”. Jej twórczość to nie tylko piękna, czysta, tradycyjna forma tańców ludowych, ale przede wszystkim treść, nastrój, opowiedziana tańcem historia. Twórczość Hryniewieckiej to także wspaniałe stylizacje tańca ludowego.

Podtytuł tegorocznego konkursu to Krakowiak w twórczości wybitnych polskich kompozytorów. Zadaniem konkursu jest stworzenie autorskiej choreografii krakowiaka do muzyki jednego z wymienionych polskich twórców:
1. Fryderyk Chopin
2. Stanisław Moniuszko
3. Zygmunt Noskowski
4. Roman Statkowski
5. Karol Szymanowski.

Krakowiak to jeden z pięciu polskich tańców narodowych, pochodzący z Małopolski. Historia ludu krakowskiego to skarbnica polskości – tak poprzez osławioną insurekcję kościuszkowską, jak i liczne podania i legendy.
Każda choreografia stworzona na potrzeby festiwalu może symbolicznie odwoływać się
do tradycji ludu krakowskiego, do historii, ale też do baśni i legend. Podczas prezentacji konkursowej oceniana będzie, oprócz stylu, poprawności i techniki wykonawczej, interpretacja ruchowa konkretnej kompozycji muzycznej, a zwłaszcza sposób, w jaki podkreśla walory artystyczne utworu i stopień jej spójności z nimi.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie w charakterze choreografa jest ukończenie 17 roku życia. Wykonawcy biorący udział jako tancerze muszą mieć ukończone 15 lat.

Nagrania konkursowe trzeba przysłać do 31 maja 2023 roku. W czerwcu jury wybierze uczestników finałowych pokazów w siedzibie Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” w Łodzi, w ramach II Festiwalu Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2023 roku.

W konkursie przewidziane są następujące nagrody: Grand Prix, pierwsza, druga, trzecia nagroda dla choreografa oraz pierwsza nagroda indywidualna dla wykonawców i wyróżnienia. Łączna pula nagród wynosi 9 tys. złotych.

Konkurs jest częścią II Festiwalu Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Łódź.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie: link

Dodatkowe informacje: harnam@msk.lodz.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close