Materia jako partner projektu Next Level w Polsce ogłosiła rekrutację do czterech grup warsztatowych, które poprowadzą artyści i artystki z USA. Warsztat Hip Hop Dance Raphaela Xaviera odbędzie się w dniach 9-15 maja 2022. Pozostałe trzy warsztaty dotyczą tworzenia muzyki oraz sztuki graffiti.
Wersja do druku
Pobierz PDF
Udostępnij
Xavier jest profesorem na Princeton University oraz University of Texas w Austin, gdzie prowadzi zajęcia z historii tańca hip-hopowego, uczy kultury hip-hopu oraz wprowadza w tajniki breakdance’u.
Raphael Xavier to samouk tańca hip-hopowego i praktyk breakdance’u od 1983 roku. Wciąż się uczy i wynajduje nowe sposoby poszerzania warsztatu tej formy tańca poprzez ciągłe badania kultury hip-hopu, występy i praktykę, a także poprzez stałą obecność w tym środowisku. Jest członkiem Rennie Harris Puremovement, znanego na całym świecie zespołu tańca hip-hopowego. Był stypendystą Pew Fellowship w 2013 roku, Guggenheim Fellow w 2016 roku i United States Artist Fellow w 2016 roku. Jest profesjonalnym tancerzem praktykującym od lat breakdance, działającym w różnych dziedzinach, w tym w muzyce, fotografii i filmie.
Rekrutacja do projektu trwa do 3 kwietnia, udział w warsztatach jest bezpłatny. Do udziału organizatorzy zapraszają wszystkie osoby bez względu na narodowość, które mieszkają, uczą się lub studiują w Łodzi i jej okolicach. Osoby niemieszkające w Łodzi i niezwiązane z Łodzią mogą aplikować, ale organizator nie zapewnia noclegu. Warsztaty odbędą się w języku angielskim, wymagana jest tylko podstawowa znajomość języka angielskiego, na miejscu obecny będzie tłumacz wspomagający ewentualnie trudniejsze kwestie.
Organizator główny warsztatów wymaga, by uczestnicy byli w pełni zaszczepieni przeciw Covid-19 (2 dawki szczepionki dwudawkowej lub 1 dawka szczepionki jednodawkowej) oraz aktywny i ważny certyfikat zaszczepienia przeciwko Covid-19 (certyfikat staje się ważny 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia, czyli po otrzymaniu drugiej dawki lub po przyjęciu jednodawkowego preparatu.)
Poszukiwane są osoby, które spełniają następujące kryteria:
– Wiek: 16-30 lat (rocznikowo)
Uczestnicy starsi lub młodsi mogą również zostać dopuszczeni do udziału w projekcie, jeśli wykażą się dużym zaangażowaniem i/lub doświadczeniem opisanym w formularzu zgłoszeniowym.
– Poziom umiejętności: Poziom w tańcu hip-hop średniozaawansowany do zaawansowanego. Osoby początkujące mogą również zostać dopuszczone do udziału w projekcie, jeśli wykażą się dużym zaangażowaniem – opisanym w formularzu zgłoszeniowym.
– Zaangażowanie czasowe podczas projektu: Zapisy dotyczą warsztatu 7-dniowego, który stanowi całość. Zapisanie się oznacza deklarację udziału we wszystkich dniach warsztatowych w dniach 7-15 maja 2022 oraz w pokazie końcowym w 15 maja 2022.
***
Next Level to inicjatywa Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych, Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill oraz Meridian International Center. Celem programu Next Level jest wykorzystanie muzyki i tańca hip-hopowego do wspierania międzykulturowej wymiany artystycznej w ramach różnych społeczności.
W ramach współpracy z ambasadami i konsulatami Stanów Zjednoczonych zespół Next Level organizuje dwutygodniowe rezydencje artystyczne, które docierają do mniej uprzywilejowanych grup społecznych i młodzieży. Czteroosobowe zespoły amerykańskich artystów-edukatorów hip-hopu współpracują z lokalnymi organizacjami i muzykami w celu poprowadzenia warsztatów, wykładów performatywnych, kursów mistrzowskich, a także jamów muzycznych, formalnych i nieformalnych występów dla publiczności. Wszystkie działania mają na celu promowanie dzielenia się wiedzą, wartościami, perspektywami i we wzajemnym poszanowaniu lokalnych społeczności i gości.
Od 2014 roku w ramach programu Next Level zorganizowano cieszące się powodzeniem programy wymiany w ponad 35 krajach na 6 kontynentach, a także rezydencje artystyczne w Stanach Zjednoczonych dla artystów biorących w nich udział.
W latach 2021–2022 rezydencje artystyczne odbędą się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Barbadosie, na Tajwanie, w Ekwadorze, w Polsce, w Nepalu, w Laosie, na Haiti i w Ghanie.
Program Next Level w Polsce odbędzie się w Łodzi, a jego głównym partnerem jest Materia w ścisłej współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Projekt odbędzie się w czterech wyłonionych podczas rekrutacji grupach w terminie 9-15 maja 2022 i zakończy się finałowym pokazem i koncertem w dniu 15 maja w zabytkowej hali kotłowni w Elektrowni Scheiblera na terenie Fuzji.
Podczas warsztatów uczestnicy otrzymają cenne instrukcje w zakresie rozwijania umiejętności artystycznych, rozwijania przedsiębiorczości i umiejętności transformacji konfliktu.
Wszystkie informacje dotyczące projektu oraz rekrutacji do grup warsztatowych znajdują się na stronie https://www.materialodz.pl/dla-tańczących
Informacja po angielsku: https://www.materialodz.pl/english
Organizatorzy:
Departament Stanu Stanów Zjednoczonych
Meridian International Center
Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill
Organizacja i finansowanie w Polsce
Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie
Partner w Polsce:
Materia
Partnerzy wydarzeń w Łodzi:
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Echo Investment – Fuzja
Miejska Strefa Kultury – Poleski Ośrodek Sztuki
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
oraz
Urząd Miasta Łodzi