The Nature of Us to wspólny projekt czterech środkowoeuropejskich organizacji: Bazaar Festival (Czechy), PlaST (Słowacja), Fundacji Polka Dot (Polska) i Workshop Foundation (Węgry), wspierany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Spotkania twórcze odbędą się na Wyspie Sobieszewskiej w dniach 19-21 maja 2022 roku. Open call skierowany jest do delegatek i delegatów: artystek/artystów, producentek/producentów kultury, badaczek/badaczy i naukowczyń/naukowców. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia czeskich, węgierskich, polskich i słowackich delegatek i delegatów.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Ideą projektu The Nature of Us jest dążenie do stopniowej zmiany społecznej w postrzeganiu tożsamości środkowoeuropejskiej w odniesieniu do świata przyrody poprzez rozwijanie innowacyjnych praktyk i form prezentacji sztuk performatywnych.

Celem majowej konferencji na Wyspie Sobieszewskiej jest stworzenie warunków do twórczego dialogu pomiędzy środowiskiem artystycznym i naukowym, który pozwoli komunikować alarmujące obawy dotyczące relacji człowieka z otaczającym go światem. Istotne znaczenie dla charakteru wydarzenia ma otoczenie Wyspy Sobieszewskiej, objętej programami ochrony przyrody Natura 2000 oraz Obszar Chronionego Krajobrazu. Rozległe tereny przyrodnicze i nadmorskie krajobrazy wyraźnie naznaczone śladami ingerencji człowieka stanowią kontekst do dyskusji o zachowaniu równowagi ekologicznej w trosce o środowisko naturalne i rozwój.

Dotychczas projekt obejmował otwierający LAB w sierpniu 2021 roku w Pradze i cztery artystyczne sesje badawcze, podczas których wybrane artystki i artyści z krajów partnerskich (z Czech, Słowacji, Węgier i z Polski) eksplorowały/eksplorowali wybrane zagadnienia badawcze w dialogu z naukowcami, w ramach swojej pracy twórczej.

Konferencja na Wyspie Sobieszewskiej będzie okazją do przedstawienia i analizy wybranych sesji badawczych i procesów artystycznych. Stworzy także możliwość do wspólnej pracy delegatek/delegatów, artystek/artystów, ekspertek/ekspertów, badaczek/badaczy oraz naukowczyń/naukowców w ramach dyskusji panelowych, formatów warsztatowych, partycypacyjnych wydarzeń site-specific oraz interaktywnych spacerów na Wyspie Sobieszewskiej.

Spotkania twórcze odbędą się częściowo w lokalizacji Starej Wędzarni przy Rezerwacie Ptasi Raj, w siedzibie lokalnego partnera – Wyspie Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury, a także w plenerze.

Cele konferencji:

– odkrywanie w interdyscyplinarnych grupach nowych form komunikacji poprzez innowacyjne metody pracy w ramach sztuk performatywnych,
– przedstawienie założeń i metodologii wypracowanych przez artystki/artystów z Polski (Bartosz Ostrowski), Czech (Zden Brungot Svíteková), Słowacji (Jana Tereková) i Węgier (Zsuzsanna Rózsavölgyi), którzy wspólnie z naukowcami prowadzili artystyczne sesje badawcze;
– stworzenie warunków do zaangażowanej refleksji nad złożonymi tematami dotyczącymi kryzysu świata przyrody, dzięki udziałowi naukowczyń i naukowców oraz artystek i artystów, aktywnie eksplorujących wybrane zagadnienia;
– inicjowanie przyszłych form współpracy pomiędzy przedstawicielkami/przedstawicielami sztuk performatywnych i nauki;
– dyskutowanie nowych modeli działania w innowacyjnych sztukach performatywnych w zmieniającym się świecie, z ogólnym założeniem budowania wrażliwego i odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia od osób, które:
– są otwarte na współpracę w sposób partycypacyjny i zainteresowane interdyscyplinarnymi badaniami twórczymi;
– są zaangażowane w tematykę powiązaną z ideą projektu The Nature of Us;
– pracują i mieszkają w Czechach, na Węgrzech, w Polsce lub na Słowacji;
– mogą być obecne podczas całego wydarzenia (preferowany przyjazd: 18 maja, wyjazd: 21 maja).

Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim.

Organizatorzy zapewniają:
– pokrycie kosztów transportu drogą lądową z wybranego miejsca w Europie Środkowej do i z Wyspy Sobieszewskiej do maksymalnej kwoty 120 euro w obie strony, na osobę (przyjazd: 18 maja, wyjazd: 21 maja);
– bezpłatne, dzielone zakwaterowanie wraz z wyżywieniem w wybranym ośrodku na Wyspie Sobieszewskiej;
– bezpłatny wstęp i udział we wszystkich wydarzeniach konferencyjnych.

Osoby zainteresowane zaproszone są do:

– wypełnienia ankiety zgłoszeniowej w języku angielskim: https://forms.gle/S8yAGDXmoNwsdggJ9 do 6 lutego 2022 roku;
–  aktywnego i zaangażowanego uczestnictwa we wszystkich elementach programu konferencji;
– stworzenia krótkiego tekstu podsumowującego doświadczenie udziału w konferencji, który zostanie udostępniony na blogu natureofus.art oraz w e-publikacji;
–  wypełnienia ankiety ewaluacyjnej po zakończeniu konferencji.

Zgłoszenia przyjmowane są do 6 lutego 2022 roku. Decyzja o zakwalifikowaniu się zostanie ogłoszona 21 lutego. Wyboru delegatek i delegatów dokonają przedstawiciele czterech organizacji partnerskich.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/3450274588532514?locale=pl_PL

Więcej na stronie projektu: www.natureofus.art (e-mail: team@natureofus.art).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close