Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór wniosków do programu „Ogniska Muzyki i Tańca Tradycyjnego” (edycja 2024). Celem programu jest propagowanie umiejętności gry na tradycyjnych instrumentach, śpiewu i tańca wśród osób w każdym wieku. Do tegorocznej edycji programu mogą zgłosić się zarówno organizacje i liderzy, którzy zaczęli prowadzić ognisko w latach 2022/2023, a także podmioty, które dotychczas nie organizowały takich zajęć. Nabór potrwa do 21 kwietnia 2024 roku.
Wersja do druku
Pobierz PDF
Udostępnij
Budżet programu w 2024 roku wynosi 250 tys. zł, maksymalna kwota środków NIMiT przekazanych na realizację poszczególnego projektu to 20 tys. zł.
Do udziału w programie NIMiT zaprasza śpiewaków, instrumentalistów i tancerzy praktykujących rodzime tradycje. To oni we współpracy z lokalnymi instytucjami poprowadzą ogniska muzyki i tańca tradycyjnego, a w ramach regularnie prowadzonych zajęć przekażą swoje umiejętności i pasje.
Ogniska muzyki i tańca tradycyjnego to wspaniała okazja, aby zdobyć umiejętności gry na tradycyjnych instrumentach, śpiewu i tańca. Pozwalają one brać aktywny udział we wspólnym, spontanicznym świętowaniu, zabawie tanecznej, muzykowaniu i improwizacji, opartych na kanonie tradycji danego regionu.
Program akcentuje wartość unikalnych, autorskich działań edukacyjnych i animacyjnych na rzecz odradzania źródeł muzyki i tańca tradycyjnego jako twórczego elementu kultury współczesnej. Doświadczenie pokazuje, że oddolne strategie oparte na osobistych doświadczeniach liderów oraz gruntownej znajomości kontekstu społecznego są szczególnie skuteczne we wzmacnianiu tożsamości i więzi w społecznościach lokalnych. Wszystkim aplikującym polecamy zapoznanie się ze „Zbiorem dobrych praktyk inicjatyw edukacyjnych w obszarze muzyki tradycyjnej”. Zostały w nim opisane potrzeby i wnioski zgłaszane przez edukatorów muzyki tradycyjnej z całej Polski, które stały się podstawą dla utworzenia programu. Uważna lektura wskaże kluczowe zagadnienia i pytania, jakie lider ogniska powinien sobie zadać, aby jego praca była owocna i przynosiła trwałe efekty.
- Nabór wniosków trwa do 21 kwietnia 2024 roku.
- Lista projektów zatwierdzonych do realizacji zostanie ogłoszona do 6 maja 2024 roku.
- Tegoroczne projekty mogą być realizowane od 6 maja do 15 listopada 2024 roku.
- Wypełniony i podpisany formularz aplikacyjny (według załączonego wzoru) wraz z załącznikami, zeskanowane do jednego pliku PDF należy przesłać w wersji elektronicznej na adres: pracownia_mitt@nimit.pl, obowiązkowo z tytułem maila: OGNISKO MUZYKI I TAŃCA TRADYCYJNEGO 2024 – ZGŁOSZENIE, najpóźniej do dnia 21 kwietnia 2024 roku.
- Niezbędnym elementem zgłoszenia jest portfolio lidera projektu z nagraniami wykonań utworów muzyki tradycyjnej. W wypadku wniosku na kontynuację działań niezbędne jest też załączenie multimediów pozwalających ocenić dotychczasowe działania ogniska.
Regulamin naboru, formularz wniosku i inne niezbędne dokumenty można pobrać ze strony: https://nimit.pl/aktualnosci/wspieramy-zainteresowanie-tradycja-w-muzyce-i-w-tancu-ogniska-muzyki-i-tanca-tradycyjnego-edycja-2024/.
Osoby odpowiedzialne za realizację programu:
dr hab. Aleksandra Dziurosz, prof. ucz. – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca
Magdalena Zalipska – Kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji Tańca
Anna Čemeljić – Główna specjalistka ds. edukacji i popularyzacji tańca, tel.: +48 785 170 000, mail: pracownia_mitt@nimit.pl
Piotr Piszczatowski – Koordynator Pracowni Muzyki i Tańca Tradycyjnego