
przeTAŃCZanie granic
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór na szkolenia w ramach programu Przetańczanie Granic edycja 2025 (wcześniej Taniec i niepełnosprawność) skierowany przede wszystkim do kadry tańca w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami, g/Głuchych i neuroróżnorodnych.
Program Przetańczanie Granic ma na celu oddziaływanie na sektor kultury i sztuki, aby był bardziej dostępny dla jego różnorodnych uczestników i uczestniczek, także dla osób z niepełnosprawnościami, g/Głuchych i neuroróżnorodnych. Program w 2025 roku, podobnie jak w roku ubiegłym, obejmuje dwa rodzaje działań:
W świetle założeń programu różnorodność społeczna, w tym niepełnosprawność, jest indywidualnym zasobem osobistym każdego człowieka, determinującym unikatową, oryginalną i innowacyjną twórczość artystyczną. Skłania to do podjęcia dyskusji na temat możliwości rozwoju twórczego i osobistego każdego z uczestników, bez względu na kondycję i sprawność.
Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Można zgłosić się na jedno, kilka lub wszystkie szkolenia. Dostępnych jest 10 miejsc na każde szkolenie. O zakwalifikowaniu się na szkolenia decyduje kolejność przesłanych zgłoszeń bez błędów formalnych.
Liczba miejsc jest bardzo ograniczona, a zapisy trwają do 22 maja 2025 roku do godziny 11.59 w południe.
Szkolenia mają na celu rozwój warsztatu metodycznego uczestników, a także inspirowanie do twórczych poszukiwań w kontekście aktualnych koncepcji w pedagogice tańca, edukacji kulturalnej oraz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Istotna jest także integracja i sieciowanie kadr tańca, umożliwienie wymiany doświadczeń oraz wyrównanie szans w dostępie do artystycznej i edukacyjnej aktywności tanecznej osób z różnymi potrzebami.
Na pełny cykl szkoleń składają się cztery oddzielne szkolenia prowadzone przez doświadczonych trenerów. Każde szkolenie trwa 5 godzin zegarowych i zawiera część teoretyczną oraz praktyczną.
Tematy i terminy poszczególnych szkoleń w ramach cyklu:
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
Szczegółowych informacji o programie Taniec i niepełnosprawność – Przekraczanie Granic udziela Patrycja Alenkuć – Starsza specjalistka ds. Impresariatu Tańca, Koordynatorka programu
tel.: +48 785 180 000
mail: patrycja.alenkuc@nimit.pl
Informacje o osobach prowadzących:
Magdalena Orzeszko – absolwentka zarządzania i marketingu. Ukończyła też tyflopedagogikę i studia podyplomowe z doradztwa zawodowego, informatyki, bibliotekoznawstwa i pedagogikę specjalną. Od 2005 roku związana z Polskim Związkiem Niewidomych. Od dwóch lat Dyrektor biura PZN w Poznaniu. Próbuje pogodzić misję z biurokracją. Kocha język polski. Pisze projekty, chętnie podejmuje nowe wyzwania. Pracowała w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach jako wychowawca wspaniałej klasy. Jest konsultantką audiodeskrypcji przy Fundacji Otwieramy Kulturę i Sztukę. Spektakl SWANS Teatru Wielkiego w Poznaniu, w którym była jedną z tancerek, dał jej mnóstwo nowych doświadczeń i wrażeń artystycznych. Dzięki temu audiodeskrypcja dla teatru stała się jej szczególnie bliska. Interesuje się również konsultacjami audiodeskrypcji do filmu.
Agnieszka Misiewicz – animatorka kultury, edukatorka i konsultantka ds. dostępności kultury, autorka audiodeskrypcji, tłumaczeń na język migowy, napisów dla niesłyszących oraz tekstów łatwych do czytania. Wieloletnia wolontariuszka i tłumaczka-przewodniczka w Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym, członkini Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST”. Współautorka publikacji Atlas dla kultury. Jak udostępniać wydarzenia kulturalne osobom z niepełnosprawnościami i podręcznika Dostępność z GESTem, czyli krótki przewodnik po dostępności. Od 2008 roku zajmuje się teoretycznie i praktycznie teatrem, operą i tańcem – pracowała m.in. w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Teatrze Wielkim w Poznaniu. Od 2012 roku stara się otwierać kulturę dla osób z niepełnosprawnościami w roli jej twórców i odbiorców. Zrealizowała wiele autorskich projektów poświęconych dostępności kultury, m.in. w ramach stypendium twórczego Miasta Poznania, stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium KPO dla Kultury.
Katarzyna Błoch – zajmuje się tańcem towarzyskim na wózku od 2001 roku. Wieloletnia członkini Kadry Polski w Tańcu na Wózkach z licznymi sukcesami na koncie wraz z partnerem tanecznym Markiem Zaborowskim. Zdobywczyni ponad 90 medali, pucharów i dyplomów mistrzostw Polski, Europy oraz świata (wicemistrzostwo) w tańcu na wózkach. Inicjatorka, instruktorka i tancerka grupy tanecznej na wózkach „Heels on Wheels”, która ma na swoim koncie takie sukcesy jak: Wicemistrzostwo Polski w kategorii: grupa w 2023 roku oraz Mistrzostwo Polski w kategorii: grupa z Mistrzostw Polski w Tańcu na Wózkach w 2024 roku. Trenuje tenis ziemny na wózkach – członkini polskiej Kadry Kobiet w Tenisie na Wózkach. Uczestniczka laboratoriów „Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic” w 2022 roku.
Małgorzata Błoch – tancerka tańca towarzyskiego oraz tańca współczesnego na wózkach. Wicemistrzyni Polski w tańcach towarzyskich na wózkach oraz tancerka kobiecej grupy „Heels on Wheels”.
Grażyna Wydrowska – aktorka, reżyserka, pedagożka teatru, arteterapeutka. Współzałożycielka wielokrotnie nagradzanego, legendarnego Teatru Wierzbak. Od wielu lat prowadzi warsztaty i szkolenia oraz tworzy międzypokoleniowe projekty teatralne (Lato w Teatrze, Young Malta Festival, Seniorzy w akcji, ABC Diversity). Jest laureatką wielu nagród m.in.: Nagrody Artystycznej Młodych im. St. Wyspiańskiego, Nagrody Prezesa Rady Ministrów, Nagrody Artystycznej im. Jana Dormana za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży, pierwszej nagrody na Światowym Festiwalu Programów Telewizyjnych SCIENE&IMAGE w Paryżu dla programu „Teatr jak życie”. W 2020 roku została laureatką I edycji Nagrody im. Haliny Machulskiej przyznawanej przez Teatr Ochoty. Autorka innowacji społecznej „Garderoba na kółkach”. Obecnie prowadzi Grupę Teatralną „Jest jak jest” w CK ZAMEK w Poznaniu, jest arteterapeutką oraz reżyserką w filii Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Owińskach.
Magdalena Gombowska, Natalia Jaskowska – artystki Teatru „Jest Jak Jest” działającego w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu pod opieką artystyczną Grażyny Wydrowskiej.
Magdalena Gombowska uczestniczyła w 2023 roku w trzydniowym Laboratorium ruchowo-choreograficznym prowadzonym przez Claire Cunningham w CK Zamek. Natomiast w 2024 roku brała udział w Early Career Lab – tygodniowym laboratorium odbywającym się w Oslo, podczas CODA Oslo International Dance Festival, prowadzonym przez Kate Marsh i Lailę White, którego organizatorem było Europe Beyond Access.
Jacek Frąckowiak – osoba niedosłysząca, posługująca się polskim językiem migowym. Od lat jest związany z teatrem, który jest jego pasją. Występuje w spektaklu Sceny Roboczej Nie mów nikomu, który zdobył nagrody na Top OFF Festival w Tychach i festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie. Działa również w Duszpasterstwie Niesłyszących Archidiecezji Poznańskiej, gdzie wspiera różne przedsięwzięcia na rzecz osób z niepełnosprawnością słuchu.