W ramach Opolskiej Sceny Tańca 2024 w dniu 21 września odbędzie się masterclass z Lindą Kapetanea i Jozefem Fručekem pt. Fighting Monkey Practice.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Podstawy choreografii duetów. Zasady improwizacji i struktur performatywnych.

Linda i Jozef są znani z niekonwencjonalnych zabiegów, które wykorzystują do pobudzania ciała i eksponowania go na warunki życia codziennego. W swojej pracy stymulują układ nerwowo-mięśniowy, pamięć i zdolności wzrokowo-przestrzenne oraz kładą nacisk na koordynację i elastyczność stawów.

Warsztat ma na celu udrożnienie połączeń między poszczególnymi systemami organizmu, między ciałem a jego otoczeniem oraz, co najważniejsze, między dwoma ciałami. Uczestnicy masterclassu będą mieli okazję zapoznać się z podstawami komunikacji i koordynacji duetów, które pozwolą na niekończące się wariacje i pobudzenie naturalnego przepływu dla ruchu wynikającego z Konieczności.

Masterclass prowadzony będzie w języku angielskim.

21 września | sobota | 10:00
Modelatornia, pl. Teatralny 12, Opole
Wiek: 16+  |  Czas: 120 min  |  Wstęp: 60/40 ZŁ
Bilety: https://bilety.teatropole.pl/rezerwacja/termin.html?idw=449&idg=4

Prowadzący:

Linda Kapetanea – ukończyła Grecką Państwową Szkołę Tańca w Atenach, studiowała również w Merce Cunningham Studio, Movement Research i Dance Space w Nowym Jorku. Po tym okresie współpracowała z kilkoma zespołami w Grecji i za granicą. W latach 2002-2005 występowała z Flamandzką Ultima Vez Company/Wim Vandekeybus (Blush, Blush Movie, Sonic Boom, Puur, Here After Movie). W 2006 roku wspólnie z Jozefem Fručkiem założyła RootlessRoot, platformę realizacji ich własnych spektakli, prowadzenia badań i działań edukacyjnych. Razem z Jozefem rozwija otwarty program badań ludzkiego ruchu Fighting Μonkey, wykorzystując jego rezultaty w kształceniu tancerzy, sportowców, aktorów i innych praktyków ruchu. Oboje regularnie prowadzą warsztaty na międzynarodowych festiwalach oraz w szkołach tańca. W latach 2006-2012 była członkinią kadry nauczycielskiej Greckiej Państwowej Szkoły Tańca w Atenach. Od 2018 roku jest Dyrektorką Artystyczną Kalamata Dance Festival (Grecja).

Jozef Fruček – jest współzałożycielem, RootlessRoot, praktykiem ruchu i artystą. Razem z Lindą Kapetaneą rozwija otwarty program badań ludzkiego ruchu Fighting Monkey, wykorzystując jego rezultaty w kształceniu tancerzy, sportowców, aktorów i innych praktyków ruchu. Ukończył Akademię Muzyczną i Teatralną w Bratysławie, a następnie obronił doktorat pod kierunkiem Ludmily Machatsovej (2002). Jest członkiem kadry nauczycielskiej Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie oraz Dyrektorem Genova Art Festival. Regularnie współpracuje z profesjonalnymi sportowcami, fizjoterapeutami, naukowcami i entuzjastami ruchu z całego świata. Jozef prowadził zajęcia w PWST w Krakowie, na Uniwersytecie Princeton, w Sztokholmskim Uniwersytecie Sztuki oraz na Uniwersytecie Karola w Pradze, a jego seminaria prezentowane są w Azji, Australii, USA, Kanadzie i Europie. Przez ponad 20 lat studiował wewnętrzne zasady ruchu i ich związek ze zdrowiem i starzeniem się pod kierunkiem Mistrza Ming Wong C.Y., doktora medycyny chińskiej.

Opolska Scena Tańca 2024. Plakat: materiały własne organizatora

Opolska Scena Tańca 2024

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na kolejną odsłonę Opolskiej Sceny Tańca. Od 21 do 29 września widzowie będą mieli okazję oglądać uważnie przygotowaną selekcję polskich i zagranicznych spektakli  z obszaru tańca współczesnego, a także uczestniczyć w wykładach, warsztatach tanecznych oraz spotkaniach z twórczyniami i twórcami.

Opolska Scena Tańca to dziewięć dni wypełnionych spotkaniami ze sztuką tańca w najróżniejszych jej przejawach.

Spektakle:

  • Silence (chor. Linda Kapetanea, Jozef Fruček)
  • Tu mieszkamy (reż. Alicja Morawska-Rubczak)
  • Oubliette (chor. Karol Miękina)
  • One hundred falls (chor. Jakub Mędrzycki, Ilona Gumowska)
  • WOW (chor. Marta Wołowiec)
  • Drganie jednej struny (Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski)
  • Części ciała (chor. Ramona Nagabczyńska)
  • Intermezzo (chor. Janusz Orlik)

Warsztaty:

  • Masterclass: Fighting Monkey Practice (Prowadzący: Jozef Fruček i Linda Kapetanea)
  • Lekcja siedząca (Prowadząca: Natalia Iwaniec)
  • GAGA (Prowadząca: Natalia Iwaniec)
  • Taniec współczesny (Prowadząca: Wiktoria Frącz)
  • Warsztat Czego ludzie nie powiedzą… (Prowadzący: Tomasz Pomersbach)
  • Warsztat Krecha. Rysunkowa gimnastyka (Prowadzący: Magda Wolnicka, Józef Chyży)
  • Warsztat Poruszeni (Prowadzący: Janusz Orlik, Antek Kurjata)
  • Contakids (Prowadząca: Anna Wańtuch)

Oprócz tego organizatorzy zaplanowali wykłady, spotkania z artystami, wystawy oraz projekcje filmów. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: https://teatropole.pl/ost-2024

Portal taniecPOLSKA.pl jest patronem medialnym Opolskiej Sceny Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close