Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na pierwszą Interdyscyplinarną konferencję naukową Kto tańczy? Pytania o podmiot/przedmiot tańczący! Konferencja odbędzie się 21 kwietnia 2023 roku w Nowohuckim Centrum Kultury. Nabór abstraktów potrwa do dnia 7 marca.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Pierwsza konferencja organizowana przez Krakowskie Centrum Choreograficzne jest preludium do 3. edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca. Motywem przewodnim Festiwalu i Konferencji jest pytanie o to, kto tańczy, kto jest głównym bohaterem/główną bohaterką spektaklu. W jaki sposób ciało nie-ludzkie, obiekt czy roślina może być równorzędnym performerem/równorzędną performerką? Pytania dotyczącego tego, co i kto tańczy, a także, jak i dlaczego to robi, mogą być ciekawym punktem wyjścia do praktyk upodmiotawiania obiektów nie-ludzkich na scenie.

Proponowany zakres tematyczny wystąpień obejmuje zagadnienia związane z byciem na scenie, z tożsamością występującego – kogo lub czego, wreszcie połączenia ciało-przedmiot-podmiot-obiekt. Jak we współczesnej choreografii definiuje się przedmiot i podmiot występujący? Jak doświadczamy obecności normatywnych i nienormatywnych ciał ludzkich i nie-ludzkich w tańcu?

Konferencja ma skłonić badaczy/badaczki do namysłu nad różnymi strategiami, związanymi z wszelkimi ciałami „innymi” we współczesnym performansie, tańcu, choreografii, i do sformułowania swoich refleksji w 20-minutowych wystąpieniach. Konferencja służyć ma przyjrzeniu się temu, co sprawia, że w kontekście tańca ten temat wydaje się tak ważny. Niezależnie od zdyscyplinowanego, konferencyjnego trybu, celem wydarzenia jest stworzenie swobodnej przestrzeni do rozmowy i otwartej wymiany myśli.

Organizatorzy Konferencji zachęcają do nadsyłania zgłoszeń osoby reprezentujące różne dziedziny (nie tylko z obszaru tańca i choreografii czy teatru) i znajdujące się na różnych etapach kariery – zarówno jeszcze studiujące, jak i te z wieloletnim doświadczeniem.

Przykładowe zagadnienia i zakresy tematyczne wystąpień:
– języki mówienia i pisania o nie-ludzkich podmiotach/przedmiotach performujących,
– procesy twórcze i strategie artystyczne/choreograficzne w kontekście nie-ludzkich podmiotów/przedmiotów,
– relacje ludzkiego i nie-ludzkiego na scenie w perspektywie psychologicznej i etycznej,
– percepcja nie-ludzkiego – perspektywa widowni,
– znaczenie przemian historycznych, społecznych, kulturowych w kontekście nie-ludzkich performujących,
– case study wybranych spektakli/performansów z nie-ludzkimi performerami/performerkami czy przedmiotami.

Zgłoszenia na Konferencję przyjmowane są do dnia 7 marca 2023 roku włącznie, pod adresem karolina.graca@nck.krakow.pl.
W tytule maila należy wpisać „zgłoszenie wystąpienia na konferencję”, a w treści i załącznikach zawrzeć:
– w treści: planowany tytuł wystąpienia,
– w treści: imię, nazwisko, preferowane zaimki, miasto zamieszkania, ew. afiliację,
– w załączniku: abstrakt o objętości od 1000 do 1500 znaków,
– w załączniku: biogram zgłaszającej się osoby o objętości od 500 do 1500 znaków.

Osoby zainteresowane udziałem w Konferencji przed wysłaniem zgłoszenia proszone są o zapoznanie się z Regulaminem dostępnym na stronie: krakowskiecentrumchoreograficzne.pl.

Nie obowiązują opłaty wstępne!

Po konferencji planowana jest publikacja artykułów prelegentów/prelegentek na stronie Krakowskiego Centrum Choreograficznego w zakładce „teksty” oraz wydanie bezpłatnego e-booka ze wszystkimi tekstami. Ponadto prelegentom/prelegentkom wybranym przez redakcję „Didaskaliów” zostanie zaproponowana publikacja w czasopiśmie na prawach pierwodruku.

Organizator: Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreograficzne
Koordynatorki: mgr Pamela Bosak, Karolina Graca
Opieka naukowa: dr Hanna Raszewska-Kursa
Patronat: czasopismo teatralne „Didaskalia”

Wsparcie: Katedra Teatru i Dramatu oraz Katedra Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close