Czwarta edycja intensywnego warsztatu pod nazwą Ruch/Taniec/Improwizacja w malowniczej siedzibie Teatru Cinema w Karkonoszach (k. Jeleniej Góry) odbędzie się w dniach 1-6.02.2022. Symbolem warsztatów jest cyfra cztery: 4. edycja – 4 dni zajęć – 4 bloki tematyczne.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Cały warsztat podzielony jest na cztery bloki tematyczne:
1. Improwizacja chaosu
2. Chaos improwizacji
3. Oddech i relaksacja
4. Koordynacja i mikro akrobatyka

Informacja od organizatorów:

Czujemy, że chaos odgrywa w naszych działaniach artystycznych znaczącą rolę. Chaos pozwala nam na swobodną improwizację, uwolnienie myśli i wypuszczenie z siebie całego napięcia, które szczególnie teraz, w trudnej politycznie sytuacji w Polsce, kumuluje się w naszych głowach oraz w ciałach. Ciało jest medium naszych emocji. Mierzymy się nie tylko z naszymi prywatnymi his/herstoriami, ale również z tym, co nas otacza, w czym jesteśmy zanurzeni: kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, katastrofa klimatyczna, zaostrzenie prawa aborcyjnego, ograniczanie swobód obywatelskich, prawa mniejszości w tym osób LGBTQ+. To tylko kilka z trwających kryzysów demokracji w Polsce, z którymi musimy się konfrontować każdego dnia. Stąd, jeden wieczór będzie poświęcony wspólnej rozmowie o sytuacji na granicy i roli sztuk performatywnych w przemianach społeczno-politycznych.
Warsztat jest dla wszystkich osób (nie)ruszających się, które chcą poszaleć ze swoim ciałem w ruchu, odkryć jego możliwości i zaakceptować ograniczenia. Let’s move! Zapraszamy wszystkie osoby bez względu na płeć, wiek, kolor skóry, orientację psychoseksualną, sprawność czy pochodzenie.

Harmonogram:

Wtorek 01.02.2022 – powitanie
19.00/20.00 przyjazd, kolacja, integracja

Środa 02.02 – improwizacja chaosu
8.00-9.00 poranny rozruch: wprowadzenie do tematu bloku (Becia)
9.00 śniadanie
11.00-14.00 I blok zajęć: improwizacja zespołowa i indywidualna w oparciu o dezintegracje ciała, rozpoznawanie i unikanie możliwości kompozycyjnych i choreograficznych improwizacji, odnajdywanie relacji pomiędzy improwizującymi podmiotami i ich rozbijanie, identyfikowanie i demontaż fraz choreograficznych w chaosie improwizacji (Lukas)
14.00 lunch
17.00-20.00 II blok zajęć: uwolnij swoje wewnętrzne dziecko, improwizacja bez hamulców, pobudzanie kreatywności, ćwiczenie obecności i bycia tu i teraz, make your dreams come true, łączenie abstrakcji z rzeczywistością, chaosu z porządkiem, ujarzmianie chaosu ciała, ciałopozytywność, samoakceptacja, odwaga i pewność siebie poprzez ruch, obserwacja siebie z dystansu i oczami grupy, (Becia)
20.00 kolacja oraz gry i zabawy

Czwartek 03.02 – chaos improwizacji
8.00-9.00 poranny rozruch: wprowadzenie do tematu bloku (Lukas)
9.00 śniadanie
11.00-14.00 I blok zajęć: jak okiełznać improwizacyjne siły chaosu, jak bezpiecznie lądować na ziemi i jak elegancko wstawać, praktyka RANDOM – praca nad improwizacją impulsami wewnętrznymi i zewnętrznymi, intencją ruchu, działaniem bezpośrednim i jego konsekwencjami, obserwacją i intuicją (Becia)
14.00 lunch
17.00 – 20.00 II blok zajęć: chaos kontaktu improwizacji inspirowany praktyką Andrew Wassa – pracą z pauzą i ruchem, techniką: pivot, slide, roll i praktyką: moving-shape-static-space, pracą solo, w duetach, triach i większych grupach, 5-Eye Score autorstwa Barbary Dilley (Lukas)
20.00 kolacja i otwarta dyskusja o roli sztuk performatywnych w aktywizmie w kontekście sytuacji na granicy polsko-białoruskiej: czy i jak artywizm może wspierać osoby w kryzysie uchodźczym?

Piątek 04.02 – regeneracja/oddychanie/medytacja
8.00-9.00 poranny rozruch: wprowadzenie do tematu bloku (Becia)
9.00 śniadanie i wyjście w góry (dla chętnych)
14.00 lunch
17.00-20.00 blok zajęć oddechowo-relaksacyjnych: medytacja ruchem, praktyki oddechowe inspirowane pranayamą, bazowe ćwiczenia oddechowe, elementy oddychania międzykomórkowego (Lukas)
20.00 kolacja i filmy wokół tańca, choreografii, performansu i artywizmu

Sobota 05.02 – koordynacja i mikro akrobatyka
8.00-9.00 poranny rozruch: wprowadzenie do tematu bloku (Lukas)
9.00 śniadanie
11.00-14.00 I blok zajęć: ruchowo-taneczne ćwiczenia koordynacyjne, szukanie indywidualnego i wspólnego rytmu, koordynacja w trybie partneringu, podstawy małej akrobatyki solo i w zespole cz. 1 (Becia)
14.00 lunch
17.00-20.00 II blok zajęć: ruchowo-taneczne ćwiczenia koordynacyjne, szukanie indywidualnego i wspólnego rytmu, koordynacja w trybie partneringu, podstawy małej akrobatyki solo i w zespole cz. 2 (Lukas)
20.00 kolacja i jam taneczny

Niedziela 06.02 – pożegnanie
8.00-9.00 poranny rozruch przed podróżą (Becia)
9.00 śniadanie i wyjazd

Koszt całego warsztatu: 990 zł płatne najpóźniej do 15 stycznia 2022.
Do 31 grudnia obowiązuje promocyjna cena 900 zł, po tym terminie regularna cena 990 zł.
W cenie warsztatu 26 godzin zajęć, studio taneczne, zakwaterowanie w kilkuosobowych pokojach, trzy wegańskie posiłki dziennie.
Jeżeli kwestie finansowe mogą być problemem organizator prosi o kontakt.

Jeśli uczestnik jest z alternatywną motoryką czy nienormatywnym ciałem, również proszony jest o kontakt, aby zapewnić pełny i bezpieczny udział.

Zapisy i dodatkowe info pod adresem mejlowym: intensworkshop@gmail.com

W zgłoszeniu należy napisać:
1. Imię i nazwisko oraz ksywkę i zaimek jakiego uczestnik używa.
2. Numer telefonu.
3. Krótki opis doświadczenia w ruchu/tańcu/sztukach performatywnych lub jego braku.

Wysyłając zgłoszenie uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu naboru na warsztat Taniec/Ruch/Improwizacja zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Warsztat odbędzie się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych dotyczących pandemii COVID-19.
Udział w warsztacie wyłącznie po okazaniu certyfikatu szczepień na SARS-COV-19 lub negatywnego testu.

Zajęcia prowadzą Łukasz “Lukas” Wójcicki i Becia Kulgajuk.

Becia Kulgaju o sobie:
Niespełna metr sześćdziesiąt wykręconej i wkręconej w taniec instruktorki. Fascynuje mnie natura, życie i siła żywiołów.
Prowadzę zajęcia w placówkach przedszkolnych i w szkołach tańca. Style tańca: improwizacja, hip hop, high heels, burleska, taniec współczesny z elementami kontakt improwizacja. Jestem współinicjatorką Olsztyńskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych, oraz projektu Ale Sztuka! Nad Długim! w Olsztynie. Organizuję jamy taneczne w Olsztynie pod hasłem – Let’s fall In Dance/Let’s fall In jam z zakresu kontakt improwizacji. Ukończyłam kurs instruktora tańca sportowego certyfikowany przez Polską Akademię Sportu. W latach 2015¬ 2016 uczestniczyłam w zamkniętych Laboratoriach tańca współczesnego w Teatrze Ochoty w Warszawie pod okiem Renaty Piotrowskiej. W 2017 roku brałam udział w projekcie GAGA MIXER z pokazem końcowym po intensywnych warsztatach z Natalia Iwaniec w Krakowie. Ukończyłam roczny Kurs Choreografii Eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie w 2019 roku. Otrzymałam Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Olsztyn w 2019 roku na wyjazd do Londynu i uczestnictwo w warsztatach z zakresu tańca, teatru tańca oraz tego, jak być klaunem. Zostałam stypendystką Marszałka w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej na zrealizowanie kuglarsko- tanecznego projektu na terenie miasta Olsztyn.
W swojej pracy mogę się realizować, kocham to co robię i robię to co kocham. Moja misja na ziemi to dzielenie się nabytą wiedzą i tworzenie, oraz nieustający rozwój i praca nad sobą.

Łukasz “Lukas” Wójcicki o sobie:
Jestem pasjonatem ruchu, tańca, głosu, ciała i sztuk performatywnych. Jednocześnie łączę moją pracę artystyczną z działaniami społeczno-politycznymi oraz animacyjnymi. Interesuje mnie ciało i jego (nie)normatywność w różnych kontekstach obyczajowych i politycznych oraz choreografie społecznego oporu i sprzeciwu.
Związany jestem z teatrem i sceną od 2000 roku, kiedy to przekroczyłem próg Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. W latach 2008-2018 działałem w zespole artystycznym teatru Komuna/Warszawa jako performer, tancerz i choreograf. W latach 2013-2016 byłem performerem w spektaklu RequieMaszyna teatru chórowego Marty Górnickiej oraz asystentem reżyserki.
Od 2016 roku współpracuję z fundacją Strefa WolnoSłowa przy ich projektach społeczno-artystycznych jako aktor, tancerz, choreograf i performer prowadząc również warsztaty choreograficzne/ruchowe w Warszawie (Teatr Powszechny), Amsterdamie (Radical Queer Resistance Festival), Antwerpii (Kunst Z), Bratysławie (Mareena), Paryżu (Torcy), Mariborze (Maribor Theater Festival), Bolonii (teatr Cantieri Metticci), Manheimie (Zeitraumexit), Tel Avivie (Tmuna Festival), Teheranie (Fadjr Festival), Nowym Yorku (Underground Zero Festival), Montevideo (szkoła teatralna EMAD). Od 2018 roku prowadzę przy fundacji grupę taneczno-gimnastyczną dla osób 60+.
W roku 2020 ukończyłem dwuletni kurs choreografii eksperymentalnej Choreografia w Centrum pod opieką Marysi Stokłosy, Magdy Ptasznik i Renaty Piotrowskiej-Auffret. W tym roku również miała premierę moja praca solowa Sztuczne ciało w Instytucie Teatralnym w ramach II Kongresu Tańca w Warszawie. W 2020 również zostałem laureatem europejskiego programu Europe Beyond Access Taniec i niepełnosprawność. Przekraczanie granic oraz laureatem Visegrad Artist Residency Program — Performing Arts na 2021 rok, w ramach którego zrealizowałem spektakl Perfect Man wraz z Anną Jurek i Tatianą Cholewą. Jestem autorem licznych prac video-performance w tym Nie my. Taneczne kino nieme (2020) i Post Hope (2021), nagrodzonych w Konkursie Choreograficznym w_SIECI Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. W październiku 2021 miała miejsce premiera mojego solo tanecznego One Man Festival na festiwalu sztuki tańca i performansu Ciało/Umysł z gościnnym udziałem Krystyny Mazurówny i Szymona Lempkowskiego.
Ruchu i tańca uczyłem i uczę się od m.in. Iwony Olszowskiej, Małgosi Haduch, Piotrka Skalskiego, Anety Jankowskiej, Filipa Szatarskiego, Anki Godowskiej, Theriego Vergera, Josefa Frucka, Weroniki Pelczyńskiej czy od grup i kolektywów jak Centrum w Ruchu, Axis Syllabus, Natural Movement, Formless Art, Ido Portal i.in. Jestem instruktorem II stopnia systemu treningowego Animal Flow łączącego elementy kalisteniki, jogi, parkour, capoiery i tańca w oparciu o ruchy zwierząt oraz instruktorem cross-treningu, samoobrony i trenerem sportów walki w tęczowym klubie sportowym RKS Gwiazda.
lukaszwojcicki.noblogs.org
choreografiawsieci.pl/lukasz-wojcicki

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close