Ideą pleneru jest szukanie punktów przecięcia się praktyk choreograficznych z innymi dziedzinami nauki, z zagadnieniami socjologicznymi i problemami politycznymi. To spojrzenie na choreografię z perspektywy społecznej i umiejscowienie jej w szerszym kontekście historycznym, politycznym, kulturowym. To próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób społeczne strategie choreograficzne wpisują się w zachodzące przemiany polityczne: na ile je umacniają a na ile stanowią akt oporu wobec nich? Ale to również próba odpowiedzi na pytanie, w jakim zakresie indywidualna i grupowa praktyka choreograficzna na poziomie ruchu, ciała, języka, słowa, wpływa lub może wpływać na nasze prywatne i kolektywne wybory polityczne.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Spotykamy się na 3 dni w terminie 29 października – 1 listopada 2021 w Przestrzeni Tworzenia w Jagniątkowie w Karkonoszach.

Chcemy, aby pierwszy plener dotyczył relacji choreografii wobec kryzysu ekologicznego i katastrofy klimatycznej. Dlatego do współpracy przy nim zaprosiłyśmy Extinction Rebellion Polska. Propozycja formuły pleneru to dwa seminaria o związkach sztuki z ekologią i otwarte praktyki choreograficzne/ruchowe w temacie ekologii.

Pierwsze seminarium:
ŁUKASZ STANEK (SYRIUSZ) – Czy zgodzisz się, że zabiorę Cię do domu?

Seminarium dotyczące artywizmu klimatycznego oraz środowiskowego. Sztuka i performance połączone z aktywizmem klimatycznym.

Artyst(k)a jako część środowiska, dla której komunikacja i połączenie z naturą pozostaje najbardziej podstawowym warunkiem istnienia i tworzenia. Korzystając ze swojej wrażliwości w odbiorze fenomenów naturalnych, włączając w to wymieranie i degradację natury, wykorzystamy istniejące i nowe narzędzia sztuki i performansu w nadawanie nowych intencji i celów istniejącym już przestrzeniom.
Seminarium zapozna nas z artywizmem i pracami artywistów klimatycznych oraz artystów związanych ze środowiskiem, w tym moją pracą z naturą i końmi. Druga część warsztatu będzie praktyczna, zaprosi nas do doświadczenia i praktyk jakie rozwijałem w pracy z końmi i morzem, w poszukiwaniu połączenia (re-connect) z naturą i znalezieniu współ-czucia, niezbędnego do dalszego istnienia gatunku ludzkiego na ziemi.

Łukasz “Syriusz” Stanek – twórca teatralny i performer, tancerz, artysta wizualny, aktywista społeczny i klimatyczny, trener oraz projektant akcji aktywistycznych w Polsce i na świecie, twórca “artivismu” (sztuka jako narzędzie aktywistyczne, działania w przestrzeni publicznej, niezapowiedziane, nie-“legalne”). Trener i facylitator pracy z ciałem oraz oddychania integratywnego (w ramach Wolfzen: warsztaty w Bieszczadach wraz Kasią Kordylewską i Wojtkiem Eichelbergerem, męskie i damskie kręgi rozwojowe).

Drugie seminarium:
AGATA SINIARSKA – Pogoda i atmosfera jako medium artystyczne

W proponowanym spotkaniu będziemy badać pogodę i atmosferę jako medium artystyczne, próbując tworzyć koalicje zbiorowego zaangażowania w kryzys klimatyczny. Poszerzając sfery sensoryczne i wyobrażeniowe naszych ciał, będziemy szukać nowych możliwości postrzegania, odczuwania i świadomego wzbogacania naszych doświadczeń bycia w świecie poprzez ruch, język, obserwację, słuchanie i odczuwanie, praktykę somatyczną, podstawy praktyki czaszkowo-krzyżowej i techniki oddechowe.

W czasach kryzysu klimatycznego ta propozycja pośredniczy między naukowymi sposobami poznania a wiedzą ucieleśnioną, sondując zbiorowe lęki i stawiając pilne pytania ekologiczne, oscylując między „wielkoskalowym spojrzeniem systemowym” a jednostkowa perspektywą “bycia w świecie”.

Agata Siniarska pracuje w dziedzinie poszerzonej choreografii. Swoją praktykę umieszcza pomiędzy tym, jak myślimy o świecie i jak się w nim poruszamy. Jest to miejsce, w którym krzyżuje się somatyka i polityka – miejsce, w którym percepcja ciała spotyka się z zaangażowaniem społecznym – między krajobrazami somatycznymi i środowiskowymi, między ciałem ludzkim i nie-ludzkim. Obecne badania Agaty poświęcone są archiwom wielogatunkowym w czasach wymierania. Ludzka natura to relacja międzygatunkowa, która sprawia, że wymieranie staje się współwymieraniem, naszym procesem umierania-razem. Jak zatem zbudować naszą wspólną przyszłość, jak napisać wspólną historię, nie świata, ale w świecie? Nasza przyszłość nie może zapomnieć o przeszłości. Kiedy opowiadamy historie o przeszłości, jaką przeszłość opowiadamy? Co ma być utracone, zatrzymane, zachowane, zapamiętane?

Druga część to otwarte praktyki choreograficzne/ruchowe, które zbierałyśmy drogą Open Call do końca sierpnia. Ich dokładny rozkład znajdziecie poniżej w harmonogramie.

Zapisy
Żeby uczestniczyć w plenerze, wystarczy wysłać mejla na adres: choreoplener@gmail.com, w którym napisz:
1. Imię i nazwisko i/lub ew ksywę oraz zaimek, jakiego używasz
2. Twoje doświadczenie z tańcem, choreografią, ruchem
3. Numer telefonu

Koszt pleneru to 400 zł. Posiłki przygotowujemy w trybie kuchni społecznej, czyli wspólnie z zastrzeżeniem, że gotujemy wyłącznie wegańsko. Dokładną organizację pracy w kuchni, jak i dzienny harmonogram zajęć omówimy sobie w piątek wieczorem po przyjeździe. Propozycję ramowego planu seminariów i praktyk ruchowych znajdziecie poniżej.

Jeżeli zależy ci na udziale, ale kłopotem jest kasa, napisz do nas to coś wspólnie wymyślimy. Jeśli jesteś osobą z alternatywną motoryką również daj nam znać, wspólnie zastanowimy się nad twoim pełnym i bezpiecznym udziałem.

Plener organizujemy całkowicie oddolnie i społecznie. To oznacza, że koszt wyjazdu w wysokości 400 zł od osoby pokrywa koszt zakwaterowania oraz przestrzeni, zwrot kosztów dla osób prowadzących seminaria, wegańskie wyżywienie i wynagrodzenia dla dwóch osób odpowiedzialnych za organizację, logistykę i promocję wydarzenia. Mamy dla was 18 miejsc!

Zapisanie się na plener gwarantuje zabukowanie sobie miejsca.

Płatność do 20 października.

Plener budowany jest w oparciu o ideę bezpiecznej przestrzeni, czerpiąc z queerowo-feministycznych praktyk organizacyjnych i horyzontalnych zasad głębokiej demokracji oraz poszerzonej partycypacji, gdzie wszyscy i wszystkie uczymy się posługiwać językiem/komunikować się bez przemocy.

Wstępny harmonogram pleneru wygląda następująco (opisy poszczególnych praktyk znajdziesz w oddzielnych postach na wydarzeniu):

Piątek 29.10
przyjazd do około godziny 18.00
19.00-20.00 – wspólny posiłek
od 20.30 – spotkanie organizacyjne, integracja + ew. dowolne praktyki ruchowe na sali dla chętnych
Sobota 30.10
8.30-9.30 – poranna praktyka – Basia Swadzyniak: Ekologia ruchu
od 9.30 – śniadanie
11.00-13.00 – Seminarium I – Łukasz „Syriusz” Stanek: Czy zgodzisz się, że zabiorę Cię do domu?
13.15 – lunch
Praktyki choreograficzne
15.00-17.00 Praktyka kolektywna cz.1 – Magda Zamorska, Kasia Sztarbała, Alicja Czyczel, Natalia Oniśk: Wegeto/somato/grafia. Roślinny protokół troski
17.30-19.00 Krysia Lewińska: Praktyka zaniechania
19.15 – kolacja
21.00 – integracja – jam taneczny
Niedziela 31.10
8.30-9.30 – poranna praktyka: Lukas Wójcicki
od 9.30 – śniadanie
11.00-13.00 – Seminarium II – Agata Siniarska: Pogoda i atmosfera jako medium artystyczne
13.00 – lunch
Praktyki choreograficzne
15.00-16.30 Ewa Woźniak: Głęboka ekologia i czerpanie inspiracji dla ruchu z obserwacji przyrody lasu
17.00-19.00 Praktyka kolektywna cz.2 – Magda Zamorska, Kasia Sztarbała, Alicja Czyczel, Natalia Oniśk: Wegeto/somato/grafia. Roślinny protokół troski
19.15 – kolacja
20.30 – otwarty warsztat z dyskusją dot. wykorzystania wiedzy o klimacie i form aktywizmu w praktyce ruchowej + ew pokazy prac w procesie dla chętnych
Poniedziałek 01.11
9.00-9.30 poranna praktyka – Jagna Nawrocka: SIĘ NOSI. Ubiór jako medium do budowania relacji z otoczeniem
od 10.00 – śniadanie
ok. 11.00 – wspólna ewaluacja oraz podsumowanie
od ok. 13.00 – wyjazd

Kuratorki: Łukasz Wójcicki i Barbara Swadzyniak

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close