Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach projektu „Obecność” ogłasza nabór otwarty na trzydniowe, intensywne warsztaty ruchowe (tzw. laboratorium) prowadzone przez Claire Cunningham – światowej sławy tancerkę i choreografkę ze Szkocji. Wydarzenie odbędzie się w terminie 20–22 listopada 2023 roku w godz. 10.00–15.00 w przestrzeniach Centrum Kultury ZAMEK. Organizator zaprasza do udziału profesjonalnych artystów i profesjonalne artystki z obszaru tańca oraz performansu z Polski, osoby o różnych ciałach i potrzebach. Zgłoszenia należy nadsyłać za pośrednictwem  formularza zgłoszeniowego do 30 października. 12 pierwszych osób, które pozytywnie przejdą proces weryfikacji, otrzyma  powiadomienia najpóźniej 6 listopada. Organizator oferuje uczestnikom i uczestniczkom: bezpłatny udział, zwrot kosztów transportu, nocleg oraz diety.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Claire Cunningham, performerka i autorka multidyscyplinarnych spektakli, jedna z najbardziej cenionych choreografek w Szkocji, artystka należąca do światowej czołówki twórców i twórczyń o nienormatywnych ciałach, poprowadzi trzydniowe laboratorium choreograficzne dla profesjonalnych artystów i artystek teatru, tańca i performansu. Podczas warsztatów podzieli się metodami i wątkami kluczowymi dla jej twórczości. Zainicjuje też dialog na temat tego, jak jej działania choreograficzne, oparte na uważności i percepcji oraz praktykach zaczerpniętych od artystów i artystek o normatywnym ciele, zbiegają się z koncepcjami polityki Crip oraz fenomenologią/przeżywanym doświadczeniem niepełnosprawności.

„Poprzez rozmowę, poruszanie się, oglądanie, słuchanie i dokumentowanie w sposób dostępny dla uczestników i uczestniczek, zaangażujemy się w pracę poświęconą świadomości własnej uwagi; związkowi między ruchem a językiem; komunikacji i zgodzie oraz potencjałowi tych układów w uzyskiwaniu (lub odzyskiwaniu) własności naszych ciał i nowymi sposobami zauważania, poruszania się i improwizowania” – opowiada Claire.

Warsztat przeznaczony jest dla profesjonalnych artystów i profesjonalnych artystek z obszaru tańca, teatru i performansu, którzy/które chcą podnieść swoje kompetencje zawodowe i współpracować z osobami o różnych ciałach i ekspresjach artystycznych. Warsztat jest dostępny dla osób o różnych fizycznościach i modalnościach sensorycznych. Praca będzie opierać się na ustrukturyzowanej improwizacji, która pozwoli każdemu i każdej zaangażować się na wybranym przez siebie poziomie energii, tempa i skali ruchu.

W laboratorium może wziąć udział maksymalnie 12 artystów/artystek (nie licząc osób wspierających).

WARUNKI UCZESTNICTWA W LABORATORIUM:

‒ wypełnienie załączonego formularza;

‒ przesłanie wypełnionego formularza na adres mailowy: a.pawlowska@ckzamek.pl do 30 października 2023 roku (liczy się kolejność zgłoszeń);

‒ pozytywny proces weryfikacji (potwierdzenie, że wysyłająca zgłoszenie osoba jest profesjonalnym artystą/artystką z obszaru tańca lub performansu, posiada przynajmniej trzyletnie doświadczenie w pracy scenicznej lub edukacyjnej, uczestniczyła w minimum trzech ruchowych projektach artystycznych zakończonych publiczną prezentacją i/lub zrealizowała minimum trzy własne spektakle, performansy lub działania edukacyjno-warsztatowe).

UCZESTNICY I UCZESTNICZKI

Do udziału w laboratorium organizator zaprasza artystów i artystki o różnych ciałach i różnych potrzebach. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski. Jeśli któraś z osób uczestniczących wyrazi w formularzu zgłoszeniowym taką potrzebę, organizator zapewni także tłumaczenie na polski język migowy.

Zajęcia odbywać się będą w sali dostępnej architektonicznie (droga dojścia do sali: podnośnik, podjazd, winda, brak progów). W budynku znajduje się kilka toalet, w tym dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Uczestnikom i uczestniczkom laboratorium wyłonionym w naborze organizator oferuje:

‒ bezpłatny udział w laboratorium w dniach 20‒22.11.2023, także dla osoby wspierającej, jeśli uczestnik / uczestniczka przyjeżdża z osobą asystującą;

‒ osobom spoza Poznania: zakwaterowanie w hotelu oddalonym od CK ZAMEK o 12 minut drogi pieszo, w dniach: 19‒23.11.2023, także dla osoby wspierającej, jeśli uczestnik / uczestniczka przyjeżdża z osobą asystującą;

‒ osobom spoza Poznania: zwrot kosztów podróży do kwoty 300 zł brutto, także dla osoby wspierającej, jeśli uczestnik / uczestniczka przyjeżdża z osobą asystującą;

‒ osobom spoza Poznania: diety w wysokości 80 zł brutto za każdy pełen dzień pobytu w Poznaniu oraz 40 zł brutto za dzień podróży, także dla osoby wspierającej, jeśli uczestnik / uczestniczka przyjeżdża z osobą asystującą.

Informacje dotyczące laboratorium i naboru zgłoszeń:

Anna Pawłowska, a.pawlowska@ckzamek.pl, tel. 607 609 039

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznań) to jedna z największych instytucji kultury w kraju. Każdego roku odbywa się tu 2500 wydarzeń, które prezentują i stymulują rozwój najciekawszych zjawisk kultury. W przestrzeniach Zamku przenikają się i wzajemnie dopełniają sztuki wizualne, teatr, film, muzyka i literatura. Instytucja buduje swój program w oparciu o sprawdzone formy wyrazu (m.in. koncerty, spektakle, wystawy sztuki, spotkania literackie i pokazy filmowe), jak i prowadząc eksperymenty artystyczne, realizując nowe działania, często o charakterze site-specific. Na co dzień CK ZAMEK jest otwartym miejscem, do którego wejść może każdy, aby uczestniczyć w organizowanych wydarzeniach, zwiedzić zamkowe wnętrza z przewodnikiem, audioprzewodnikiem lub mapą. Można tu też po prostu odpocząć, np. w kawiarni lub księgarni. W ciągu roku naszą instytucję odwiedza blisko pół miliona osób. Więcej: www.ckzamek.pl

O projekcie:

Żywy język teatru jest silnie obecny w Zamku. To w nim wyrażamy opowieść o świecie i naszej tożsamości, dostrzegając aktualne tematy społeczne. Od 2016 roku realizujemy autorski program, podkreślający uniwersalność tego medium sztuki – języka teatru. Odrzucamy normy, obalamy stereotypy. Włączamy, nie wykluczamy.

Dwuletni projekt „Obecność” (2022‒2023) przygotowaliśmy we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21, dzięki grantowi z Funduszy norweskich i EOG, by podjąć dyskusję o normatywności w teatrze. Na program składają się premiery i spektakle trzech grup, działających w CK ZAMEK, gościnne przedstawienia czołowych światowych kolektywów, spotkania z wybitnymi twórcami, warsztaty, taneczne laboratoria, panele dyskusyjne i publikacja wywiadów z uczestnikami projektu. Dwa lata, kilkadziesiąt wydarzeń, trzech partnerów, dwa kraje, kilka miast.

„Obecność” to święto teatru, to zachwyt nad artystą i jego możliwościami, to ukazanie piękna różnorodności. Artyści nienormatywni zaznaczają swą Obecność!

Więcej: https://ckzamek.pl/podstrony/7782-obecnosc/

Regulamin zgłoszeń na Laboratorium choreograficzne prowadzone przez Claire Cunningham

20‒22.11.2023 w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

  1. Organizatorem programu jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
  2. Celem naboru jest wyłonienie 12 uczestników i uczestniczek Laboratorium choreograficznego prowadzonego przez Claire Cunningham w dniach 20‒22.11.2023 roku.
  3. Założeniem Laboratorium jest poszerzanie wiedzy, kompetencji i praktycznych umiejętności polskich artystów i artystek z obszaru tańca i performasu w dziedzinie tańca inkluzywnego, co pozostaje w zgodzie z założeniami ideowymi projektu „Obecność”.
  4. Uczestnikami i uczestniczkami Laboratorium mogą być jedynie profesjonalni artyści/artystki teatru, tańca perfomansu z Polski. Dla potrzeb naboru ustala się, że profesjonalnym artystą/artystką z obszaru tańca lub performansu, jest osoba, która posiada przynajmniej trzyletnie doświadczenie w pracy scenicznej lub edukacyjnej, uczestniczyła w minimum trzech ruchowych projektach artystycznych zakończonych publiczną prezentacją i/lub zrealizowała minimum trzy własne spektakle, performansy lub działania edukacyjno-warsztatowe.
  5. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 30.10.2023 roku.
  6. Wyłonienie uczestników Laboratorium: do 6.11.2023 roku. (decyduje: kolejność zgłoszeń spośród tych, które spełniają warunki formalne).
  7. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odrzucenia zgłoszeń, które nie spełniają warunków niniejszego Regulaminu.
  8. Nadesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z uznaniem niniejszego Regulaminu.

Laboratorium choreograficzne z Claire Cunningham - open call. Materiały promocyjne CK ZAMEK. Fot. Almuth Elhardt

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close