Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury ogłasza nabór projektów na rezydencje społeczno-artystyczne w ramach Społecznego Centrum Kultury Fyrtel Główna w Poznaniu.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Temat tegorocznego cyklu brzmi: Przesilenie: antologia zmiany. Idiom ten odnosi się do obchodzonej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który do historii przeszedł jako twórca teorii heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Teoria kopernikańska wywołała lawinę przełomów, przekształceń i zmian na wielu płaszczyznach życia społecznego — w filozofii, religii, nauce, polityce, edukacji, kulturze, sztuce czy ekonomii. Ten rewolucyjny moment w dziejach kultury staje się dla nas osią konstruowania programu rezydencji społeczno-artystycznych.

Program rezydencji pod hasłem Przesilenie: antologia zmiany przyjmuje formę swego rodzaju laboratorium artystycznego, w którym zdobywanie wiedzy i umiejętności może odbywać się m.in. dzięki procesualnym działaniom, eksperymentalnym formom oraz projektom o charakterze interdyscyplinarnym, tworzonym na przecięciu edukacji kulturowej, animacji kultury i sztuki społecznej.

W proponowanych działaniach należy podjąć próbę obserwacji oraz twórczej interpretacji dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości społeczno-kulturowej mieszkańców Głównej. Warto przy tym uwzględnić historię dzielnicy, jej tożsamość, dziedzictwo kulturowe oraz społeczno-kulturowy potencjał. Szczególnie interesować będą nas projekty skupiające się na działaniach partycypacyjnych, skierowane do mieszkańców i mieszkanek Głównej oraz poruszające problematykę dzielnicy. Najważniejszym celem rezydencji jest wytworzenie realnego kapitału społecznego!

Open call dedykowany jest artystom/artystkom, edukatorom/edukatorkom, animatorom/animatorkom kultury, kuratorom/kuratorkom, aktywistom/aktywistkom, a także kolektywom, zespołom i grupom (formalnym i nieformalnym), których/które interesuje kulturowa aktywizacja i angażowanie odbiorców kultury i sztuki w proces ich powstawania i twórcze działanie.

Osobom, które zakwalifikują się do programu rezydencji, organizatorzy zapewniają:
– pulę środków finansowych na realizację projektu – maksymalnie 9 tys. zł brutto na projekt – która obejmuje zarówno honorarium rezydenta/rezydentki, jak i środki finansowe przeznaczone na produkcję wydarzeń podczas realizacji rezydencji,
– przestrzeń do pracy,
– konsultacje merytoryczne,
– wsparcie logistyczno-produkcyjne, organizacyjne i promocyjne.

Projekt Przesilenie: antologia zmiany składać będzie się z jednej lub dwóch rezydencji, realizowanych w lipcu lub sierpniu 2023 roku.

Szczegóły dotyczące programu, regulamin oraz załączniki znajdują się do pobrania na stronie internetowej organizatora: http://www.fyrtelglowna.pl/spoleczne-centrum-kultury

Zgłoszenia należy przesyłać do 16 kwietnia 2023 roku, do godz. 23.59 na adres mailowy: smak@animatorzysmak.pl. W tytule wiadomości należy wpisać: „Rezydencje 2023”.

Terminy:
– 28 kwietnia: ogłoszenie listy projektów zakwalifikowanych do II etapu naboru;
– 12 maja: ogłoszenie wyników naboru.

Dofinansowano ze środków budżetowych miasta Poznania.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close